Literatura

Znajomość literatury poświęconej inwestowaniu i grze na giełdzie może pomóc w zdobyciu wiedzy niezbędnej do odnoszenia regularnych zysków. Analiza techniczna, analiza fundamentalna, zarządzanie ryzykiem oraz psychologia inwestowania są kluczowymi zagadnieniami dla każdego inwestora. Poniżej przedstawiamy wybraną literaturą z tego zakresu:

Leksykon formacji świecowych

lin975iJerzy Lempart, Grzegorz Zalewski

Wydawnictwo: Linia 2013
ISBN: 9788363000059
Okładka: Twarda
Ilość stron: 440

„Leksykon formacji świecowych” to pierwsza tego typu publikacja w Polsce. Autorzy w kompleksowy sposób postanowili opisać formacje świecowe oraz przedstawić ich skuteczność i efektywność na polskim rynku akcji oraz kontraktów terminowych. Kompendium to pozwoli także doświadczonym inwestorom uporządkować posiadaną przez nich wiedzę oraz skonfrontować ją z nowym podejściem do interpretacji świec zaprezentowanym przez Autorów.

Cała publikacja to 20 diagramów z opisem i interpretacją świec podstawowych, 84 dokładnie omówione formacje świecowe, 317 wykresów z polskiego rynku, 200 tabel ze statystykami skuteczności formacji oraz dostęp do aplikacji Leksykon Formacji Świecowych 2013.

Analiza formacji na wykresach giełdowych. Wprowadzenie


lin868iThomas N. Bulkowski

Wydawnictwo: Linia 2011
ISBN: 9788363000165
Okładka: twarda
Ilość stron: 330

Do tej pory nikt nie pisał o analizie technicznej w sposób tak prosty, a zarazem przekonujący. Thomas N. Bulkowski stworzył listę formacji giełdowych, a następnie generowane przez nie sygnały poddał bezlitosnym testom. Tłumaczy które układy działają, które zawodzą, a także jak skutecznie korzystać z tych pierwszych.

Analiza formacji na wykresach giełdowych to być może najlepsze i najbardziej praktyczne wprowadzenie do analizy technicznej.

Analiza price action: trendy

Analiza_price_action

Al Brooks

Wydawnictwo: maklerska.pl
ISBN: 9788393774302
Okładka: twarda
Ilość stron: 544

W książce tej autor przedstawia podstawy price action i skupia się na handlowaniu w trendach bez względu na kierunek poruszania się ceny. Szczegółowo opisuje, w jaki sposób zrozumienie mechaniki rynku i analiza wykresu świeca po świecy mogą pomóc w odkrywaniu formacji, które umożliwiają osiągnięcie zysku dzięki wczesnemu otwarciu pozycji z blisko leżącym poziomem zlecenia stop loss. Brooks koncentruje się głównie na wykresach 5-minutowych, ale omawia także wykresy dzienne i tygodniowe na rynkach terminowych, walutowych oraz akcyjnych. Więcej informacji o książce znajduje się na oficjalnej stronie publikacji: www.AnalizaPriceAction.pl.

Czarodzieje rynku. Rozmowy z wybitnymi traderami


lin948iJack Schwager

Wydawnictwo: Linia 2012
ISBN: 9788363000325
Okładka: Twarda
Ilość stron: 430

Pierwsza – i przez wielu uważana za najważniejszą – część rozmów Jacka Schwagera z wybitnymi traderami. Część z nich znana na pewno polskim Czytelnikom, nadal należy do najlepszych graczy na świecie – Jim Rogers, Paul Tudor Jones, Larry Hite, William O’Neil. Książka, która wielu czytelnikom otwiera oczy na to co najważniejsze w tradingu.

Każdy z rozmówców pokazuje swoje własne unikalne podejście do rynku. Cechą łączącą niemal każdą z osób, jest głębokie rozumienie ryzyka w działaniu na rynkach. Bez względu na to, czy to rynek akcji, walut, surowców, czy obligacji. Bez względu na to, czy stosujemy analizę techniczną, fundamentalną, czy jakiekolwiek inne podejście.

Analiza techniczna rynków finansowych


wig002iJohn J. Murphy

Wydawnictwo: Wig Press
Rok wydania: 1999
ISBN: 8387014222
Strony: 550

Ta klasyczna pozycja, zwana biblią analizy technicznej, zawiera bardzo szeroki zakres wiedzy – od Teorii Dowa przez formacje świecowe aż do Teorii fal Elliotta. Jest to obowiązkowa literatura dla początkującego analityka technicznego. W nowym wydaniu autor dokonał zmian i uaktualnień w każdym rozdziale (blisko 300 nowych wykresów), dodając także trzy całkowicie nowe. Dotyczą one nieomawianych wcześniej wskaźników, które opracowano w ostatnich latach oraz powiązań miedzy poszczególnymi rynkami. Odrębnie omówione została także problematyka systemów transakcyjnych.

Droga Żółwia. Sekretne metody, dzięki którym zwykli ludzie stali się legendarnymi traderami


lin817iCurtis Faith

Wydawnictwo: Linia
Rok wydania: 2011
ISBN: 9788363000004
Strony: 272

W 1983 roku miał miejsce pewien eksperyment, będący konsekwencją wcześniejszego zakładu. Dwóch przyjaciół, a równocześnie traderów – Richard Dennis i William Echardt spierało się, czy skutecznej spekulacji na rynkach można się nauczyć, czy też jest wynika ona z posiadanych talentów.

Aby swój spór rozstrzygnąć wykupili wielkie ogłoszenia w gazetach finansowych (Barrons, Wall Street Journal, New York Times) informujące o tym, że Richard Dennis poszukuje ludzi, którzy chcieliby zostać traderami. Na ogłoszenie odpowiedziało blisko tysiąc osób, z których ostatecznie wybrano dwadzieścia trzy osoby. Trening trwał dwa tygodnie. Grupa stworzona przez Dennisa do historii przeszła jako “żółwie”, zaś technika spekulacji stosowana przez nich na rynku jest od lat przedmiotem wielu analiz i fascynacji.

W tej grupie znalazł się również dziewiętnastoletni Curtis Faith. Pod koniec okresu szkoleniowego Faith otrzymał największą kwotę do zarządzania – 2 miliony dolarów. W ciągu czterech lat zarobił ponad 30 milionów dolarów. Książka “Droga żółwia” jest opowieścią o eksperymencie, zasadach stosowanych przez grupę “Żółwii” i jak zastosować owe zasady we własnym tradingu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się w jaki sposób Dennis nauczał podejścia do ryzyka, zarządzania kapitałem, a przede wszystkim skutecznego zarabiania pieniędzy na spekulacji giełdowej koniecznie powinieneś sięgnąć po tę książkę.

Inteligentny Inwestor


emk107iBenjamin Graham

Wydawnictwo: Studio Emka
Rok wydania: 2006
ISBN: 838893189X
Strony: 535

Klasyczny tekst z adnotacjami uwspółcześniającymi ponadczasową wiedzę Grahama o inwestowaniu. Najznakomitszy doradca inwestycyjny dwudziestego wieku, Benjamin Graham, uczył i inspirował ludzi na całym świecie. Jego filozofia “inwestowania wartościowego”, które chroni inwestorów przed podstawowymi błędami i uczy ich stosowania długofalowych strategii, od chwili pierwszego wydania uczyniła z “Inteligentnego inwestora” prawdziwą biblię giełdy papierów wartościowych.

Kontrakty terminowe w praktyce


wig021iGrzegorz Zalewski

Wydawnictwo: Wig Press
Rok wydania: 2006
ISBN: 8387014516
Strony: 160

“Kontrakty terminowe w praktyce” to jedyny w Polsce praktyczny i kompletny przewodnik dla naszych inwestorów, zainteresowanych rynkiem kontraktów futures. W pierwszej części autor przekazuje podstawową wiedzę o rynkach terminowych, zasadach notowań, uczestnikach rynku oraz występujących na nich specyficznych zjawiskach i zależnościach. Część druga pomyślana została jako praktyczny poradnik dla inwestorów, którzy chcą wykorzystać niewątpliwy potencjał tych rynków, ograniczając do minimum nieodłącznie związane z nimi ryzyko.

Głównym przesłaniem książki jest teza, że choć spekulacja kontraktami terminowymi uchodzi często za niebezpieczny hazard, można ją uprawiać w sposób przemyślany i rozsądny, tak, by prowadziła do długoterminowego i systematycznego wzrostu kapitału. Dlatego w książce wiele miejsca zajmuje omówienie zasad budowania systemów inwestycyjnych, kontroli ryzyka i zarządzania pieniędzmi.

Psychologia inwestowania


ooe082iMartin J. Pring

Wydawnictwo: Oficyna Ekonomiczna
Rok wydania: 2001
ISBN: 8388597310
Strony: 244

Choć opracowanie planu inwestycyjnego jest podstawą, nie da się osiągnąć sukcesu na giełdzie bez umiejętności pokonania emocjonalnych barier, ignorowania opinii innych i grania “w przeciwnym kierunku”, rozpoznania i uwolnienia się od mitów i złudzeń, uniezależnienia się od “ekspertów” obiecujących zyski.

Autor przedstawia sposoby unikania tych pułapek, zasady umiejętnej współpracy z maklerami i doradcami. Charakteryzuje cechy odróżniające wybitnych inwestorów od reszty “rynkowego tłumu”. Liczne wskazówki i wnioski z doświadczeń wielu słynnych inwestorów, takich jak Jesse Livermore, Humphrey Neill i Bernard Baruch, mogą stanowić nieocenioną pomoc w odniesieniu sukcesu na giełdzie.

Trader Vic


ooe086iVictor Sperandeo

Wydawnictwo: Oficyna Ekonomiczna
Rok wydania: 1998
ISBN: 8387286729
Strony: 355

Autor przedstawia w niej w zwięzły i klarowny sposób idee leżące u podstaw swych sukcesów inwestycyjnych. Są one wypadkową kilku elementów: historycznych studiów poszczególnych rynków, stosowania narzędzi analizy technicznej i fundamentalnej, elementów statystyki i rachunku prawdopodobieństwa, znajomości praw rządzących ekonomią i polityką oraz fundamentu metody Sperandeo – Teorii Dowa.

Psychologia ryzyka

Psychologia_ryzyka

Ari Kiev

Wydawnictwo: Linia 2016
ISBN: 8388597345
Strony: 224

Kiev wyjaśnia psychologiczne podłoże ryzyka, w jaki sposób sobie radzić z emocjami, które obniżają naszą skuteczność na rynku (strachem, stresem, chciwością). Zrozumienie kiedy warto podejmować odpowiednie ryzyko jest celem każdego tradera. Niestety nie każdy potrafi w przemyślany sposób owo ryzyko brać na siebie. “Psychologia ryzyka” to w istocie poradnik działania na ryzykownych rynkach. Dzięki niej zarówno osoby z dużym doświadczeniem, jak i początkujący mają szansę w pełny sposób przygotować się do spekulacji giełdowej.

Książka “Psychologia ryzyka” powstała w wyniku pracy pracy motywacyjnej z traderami oraz ze sportowcami olimpijskimi. Choć od jej napisania minęło ponad 10 lat wciąż stanowi jedną z najważniejszych pozycji na ten temat i była inspiracją dla wielu innych autorów

Te oraz inne publikacje są dostępne na stronie www.maklerska.pl – księgarni poświęconej inwestowaniu i grze na giełdzie.