Zrównoważony rozwój: Czy ta moda przeminie?

Przejście w kierunku bardziej zrównoważonego świata wymaga jednoczesnego współdziałania trzech kluczowych sił: innowacje, preferencje społeczne i ekonomia.
Uważamy, że to już się dzieje i wierzymy, że zrównoważony rozwój już się utrzyma.

Sama technologia nie wystarczy

To, że coś jest technologicznie możliwe, nie oznacza, że zostanie to osiągnięte. Zastanów się nad historią samochodu elektrycznego. Pod koniec XIX wieku taksówki elektryczne działały już w Londynie i Nowym Jorku. Jednak kiedy silnik spalinowy wszedł na rynek, ten środek transportu zmarł cicho. Samochód elektryczny był znacznie droższy w porównaniu do samochodu z silnikiem spalinowym, a ponadto ludzie nie byli świadomi głównych problemów środowiskowych, jakie przyniósł silnik spalinowy.

Tak więc wykonalność technologiczna sama w sobie nie jest wystarczająca, aby ewoluować w kierunku zrównoważonego świata. Obowiązują również dwa inne czynniki: preferencje konsumentów i rentowność (ekonomia). I twierdzimy, że są już na miejscu.Społeczeństwo i ekonomia

Innowacja

Innowacje technologiczne mogą pomóc nam w ewolucji w kierunku bardziej zrównoważonego świata, a dziś widzimy wiele nowych obiecujących zmian: 

  • Druk 3D pozwala ograniczyć zużycie materiału i produkuje mniej odpadów.
  • Internet przedmiotów umożliwia maszynom informowanie ludzi o problemach z maszyną. W ten sposób łatwiej jest konserwować i naprawiać maszynę, co pozwala nam dłużej z niej korzystać.
  • Udoskonalenia technologii samochodów elektrycznych pomogą również światu stać się bardziej zrównoważonym. Dzięki innowacjom cena akumulatora litowo-jonowego gwałtownie spadła, aż o 79% między 2010 a 2017 r., Według Bloomberg New Energy Ponadto, nowa technologia może pomóc ograniczyć zapotrzebowanie na kobalt w akumulatorach. Dzisiaj wydobycie kobaltu nie odbywa się w sposób zrównoważony, dlatego ograniczenie jego wykorzystania w akumulatorach sprawiłoby, że samochód elektryczny stałby się jeszcze bardziej zrównoważony.
Preferencje w społeczeństwie

Obywatele coraz bardziej wymagają zrównoważonych towarów i usług. Politycy rozumieją również znaczenie i podejmują działania mające na celu nakłonienie konsumentów i firm do wyboru zrównoważonych towarów i usług. Istnienie celów zrównoważonego rozwoju uzgodnionych przez ONZ w 2015 r. Jest tego dobrym przykładem.

Ludzie coraz częściej stają w obliczu negatywnych skutków naszego obecnego modelu produkcji. Jednym z nich jest wpływ emisji CO2. Globalne ocieplenie zwiększa częstotliwość klęsk żywiołowych, takich jak fale upałów i huragany. Powoduje to również dodatkowe problemy środowiskowe, takie jak zakwaszenie oceanów, co negatywnie wpływa na zasoby rybne. A ponieważ globalne ocieplenie powoduje wzrost poziomu mórz, prowadzi również do fal migracji ludzi.

Ekonomia

Rosnąca świadomość społeczna, że ​​świat bardziej zrównoważony jest konieczny i że innowacje mogą zapewnić rozwiązania, zmusiły firmy do zwrócenia uwagi.

Firmy eksperymentują z nowymi modelami biznesowymi, które zwiększają opłacalność zrównoważonego procesu produkcyjnego. Dobrym przykładem jest model produkcji, w którym firmy oferują usługę zamiast produktu, na przykład oferowanie mobilności zamiast sprzedaży samochodów. W tym modelu biznesowym konsument nie jest właścicielem produktu, a zatem musi jedynie zapłacić za usługę, która dostarcza towar. Ponieważ własność produktu spoczywa na producencie, ma on wszelkie interesy w maksymalizacji żywotności produktu i uwzględnieniu tego, co dzieje się na końcu cyklu życia. Prowadzi to do mniejszego wpływu na środowisko.

Finanse mogą również popychać firmy w kierunku bardziej zrównoważonych modeli biznesowych. Jeśli rynki finansowe martwią się możliwością, że niezrównoważone firmy lub produkty mogą stać się nielegalne w przyszłości lub odrzucone przez konsumentów, koszty finansowania wzrosną. Daje to firmom zachętę do poszukiwania zrównoważonych rozwiązań. Silny rozwój „zielonych pożyczek” dowodzi, że finanse coraz częściej wspierają nowy model zrównoważonego wzrostu.

Biorąc pod uwagę, że wszystkie trzy czynniki zrównoważonego rozwoju działają dzisiaj, uważamy, że trend zrównoważonego rozwoju będzie się utrzymywał.

Teks źródłowy : “Sustainability: Will the hype fade?”
Autor : Steven Trypsteen (Economist, Spain and Portugal)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.