10 najważniejszych kroków w awaryjnej sytuacji finansowej

Wybuch epidemii COVID-19 spowodował poważne spowolnienie gospodarcze i wzrost niepewności finansowej. Dla wielu osób spowodowało to szok dochodowy i bardzo trudną sytuację finansową. Co trzeba zrobić w obszarze finansów, jeśli właśnie straciłeś pracę? Albo jeśli prowadzisz działalność, w której nastąpił nagły i ogromny spadek przychodów?

Porada praktyczna

Dziesięć najważniejszych kroków, zainspirowanych przez kilka stron prowadzonych przez ekspertów w zakresie doradztwa finansowego w połączeniu z tym, co moim zdaniem ma największe znaczenie. To nie jest nauka ścisła. To tylko próba praktycznego podejścia w oparciu o badania.

1

Przygotuj się mentalnie do opracowania i korzystania z awaryjnych planów finansowych. Opracowanie planu pomaga w opanowaniu bardzo stresującej sytuacji, w której trzeba przetrwać. Rozpocznij od planu awaryjnego na pierwszy tydzień. Wybierz jakiś prosty format – np. listę – i staraj, się aby pozostał jak najprostszy.

2

Spisz bieżące potrzeby swoje i twoich domowników. Ustal, na co naprawdę trzeba wydawać pieniądze. Bądź szczery, jeśli chodzi o nieprzemyślane wydatki. Wydatki spontaniczne mogą być atrakcyjne, ale prawdopodobnie nie jest to najmądrzejsza rzecz w awaryjnej sytuacji ekonomicznej.

3

Zapisz opcje płatności za faktyczne potrzeby, które wskazałeś w etapie 2. A jakie masz dochody? I oszczędności? Czy istnieją inne natychmiastowe opcje jak poproszenie o pomoc rodzinę? Ostrożnie podchodź do kosztownych pożyczek/kart kredytowych, które pomogłyby ci przetrwać.

4

Porozmawiaj ze swoim partnerem (jeśli masz) o poprzednich etapach, w szczególności o etapach dwa i trzy, i skoryguj plan. Doświadczenie pokazuje, że wspólne decyzje zazwyczaj powodują mniej problemów finansowych.

5

Wspólnie z partnerem zachowajcie spokój i bądźcie racjonalni. Jak pokazuje doświadczenie, określanie celów, kontrolowanie emocji i skupienie uwagi ma znaczenie dla kontroli sytuacji finansowej.

6

A jeśli nie dajesz rady, zastanów się kogo możesz poprosić o pomoc w sporządzeniu i przetestowaniu planu. Jest rzeczą oczywistą, że możesz wahać się otworzyć na innych. Chodzi jednak o to, aby przetrwać. Więc jeśli masz do kogoś zaufanie, może to jednak jest jakieś wyjście.

7

Sfinalizuj swój plan na pierwszy tydzień tak szybko, jak to możliwe. Porównuj rzeczywistość z planem przynajmniej co drugi dzień w tym pierwszym tygodniu.

8

W tym pierwszym tygodniu, rozpocznij opracowywanie dalszego planu awaryjnego na drugi tydzień aż do trzeciego miesiąca. W odniesieniu do każdego tygodnia, zajmij się jak finansami w sposób jak najbardziej szczegółowy. Aby opracować ten plan działań, należy wykonać szereg kroków mieszczących się w trzech szerokich kategoriach: „znajdź sposób”, „zwróć się o pomoc” i „nie przerywaj płatności” rachunków, których nie można zmienić:

a) Poszukaj sposobów na znalezienie awaryjnego wsparcia dochodów.
b) Znajdź pomoc w swojej sytuacji: Sprawdź, czy władze samorządowe współpracują z bankami, aby ci pomóc (zasada „pojedynczej instytucji”). Mniejsza liczba organizacji, z którymi musisz się kontaktować – „pomocników” lub „wierzycieli” – zaoszczędzi ci wiele stresu przy zajmowaniu się nieprzerwanym strumieniem listów, komunikatów czy telefonów.
c) Skontaktuj się z wierzycielami, aby uzyskać odroczenie lub rabat. Poszukaj wzorców pism, które mogą ci pomóc z takimi wnioskami.
d) Ustal inne opcje, np. oszczędności lub zarabiania.
e) Upewnij się, że nadal płacisz rachunki, które nie mogą być renegocjowane lub których zapłata nie może być odroczona.

9

W odniesieniu do dalszego planu awaryjnego: a) Rozmawiaj ze swoim partnerem lub z kimś, do kogo masz zaufanie, i udoskonal ten plan, oraz b) zachowaj spokój i racjonalne myślenie.

10

Porównuj rzeczywistość z planem poprzez:
a) określenie i przetestowanie oraz zastosowanie narzędzia, które pomaga w śledzeniu planu (budżetu),
b) ustalenie godziny i dnia tygodnia, aby śledzić plan w sposób regularny.

Materiał źródłowy: “10 steps that matter most in a financial emergency”

Author:
Stefan van Woelderen
(Principal Economist)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.