Reguły inwestowania

Inwestowanie na giełdzie to nie kasyno. Trzeba mieć reguły, według których inwestowanie stanie się łatwiejsze. Poniżej przedstawiamy podstawowe reguły inwestowania, które powinien przestrzegać każdy inwestor.

Trend jest twoim przyjacielem

To pierwsza podstawowa i najważniejsza zasada. Jeżeli spółka ma dobre podstawy, systematycznie poprawia swoje wyniki i wskaźniki to widać to w pozytywnym zachowaniu kursu na giełdzie. Warto wtedy być cierpliwym i pozwolić zyskom rosnąć zgodnie z trendem wzrostowym. Jeżeli spółka ponosi straty, to jest mało prawdopodobne aby cena akcji zaczęła zyskiwać na wartości. Są jednak na rynku spekulanci, którzy nabywają akcje takich spółek z myślą, że w przyszłości trend się odwróci. Jest to jednak najczęściej błędna strategia, która może kosztować Cię sporo pieniędzy.

Nie powiększaj  pozycji przynoszącej straty

Taka metoda inwestowania cechuje bardzo agresywne podejście, które wiąże się z dużym ryzykiem. Najczęściej prowadzi to do pojawienia się dużych strat,  sięgających do poziomu zainwestowanego kapitału.

Tnij straty

Nigdy nie masz gwarancji, że przecenione akcje odbiją. Ważne jest natomiast żeby rozumieć jaka jest tak naprawdę wartość akcji. Oczywiście trudno jest zamknąć pozycję ze stratą bo to jest w pewien sposób przyznanie się do błędu. Czasem jeżeli akcje są pod kreską, a Ty wierzysz w fundamenty warto je trzymać ale musisz być ze sobą szczery czy te fundamenty rzeczywiście tam są czy to tylko Twoje życzeniowe myślenie.

Pozwól zyskom rosnąć

Jeżeli masz zasadę, że sprzedajesz w momencie kiedy np. cena osiągnie zakładany poziom 20% czy 30%, pozbądź się jej.  Przy mocnym rynku można czasami złamać własną zasadę. Gdy kurs osiągnie zakładaną cenę warto rozważyć czy nie pójdzie wyżej. Jeżeli posiadane akcje drożeją tak mocno to jest na pewno ku temu powód. Nie warto ograniczać się jakąś swoją zasadą, a z każdej takiej trafionej inwestycji starać się wyciągnąć jak najwięcej. Nawet jeżeli akcje w dłuższym terminie wzrosną 50% czy 100%  i dalej rosną, to ich nie sprzedawaj, bo możesz ograniczyć swoje zyski.

Nigdy nie handluj bez zlecenia obronnego Stop Loss

Zlecenie obronne Stop Loss jest zabezpieczeniem przed zbyt dotkliwymi stratami. Szczególne znaczenie ma przy grze na kontraktach terminowych, ponieważ stanowi zabezpieczenie przed utratą całego depozytu.

Nie łap spadającego noża

Nie kupuj akcji które „lecą na łeb na szyję” , ponieważ gdy na rynku rządzą emocje, trudno jest określić skalę spadków. Może się okazać, że ceny spadną jeszcze o kilkadziesiąt procent.

Wybieraj spółki z dużą płynnością

To pozwoli sprzedać akcje w każdym momencie. Największa płynność występuje dla największych spółek giełdowych, wchodzących w skład indeksu WIG20.

Graj taką kwotą pieniędzy, którą jesteś gotowy stracić

Nie przeznaczaj wszystkich swoich oszczędności na inwestycje na giełdzie. Koniunktura na rynku bywa zmienna i w przypadku pojawienia się nagłych zawirowań, możesz pozostać bez środków do życia.

Nie pakuj wszystkich jajek do jednego koszyka

To coś oczywistego – wszyscy zaznaczają, jak ważna jest dywersyfikacja. A mimo to tak wiele osób nie stosuje się do tej zasady. Nieważne jak pewny czujesz się w swojej prognozie, nie opieraj na niej całości swoich inwestycji. Dobrze jest przyjąć, że strata na jednej inwestycji nie może Cię kosztować więcej niż 2-3% całego portfela. Nawet, jeśli z jakichś powodów pozwolisz, żeby pojedyncza inwestycja spadła o 10%, to dzięki dywersyfikacji całościowa strata nie będzie aż tak bolesna. Ważne jest również, aby liczba spółek w naszym portfelu ograniczała się do 20 podmiotów, ponieważ nie będziesz miał szans na skuteczne kontrolowanie tych inwestycji.