Unikanie nadmiernych wydatków w samoizolacji

Covid-19 wywrze wpływ na niezliczone elementy życia codziennego, a wiele z nich wywrze wpływ na nasze domowe finanse. Jessica Exton bada w jaki sposób zmiany naszego codziennego zachowania mogą zachęcić nas do zwrócenia baczniejszej uwagi na nasze codzienne wydatki.

Niepewność związana z pandemią Covid-19, a także i tak już znaczący wpływ na gospodarkę światową, będą bezpośrednio odczuwalne w gospodarstwach domowych. Konsekwencje są już widoczne – rządy zachęcają do zwiększonej samoizolacji, biura i szkoły są zamykane, podróże ograniczane. Wszystkie te czynniki oraz wiele więcej będą miały bezpośredni wpływ na domowe budżety. Pozostawanie w domu to potencjalne oszczędności lub dodatkowe wydatki w zależności od tego, jak się zachowamy.

Zmieniające się wydatki

W kontekście pandemii Covid-19, pierwsza myśl wielu osób jest taka, że przez nieznany okres będą musiały żyć ze zmniejszonym dochodem. Przedsiębiorstwa przejściowo się zamykają, co powoduje niepewność co do dochodów wśród wielu ludzi. I oczywiście, wielu zawodów nie można wykonywać z domu.

Ale jeśli istnieje teraz promyk nadziei, to polega on na tym, że ograniczenia finansowe mogą zostać złagodzone innymi zmianami wymuszonymi przez koronawirusa. Rodziny i poszczególne osoby dostosowują się do zmienionych codziennych czynności. I w ostatecznym rozrachunku może to ograniczyć nasze codzienne wydatki.

Koszt kontaktów towarzyskich gwałtownie spadnie, kolacje na mieście to już nie jest opcja, a swobodne wydatki na rozrywki weekendowe jak imprezy sportowe czy urlopy zostaną znacznie ograniczone. Wszystko to ograniczy wydatki i może spowodować powstanie lub zwiększenie bufora, zmniejszając kłopoty budżetowe.

Warto wspomnieć, że wiele z tych wydatków ma miejsce w czasie i w sytuacjach społecznych, kiedy wpływ ze strony przyjaciół, a nawet obawa pominięcia, mogą przyczyniać się do impulsywnych czy nadmiernych wydatków. A wtedy pilnowanie budżetu jest trudniejsze. Dlatego podejmowanie decyzji o wydatkach w domu z mniejszym wpływem zewnętrznym może być pomocne.

Ponadto spędzanie większej ilości czasu w domu ograniczy niektóre regularne wydatki jak na dojazdy do pracy, lunche w pobliżu miejsca pracy czy kawa z kolegami. Te rodzaje wydatków mogą wydawać się niewielkie na co dzień, ale sumują się w dłuższych okresach. Oszczędności mogą być większe niż się spodziewasz.

Pułapka zbyt małych wydatków

Ale tego rodzaju oszczędności będą wspierać nasz budżet tylko wtedy, kiedy pieniądze, jakie wydajemy poza domem nie są ograniczone. Brzmi prosto, ale jeśli masz w tej chwili trochę czasu, warto by było obliczyć swoje regularne wydatki i ustalić, ile z tego jest oszczędzane przez zmiany w nawykach. Pamiętając o tym, można zapobiec nieprzewidywanym nadmiernym wydatkom, obejmującym zmienione czynności i preferencje.

Albo nawet lepiej – przenieś kwotę zaoszczędzoną każdego dnia w wyniku ograniczenia aktywności zewnętrznych bezpośrednio na rachunek oszczędnościowy. Odłożenie tych pieniędzy oznacza, że istnieje mniejsze prawdopodobieństwo ich wydania w inny sposób, a kiedy życie wróci do normy, zaoszczędzisz już ładną sumkę.

Ale oczywiście, powstaną nowe niezbędne wydatki. Chociaż należy unikać zbędnych zakupów online wynikających z nudów, mogą istnieć inne rzeczy, które uważasz za ważne, takie jak pewna forma lokalnych abonamentów rozrywkowych czy zwiększone zapasy w domu. Warto także pamiętać, że niektóre osoby mogą mieć skoki nastrojów w gospodarowaniu zasobami domowymi, co będzie miało wpływ na regularne rachunki.

Myślenie o zarządzaniu pieniędzmi

I chociaż łatwo skoncentrować się na pieniądzach zaoszczędzonych dzięki pozostaniu w domu i uważać je za dodatkowe środki wrzucone do skarbonki, zrównoważenie tego ze zmienionymi wzorcami wydatków jest równie ważne.

Kiedy pandemia Covid-19 ma wpływ na nasze codzienne czynności, a niepewność co do jej długości potrwa, dopilnowanie zbilansowanego budżetu domowego stanowi dla wielu priorytet. Nasz dobrostan pozostaje pod silnym wpływem domowych decyzji finansowych, a te wybory będą stanowić klucz do skutecznego zarządzania społecznymi i ekonomicznymi skutkami obecnej sytuacji, a także dla naszego własnego dobrego samopoczucia.

Niepewności związane z pandemią Covid-19 przyniosły nowe wyzwania. I chociaż czasowo dostosowujemy nasze zachowania, zarządzanie finansami też będzie musiało odpowiednio się zmienić.

Źródło: “Avoiding self-isolation over-spending”

Autorzy:
Jessica Exton (Behavioural Scientist)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.