BigTech w finansach niesie ze sobą duże ryzyko i korzyści

Przejście BigTech na usługi finansowe oferuje zarówno korzyści, jak i zagrożenia dla konsumentów i systemu bankowego – pisze Jeremy Gaunt

Ogromny potencjał

Firmy BigTech jak dotąd otrzymują tylko niewielką część swoich przychodów ze świadczenia usług finansowych, ale potencjał jest ogromny, przynosząc zarówno korzyści, jak i zagrożenia konsumentom oraz systemowi bankowemu.

Przemawiając na seminarium na temat technologii i finansów eksperci ze środowiska akademickiego, biznesu i sektora bankowego powiedzieli, że potrzebne są regulacje w celu ochrony ludzi przed zagrożeniami, ale nie mogą one zmiażdżyć zdolności „start-up’ów” do wprowadzania innowacji.

Seminarium, które odbyło się na greckiej wyspie Rodos w dniu 19 września, odbyło się pod patronatem inicjatywy Think Forward i Centrum Badań Polityki Gospodarczej (Wielkiej Brytanii). Była to część cyklu konferencji poświęconych technologii i tym, jak ludzie na całym świecie wydają, oszczędzają, inwestują i ogólnie myślą o pieniądzach. „Ludzie odczuwają korzyści płynące z bankowości cyfrowej, ale wyraźnie widać powściągliwość w związku z niektórymi nowymi rzeczami” – powiedział Mark Cliffe, główny ekonomista Grupy ING i szef badań globalnych.

Rola BigTech w finansach jest obecnie ograniczona

Wiele uwagi poświęcono rozwojowi finansów cyfrowych lub FinTech w ciągu ostatnich kilku lat, przy powszechnym stosowaniu płatności mobilnych, kryptowalut, finansowania społecznościowego i innych technologii. Ostatnio skupiono się na potencjale firm BigTech – Facebook, Amazon, Alibaba, Google i tym podobnych – angażujących się w ich duże kapitalizacje i ogromne gromadzenie danych konsumenckich.

Ogłoszenie Facebooka w czerwcu, że wprowadza cyfrową walutę Libra, było kamieniem milowym na tej trasie. To zelektryzowało debatę na temat wykorzystania danych konsumenckich. Cliffe zauważył, że zaufanie konsumentów do przetwarzania ich danych finansowych przez banki może stanowić okazję do konkurowania z BigTech jako strażnikami ich innych danych. 

Jednak finanse, jak dotąd, odgrywają jedynie niewielką rolę w BigTech, według Leonardo Gambacorta, szefa innowacji i gospodarki cyfrowej w Banku Rozrachunków Międzynarodowych, czasami nazywanym bankiem centralnym dla bankierów centralnych.

„Usługi finansowe to tylko niewielka część biznesu BigTech” – powiedział podczas seminarium. „Tylko 11% przychodów BigTech pochodzi z usług finansowych”.
Zauważył również, że pożyczki udzielane przez firmy technologiczne stanowią zaledwie 0,5% globalnej kwoty kredytu. Nawet w Chinach, gdzie sektor jest najbardziej zaawansowany, kredyt technologiczny stanowi zaledwie 3% ogólnej kwoty pożyczek. Oznacza to jednak, że istnieje wiele możliwości powiększenia skali – coś, co wyraźnie martwiło Tomasso Valletti, profesora ekonomii na Imperial College w Londynie, a do niedawna główny ekonomista ds. Konkurencji w Komisji Europejskiej.
„Firmy BigTech starają się o nas dowiedzieć i przyciągnąć naszą uwagę” – powiedział. „Model biznesowy to pay-for-display”.

Zagrożenia dla konsumentów

Niebezpieczeństwo dla konsumentów (powiedział Valletti) polega na tym, że jeśli firma BigTech połączy wyszukiwanie samochodu z pożyczką (całkiem łatwe, biorąc pod uwagę dostępne dane) prawdopodobnie poleci pożyczkodawcę, który najwięcej zapłaci za wyświetlanie się na tej stronie.

Valletti zauważył również, że konkurencja dla banków pochodzi od usług FinTech, które nie muszą oferować wszystkich usług i mogą wybrać najbardziej wyszukane. „Odtłuszczają śmietankę, uwalniając usługi” – powiedział. „Jednak BigTech próbują ponownie łączyć pakiety na nowe sposoby, tworząc wąskie gardło i upewniając się, że są ich strażnikiem. Nie będzie to w interesie konsumenta. ”

„Istnieją dobre regulacje i złe regulacje” – powiedziała panelistka Devie Mohan, współzałożycielka i dyrektor generalny Burnmark, firmy zajmującej się danymi i badaniami. Burnmark pracuje nad technologiami z bankami, start-upami, regulatorami i inwestorami. „Dobre regulacje mogą skutecznie wspierać ekosystem FinTech oraz zachęcać do innowacji i konkurencji dzięki silnym ramom, podczas gdy złe regulacje mogą zniszczyć innowacje, szczególnie z obawy przed tym, jak poradzą sobie z konkurencją w postaci banków lub danymi klientów”. Mohan opowiadał się za wykorzystaniem tak zwanych piaskownic regulacyjnych i technologii nadzorczej lub SupTech, aby ułatwić przejście. Pierwsza z nich stanowi ramy na małą skalę do testowania nowego FinTech bez ciężkich regulacji, podczas gdy firmy SupTech używają sztucznej inteligencji, aby umożliwić organom nadzoru branży finansowej zarządzanie ryzykiem i monitorowanie rynków.

Zmiana preferencji

Tymczasem technologia ma wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o zarządzanie finansami ludzi. Szczególnie wypełniając lukę między ofertami kredytowymi znanych banków a wysokoprocentowymi pożyczkami – tak zwane „chwilówki”.

Gambacorta zauważył, że wiele miejsc, w których FinTech wystartował, przypomina Chiny, w których niewiele osób ma konta bankowe. Rząd chiński wprowadził również zasady mające na celu powstrzymanie takich dyskryminacyjnych zachowań kredytowych.

Mohan zauważyła, że niektóre FinTech zostały opracowane specjalnie z myślą o uchodźcach, którzy normalnie nie kwalifikowaliby się do pożyczek w obecnych okolicznościach. Jednocześnie ostrzegła, że krajobraz technologiczny może się szybko zmienić.
„Dzieci w wieku poniżej 15 lat odchodzą od Facebooka i Instagrama i zaczynają mieć (obawy dotyczące) Snapchata. Dzieci szybko przechodzą do aplikacji, z których nie korzystają starsze nastolatki ani te w latach 20 i 30” – powiedziała.

Oznaczało to, że osoby planujące duże inwestycje w FinTech mogą to robić dla odbiorców, którzy zmieniają nastawienie szybciej, niż rynek jest w stanie nadążyć. „Możemy planować z wyprzedzeniem i próbować przewidzieć, co zrobi platforma BigTech” – powiedział Mohan. „Ale co, jeśli następne pokolenie go nie wykorzysta?”

Autor : Jeremy Gaunt
Źródło materiału (EN) : BigTech in finance brings big risks and benefits

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.