Stres, pieniądze i pętla negatywnego sprzężenia zwrotnego

Co piąte pokolenie ma problemy ze zdrowiem psychicznym w wyniku problematycznego zadłużenia. Ale stresowanie się pieniędzmi tylko powiększa problem

Kup teraz, martwić będziesz się później

Ludzie wydają pieniądze, których nie mają na rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebują. Niezależnie od tego, czy chcesz nadążyć za najnowszymi technologiami, czy obawiasz się, że będziesz odstawać od reszty, pokusa polega na kupowaniu teraz, martwieniu się później.
Ale impulsywne wydatki prowadzą do problemów finansowych, co z kolei prowadzi do wzrostu poziomu stresu. Rzeczywiście, obawy finansowe są jedną z najważniejszych przyczyn stresu. Co gorsza, ten cykl stresu i złego podejmowania decyzji może stworzyć negatywną pętlę sprzężenia zwrotnego.

Stres może być dobrą rzeczą …

Zacznijmy od określenia stresu. Poczucie stresu powstaje, gdy istnieje luka między tym, co musisz zrobić, a tym, co możesz zrobić. Na przykład trudności z opłaceniem miesięcznego czynszu lub, bardziej ogólnie, „związania końca z końcem”, najprawdopodobniej powodują stres. Inne główne źródła stresu to duże obciążenie pracą, ważne wydarzenia życiowe, a nawet środowisko społeczne.

Błędne jest przekonanie, że stres jest zawsze negatywny. Odrobina stresu może być bardzo przydatna i zwiększyć motywację i wydajność. Dopływ adrenaliny przez twoje ciało przygotowuje się do „ucieczki lub walki”, co prowadzi do zwiększenia poziomu uwagi i skupienia. Tę ostrą formę stresu można rozpoznać po przyspieszeniu akcji serca, spoconych dłoniach i innych cechach fizycznych.

Ostatnie badania wykazały, że ten rodzaj krótkotrwałego stresu zwiększa prawdopodobieństwo wyboru lub zrobienia rzeczy, które wcześniej były satysfakcjonujące. Jednocześnie ogranicza zdolność do unikania sytuacji, w których wcześniej doświadczaliśmy negatywnych rezultatów. Innymi słowy, bardziej prawdopodobne jest, że podejmiemy ryzyko i zignorujemy informacje, które doradzą nam, byśmy działali inaczej. Kupowanie najnowszego smartfona bez uwzględnienia szans na czerwony kolor pod koniec miesiąca jest dokładnie tym, co może zrobić stres. Podejmowanie ryzyka może być korzystne, a niektóre osoby, takie jak handlowcy na rynkach finansowych, nawet muszą. Ale szukanie ryzyka może być uzależniające – pomyśl o adrenalinach, którzy lubią ciągle brać zakłady finansowe. Interesujące jest to, że wpływ tego krótkotrwałego stresu na podejmowanie ryzyka jest znacznie wyraźniejszy dla mężczyzn niż dla kobiet.

Ale tylko jeśli jest to tymczasowe

Ale co się stanie, gdy stres przejściowy przerodzi się w ciągły stres? Jeśli stres utrzymuje się przez dłuższy czas, to nie adrenalina, ale podwyższony poziom hormonu kortyzolu, który przepływa przez nasz organizm. Ten typ jest również nazywany chronicznym stresem, a radzenie sobie powoduje ekstremalne zmęczenie, a czasem nawet depresję i lęk. W przeciwieństwie do osób doświadczających krótkotrwałego stresu, osoby przewlekle zestresowane są bardziej wrażliwe na negatywne doświadczenia i łatwiej boją się potencjalnych konsekwencji ich zachowania. Ten strach, nawet jeśli w ogóle nie ma ryzyka, może prowadzić do przekonania, że ​​nie można kontrolować ani wpływać na sytuację, stan psychiczny zwany także „wyuczoną bezradnością”. U tych osób rozwija się pewna niewrażliwość na zmiany ich sytuacji finansowej, nie zdając sobie sprawy, że nie robienie niczego może nawet pogorszyć sytuację.

Należy wspomnieć o trudności w mierzeniu stresu przewlekłego, zwłaszcza w warunkach eksperymentalnych. Prawdopodobnie dlatego istnieje również strumień badań, które dowodzą, że zarówno stres krótkotrwały, jak i chroniczny prowadzą do zwiększonego ryzyka. Co ciekawe, badania te pokazują, że wpływ przewlekłego stresu w przeciwieństwie do stresu ostrego jest bardziej wyraźny u kobiet niż u mężczyzn.

Mimo że badania wskazują w kilku kierunkach i istnieje znaczna rozbieżność między jednostkami, wydaje się, że uczucie stresu nie przyczynia się pozytywnie do uporządkowania finansów. Czy obserwujemy tutaj błędne koło? Jeśli impulsywne wydatki prowadzą do zmartwień i stresu finansowego, a to z kolei motywuje nas do podejmowania niepotrzebnego ryzyka lub nie robienia niczego, istnieje duże prawdopodobieństwo, że problem sam się wzmocni.

Więc co robimy? Przede wszystkim sektor finansowy musi uznać, że problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak stres, wpływają na podejmowanie decyzji finansowych. Ale co najważniejsze, istnieje pilna potrzeba ustalenia, w jaki sposób możemy przebić się przez ten błędny cykl. Być może instytucje finansowe mogłyby zapewnić ukierunkowane interwencje osobom zagrożonym problemami finansowymi, lub jeszcze lepiej, zastosować technologię, aby przede wszystkim zapobiec impulsywnym wydatkom.

Autor : Roos van den Wijngaard
Źródło materiału (EN) : Stress, money and the negative feedback loop

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.