Ethereum Proof-of-Stake może być krokiem w kierunku szerszej adopcji

(15.09.2022r. aktualizacja doszła do skutku, poniższy artykuł został napisany wcześniej i przedstawia informacje na temat konsekwencji jakie może przynieść owa zmiana)

Blockchain Ethereum jest na skraju poważnej i ryzykownej aktualizacji. Ta aktualizacja, jeśli się powiedzie, znacznie zmniejszyłaby zużycie energii elektrycznej. To z kolei zwiększyłoby akceptowalność Ethereum przez decydentów i instytucje finansowe.

Ambitna aktualizacja drugiego najważniejszego blockchaina na świecie

Po długim okresie oczekiwania i jeśli ostateczne testy pójdą dobrze, drugi na świecie blockchain Ethereum prawdopodobnie przejdzie z “proof of work” (PoW) na “proof of stake” (PoS) jeszcze w tym miesiącu. Oznacza to, że transakcje na blockchainie Ethereum nie będą już rejestrowane przez górników, którzy wydają dużo mocy obliczeniowej, aby udowodnić, że ciężko pracowali nad weryfikacją transakcji. Po “połączeniu”, transakcje będą przetwarzane przez osoby zatwierdzające, które umieściły zabezpieczenie w depozycie, które może zostać utracone, jeśli okaże się, że działały w złej wierze.

Dyskusja na temat zalet i wad PoS vs PoW jest prawie tak stara jak Bitcoin, a my nie możemy reprezentować tutaj wszystkich argumentów. To, co nas interesuje, to fakt, że przejście na PoS może z czasem zwiększyć akceptowalność Ethereum i wszystkich aplikacji zbudowanych na nim, dla decydentów i regulatorów. To z kolei może stanowić impuls dla tradycyjnych instytucji finansowych do rozwijania usług opartych na Ethereum.

Ethereum nie jest pierwszym blockchainem, który przyjął PoS. Ale jest ogólnie uważany za najważniejszy blockchain po Bitcoinie, a Ethereum jest kluczowym budulcem zdecentralizowanego wszechświata finansów. Co więcej, Ethereum nie zejdzie na zaplanowaną konserwację w weekend, aby zaktualizować sieć. Zamiast tego, jak opisuje to ethereum.org, nowy silnik PoS zostanie wymieniony na gorąco w trakcie lotu. Lotu, który gości różne aplikacje, tokeny i platformy. Co może pójść nie tak?

Stawka za modernizację jest wysoka

Rzeczywiście, podczas gdy społeczność Ethereum spędziła wiele czasu na testowaniu PoS (poligon testowy PoS zwany “beacon chain” działa od grudnia 2020 roku), wdrożenie tak fundamentalnej aktualizacji podczas gdy sieć nadal działa, jest ambitne. Jak wie każdy, kto kiedykolwiek próbował szybko zaktualizować system operacyjny na swoim komputerze, prawie zawsze pojawiają się nieoczekiwane czkawki, które kończą się zajęciem znacznie więcej czasu niż przewidywano. Spodziewamy się, że czołowi deweloperzy Ethereum będą spędzać całe noce przyklejeni do swoich ekranów podczas aktualizacji.

Kolejnym pytaniem podczas aktualizacji jest to, jak zareagują górnicy Ethereum. Zainwestowali oni w dedykowany sprzęt, zazwyczaj procesory graficzne, które nie mogą być już wykorzystywane do wydobywania Ethereum po aktualizacji do PoS. Niektórzy górnicy mogą zdecydować się na kontynuację blockchaina opartego na PoW, tworząc “fork”. Takie zdublowanie blockchaina ze wszystkimi jego tokenami stwarza wiele problemów np. dla giełd i traderów. Na szczęście społeczność kryptowalutowa przez lata zdobyła doświadczenie w zarządzaniu takimi forkami.

Udana aktualizacja sprawiłaby, że Ethereum byłoby znacznie bardziej akceptowalne…

Opisując wszystkie te wyzwania, można zacząć się zastanawiać, dlaczego Ethereum w ogóle podjęło się tego projektu. Poza poprawioną skalowalnością, głównym powodem jest drastyczne zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Ethereum.org twierdzi, że po przejściu na PoS nastąpiła redukcja zużycia energii elektrycznej o 99,95%.

Ważną pozatechniczną konsekwencją tej wielkiej redukcji zapotrzebowania na energię elektryczną jest to, że może ona sprawić, iż Ethereum stanie się bardziej przyjazne dla decydentów i regulatorów. Kiedy Parlament Europejski dyskutował na początku tego roku nad nadchodzącym rozporządzeniem UE w sprawie rynków aktywów kryptograficznych, zrównoważony rozwój był ważnym tematem. Politycy nie czują się komfortowo z wysokim zużyciem energii elektrycznej przez mechanizm konsensusu PoW. Z całą pewnością, zalety i wady PoW vs PoS są pokarmem dla fundamentalnej i często gorącej debaty, która ma o wiele więcej niuansów niż sugerują – wprawdzie imponujące – liczby kWh. W tym krótkim artykule nie jesteśmy w stanie oddać sprawiedliwości tej debacie. Jasne jest jednak, że przejście na PoS usuwa zużycie energii jako problem dla regulatorów. To z kolei usuwa jedną przeszkodę dla tradycyjnych instytucji finansowych i innych firm w oferowaniu usług opartych na Ethereum, choć inne przeszkody mogą pozostać.

…choć dowód z góry nie jest odpowiedzią na życie, wszechświat i wszystko.

Co więc nie podoba się w PoS? Poza ryzykiem migracji, PoS ma swoje własne wyzwania. Na przykład, jego kod jest znacznie bardziej złożony niż PoW. Może to powodować powstawanie nowych podatności. Hakerzy z pewnością będą badać nową infrastrukturę w poszukiwaniu wad. Inną kwestią jest to, że PoS tworzy nową formę nierówności. Z PoW, kiedyś istniało poczucie, że każdy może się przyłączyć i zacząć wydobywać. Z PoS, w przeciwieństwie do tego, “bogaci” mogą postawić dużo Ethereum i zebrać większość nagród za walidację, co jeszcze bardziej zwiększa ich bogactwo. Jednak rzeczywistość jest bardziej zróżnicowana. PoS staking pools zapewniają możliwości dla tych, którzy mają mniej Etheru do stracenia. Z drugiej strony, w przypadku PoW, dni, w których stary laptop był wystarczający do wydobycia, już dawno minęły.

Niektórzy martwią się o zwiększone możliwości cenzurowania przez walidatory PoS. Jednak w zasadzie górnicy z PoW również mogliby stosować cenzurę. Nie jest też oczywiste, że PoS doprowadzi do powstania bardziej skoncentrowanego krajobrazu walidatorów niż PoW, gdzie górnicy od dawna współpracują w pulach wydobywczych. W końcu to nie technologia robi różnicę, ale raczej postawa – i regulacje – tych, którzy jej używają. Ogólnie rzecz biorąc, istnieje kompromis między odpornością na cenzurę a stosowaniem polityki przeciwdziałania praniu pieniędzy i sankcji, które są wymagane, aby kryptowaluta była akceptowana przez organy regulacyjne. W końcu trzeba tu znaleźć kompromisy.

Nadchodząca migracja Ethereum z PoW do PoS może być największym planowanym wydarzeniem w kryptoświecie w tym roku. Sama migracja i jej następstwa niosą ze sobą ryzyko i będą uważnie obserwowane w społeczności kryptowalutowej. Udana migracja byłaby komplementem dla zdolności społeczności Ethereum do zarządzania dużymi wydarzeniami. Usunęłaby również ważną przeszkodę w akceptacji Ethereum przez regulatorów, a tym samym w rozwoju usług opartych na Ethereum przez tradycyjne instytucje finansowe.

 

Materiał źródłowy: Bank Pulse: Ethereum Proof-of-Stake may be a step towards broader adoption | Article | ING Think

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.