Stolik dla dwojga: zapłać teraz, skorzystaj później

Wybuch epidemii COVID-19 i globalne zamknięcie gospodarcze całkowicie wywracają koncepcję „kup teraz, skorzystaj później”.

Teraz przyszła pora wspieranie małych (lub dużych) lokalnych przedsiębiorstw. Jeśli oczywiście możesz sobie na to pozwolić. Na całym świecie firmy walczą o przetrwanie w sytuacji drastycznego spadku popytu. W branży rozrywkowej w Holandii nastąpił spadek transakcji kartami debetowymi o 83% w wyniku zamknięcia restauracji, muzeów i obiektów sportowych. Pomimo różnych rządowych programów wsparcia, nie ma pewności, czy one przetrwają. Jednym ze sposobów wsparcia (finansowego) dla swojego ulubionego lokalnego sklepu jest zapłacenie teraz za coś, z czego skorzystasz później. Na przykład kolacja w przyszłości. Takie zachowanie może być racjonalne i wrażliwe społecznie.

Ale po kolei

Płacenie za coś, z czego skorzysta się później nie jest nowym zjawiskiem. Dzisiaj wiele osób ma bilety na anulowany występ lub lot, zakupione wiele miesięcy wcześniej. Niektóre firmy oferują zwrot za niewykorzystane zakupy, zmiany terminów lub vouchery; ale nie wygląda to tak łatwo jak się wydaje. W sytuacji, kiedy 1 na 6 osób w krajach G7 utraciła co najmniej połowę dochodów z powodu koronawirusa, ludzie chcą zwrotu pieniędzy. W trudnym momencie, należy najpierw założyć maskę tlenową sobie zanim pomoże się innym.

Jednocześnie nasze wzorce wydatków radykalnie zmieniły się w ostatnim miesiącu. I niektórzy z nas mogą jeszcze mieć trochę gotówki. Może udało ci się zaoszczędzić trochę pieniędzy, które zostałyby wydane swobodnie, na styl życia czy na najmodniejsze ciuchy. W takiej sytuacji, „podarowanie” takiego zwrotu lub oszczędności na abonament sportowy pewnie nie spowoduje ci szkody. I co ważne, może pomóc to firmom w utrzymaniu się na powierzchni.

Korzyści z wcześniejszych płatności

Jeśli chcesz, aby Twoja ulubiona restauracja lub kawiarnia nadal istniała, gdy następnym razem będziesz mógł pójść, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić. Po pierwsze, pojawiło się mnóstwo kampanii zbiórki społecznej na kluby sportowe, sektory kreatywne, firmy i przedsiębiorstwa społeczne. Pojawił się również drugi, interesujący trend: gospodarka voucherowa. Mnóstwo kawiarni, restauracji i organizatorów imprez oferuje możliwość wcześniejszej zapłaty za rzeczy, z których skorzystasz później po zakończeniu kryzysu. Korzystając z takiego vouchera, płacisz teraz a korzystasz później. Jeśli budżet ci na to pozwala, może to być racjonalny sposób z wielu powodów.

  • Przeniesienie przyszłych wydatków na „tutaj i teraz” pomaga (lokalnym) sklepom w związaniu końca z końcem

Na krótką metę, bony podarunkowe tworzą przestrzeń finansową dla małych firm, a skorzystanie z twojego poczucia wspólnoty może być korzystne społecznie. Bardziej niż kiedykolwiek, czujemy potrzebę pomocy i dobrze jest, gdy możemy pomagać. A co najważniejsze, twoje wsparcie może stanowić podstawę (jeszcze silniejszych) długoterminowych relacji z osobami w lokalnej społeczności.

  • Otrzymujesz coś na przyszłość

Jeśli dobrze znana strategia „kup teraz, zapłać później” sprawia ci radość natychmiast, ale obciążenie finansowe w przyszłości, z voucherem jest całkowicie odwrotnie. Powoduje, że oczekujesz czegoś miłego – impreza, kolacja czy wycieczka. Miło jest wyobrazić sobie siebie w przyszłości, ciesząc się tym, czego nie możesz zrobić teraz. Oczekiwanie bywa nazywane także źródłem „swobodnego” szczęścia. Nie tylko firmy mogą widzieć przyszłość nieco jaśniej dzięki voucherom, my również możemy. I tego właśnie nam potrzeba, aby zachować zdrowie mentalne i finansowe.

  • Odroczona konsumpcja się opłaca

Kiedy od dawna przyglądamy się czemuś, co było dla nas niedostępne, radość jest jeszcze większa w momencie konsumpcji. Dzieje się tak dlatego, że nie musimy zamartwiać się rachunkami do zapłaty, ponieważ koszty już dawno zostały pokryte.

Ponadto odroczona konsumpcja może także opłacać się fizycznie. Badania pokazują, że w przypadku odroczonej konsumpcji ludzie wybierają raczej rzeczy, które zapewniają dłuższe dobre samopoczucie, zgodne z celami długoterminowymi (np. zdrowa żywność). I przeciwnie, kiedy proponuje się ludziom wybór towarów do natychmiastowej konsumpcji, często decydują się na opcje, które nie są tak zdrowe albo dają szybką przyjemność. Na przykład fast food czy szybka rozrywka.

A teraz pomyśl o własnej sytuacji finansowej. Czy twoje wzorce wydatków i oszczędności zmieniły się ostatnio? Czy są miejsca, dokąd zwykle chodziłeś, na przykład restauracja w pobliżu pracy, która ledwo teraz przędzie? Jeśli twoje finanse są w dobrym stanie, sprawdź w sieci, czy możesz zaoferować im pomoc. Dzięki voucherowi lub darowiźnie taki zdrowy posiłek bez problemu na ciebie poczeka. Podobnie właściciele.

Źródło: “A table for two: pay now, enjoy later”

Autor:
Roos van den Wijngaard
(Associate Research Professional)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.