Kryptowaluty: ciekawość i zamieszanie wśród konsumentów

To, co kiedyś uważano za futurystyczne pieniądze, zaczyna wydawać się teraz dla konsumentów bardziej realne.

Wiedza konsumentów na temat walut cyfrowych jest ograniczona, a gotówka nadal króluje. Mimo to, wiele osób nadal pozytywnie ocenia przyszłość kryptowaluty i jest ciekawa możliwości jakie ze sobą niesie.

Siódme międzynarodowe badanie ING dotyczące nowych technologii wykazało, że 82% europejskich respondentów wiedziało co najmniej trochę o kryptowalutach (poprawnie identyfikując co najmniej jedno z pięciu prawdziwych lub fałszywych stwierdzeń). Wśród tej grupy opinie są podzielone, ponieważ czterech na dziesięciu (41%) miało wobec kryptowalut wysokie oczekiwania, w przeciwieństwie do 23% o niskich oczekiwaniach.
Jedna trzecia tej grupy (32%) zgadza się, że kryptowaluty to przyszłość wydatków online, a 27% twierdzi, że jest otwarta na otrzymywanie nowych ofert kryptowalut od znanych im marek i organów, zgadzając się, że banki powinny oferować rachunki bieżące w krypto.

„Czy jest to funkcja kryptowalut, takich jak Bitcoin lub Ethereum?”
(Odpowiedzi respondentów w Europie)

Nasza ankieta na temat stosunku konsumentów do kryptowalut została przygotowana w obliczu zbliżającego się wprowadzenia cyfrowej waluty Facebooka “Libra” oraz ogłoszenia od Chińskiego Banku Ludowego, że jest bliski wprowadzenia własnej kryptowaluty. Te dwa wydarzenia na dużą skalę sugerują, że waluty cyfrowe mogą zbliżać się do głównego nurtu.
Ale nawet przy nadchodzących zmianach jest mało prawdopodobne, że będziemy wybierać między gotówką a krypto przy kasie w najbliższym czasie. Lokalny supermarket nie przyjmuje Bitcoinów na chleb. Na razie kryptowaluty pozostają spekulacyjną i niestabilną opcją inwestycyjną.

Niezależnie od tego, czy jesteśmy u progu drastycznych zmian, czy wchodzimy w stopniowy okres przyjmowania kryptowaluty, pomyśleliśmy, że będzie to odpowiednia okazja, aby ocenić co myślą o tym konsumenci – jako przyszli potencjalni użytkownicy walut cyfrowych.
Czy uważamy, że kryptowaluty są zbyt futurystyczne, aby zasługiwały na naszą uwagę? Czy jesteśmy podekscytowani przyszłym wykorzystaniem zdecentralizowanych form pieniędzy? Co to może nam powiedzieć o rozwoju przyszłości?

Oto szczegółowe wyniki naszej ankiety

1. Wiedza o kryptowalutach jest ograniczona

Chociaż większość z nas teraz wie coś o kryptowalutach, wiele szczegółów wciąż jest nieco szkicowych. Nie domagamy się zrozumienia szczegółów działania kryptowalut, a nawet tego, czym one są.
To, czy bylibyśmy skłonni przyjąć waluty cyfrowe, gdyby okazały się odpowiednie i przydatne w naszym codziennym życiu finansowym, jest otwarte do dyskusji. Stwierdzamy, że większa wiedza na temat działania krypto niekoniecznie prowadzi do pozytywnych oczekiwań co do tego w jaki sposób zostaną wykorzystane w przyszłości. Właściwie to grupy o niższym poziomie wiedzy były bardziej otwarte na przyszłe adaptacje. To podkreśla, że „ciekawi krypto” nie są w tej chwili przekonani o ich korzyściach.

Odkrycia te są spójne z tym, jak ludzie dowiadują się o kryptowalutach. Wielu wydaje się budować swoją wiedzę na temat kryptowalut pasywnie, to znaczy poprzez wiadomości (33%) i media społecznościowe (13%). Istnieją jednak wyraźne różnice w podejściu w poszczególnych krajach, co sugeruje, że w niektórych przypadkach kontekst lokalny może mieć wpływ na zainteresowanie.
Ogólne przyjęcie nastąpi tylko wtedy, gdy waluty te okażą się odpowiednie do codziennego życia finansowego, godne zaufania i oczywiście przydatne. Tak naprawdę to o tym czy krypto waluty się przyjmą zależeć będzie od tego jak bardzo będą dla nas użyteczne a to ile o nich wiemy będzie pełniło mniejszą rolę.

Gdzie nauczyłeś się większości tego, co wiesz o kryptowalutach?

2. Charakterystyczny “Typ” dla kryptowalut już istnieje

Niektóre osoby są już dość pozytywnie nastawione do przyszłego wykorzystania kryptowalut. Widzimy to w optymistycznych odpowiedziach na pytania takie jak – “Czy kryptowaluty to przyszłość wydatków online?”; “Czy ktoś, kto kupił kryptowalutę rok temu, byłby teraz szczęśliwy?”; “Czy wartość kryptowalut wzrośnie w ciągu najbliższych 12 miesięcy?”
Jak można się spodziewać, osoby te stanowią mniejszość populacji we wszystkich z wyjątkiem jednego z 15 krajów, które badaliśmy. Chociaż jest to niewielka grupa osób to istnieje we wszystkich krajach i ma podobne cechy. Ci ludzie są na ogół otwarci na nowe technologie i ufają im. Na przykład, częściej zarządzają swoimi pieniędzmi z łatwością biorąc pod uwagę różne rekomendacje.

Wygenerowany indeks pozytywnych postaw wobec kryptowalut

3. Preferowane jest stopniowe wprowadzanie nowych form waluty

Technologie, które są już dostępne i bardziej znane, częściej będą oceniane przez konsumentów jako bezpieczne. Jedna czwarta (27%) twierdzi również, że jest otwarta na nowe produkty finansowe wykorzystujące kryptowaluty i oferowane przez znanych dostawców usług finansowych, takich jak ich główny bank.
Zaufanie do tego, co znane, jest konsekwentnym odkryciem w naszych badaniach i sugeruje, że połączenie procesów i dostawców, do których jesteśmy już przyzwyczajeni, z nową walutą może być najbardziej smaczne dla konsumentów, w porównaniu do drastycznej zmiany. Niektóre formy hybrydowych walut cyfrowych lub kryptowalut mogą być tym, co naturalnie rozwija się w następnej kolejności.

Czy zgadzasz się lub nie zgadzasz z następującym oświadczeniem: Banki powinny oferować rachunki bieżące w kryptowalutach, takich jak Bitcoin.

4. Kryptowaluta niekoniecznie zastąpi bardziej znane metody płatności

Rzeczywiście wydaje się, że gotówka zachowuje wysoką wartość każdego dnia. Dlatego jeśli chcemy przejść do korzystania z walut cyfrowych i kryptowalut, dywersyfikacja różnych dostawców płatności i inwestycji, których używamy, prawdopodobnie nastąpi w krótkim okresie. Może to oznaczać, że chociaż dostępna jest dla nas większa różnorodność wyborów, wybieramy to, co jest odpowiednie do rodzaju dokonywanej transakcji i naszych preferencji. Ponieważ ludzie mają więcej opcji, może to zwiększyć dostępność w ekosystemie finansowym.

Czy zgadzasz się lub nie zgadzasz z poniższym stwierdzeniem;
„Wolałbym, gdyby gotówka już nie istniała”

Czy użyłbyś Bitcoin, aby kupić filiżankę kawy? Prawdopodobnie nie. Biorąc pod uwagę, jak bardzo jest niestabilny, sugerowałbym, żebyś nie. Ale czy sądzisz, że skorzystałbyś z możliwości wysyłania niewielkich ilości pieniędzy do różnych krajów niemal natychmiast i za niewielką opłatą?
Nowe formy waluty mają potencjalne korzyści, dlatego wzbudzają zainteresowanie organów regulacyjnych, tradycyjnego sektora finansowego, fintechów i konsumentów.
Wiele pytań regulacyjnych i operacyjnych pozostaje jednak bez odpowiedzi, a ta niepewność znajduje odzwierciedlenie w dużej liczbie osób siedzących na płocie, gdy pytamy ich o przyszłą wartość kryptowalut, czy rachunki kryptowalutowe z banków są dobrym pomysłem, a nawet o co chodzi głównym źródłem ich wiedzy kryptograficznej. Wielu twierdzi, że po prostu nie wiedzą.

Nasze badanie rejestruje postawy w danym momencie. I postawy mogą się bardzo szybko zmieniać. Zwłaszcza, jeśli mamy doświadczyć stopniowych, a zatem znanych nam zmian, postrzegania akceptacji społecznej i korzyści, których nie można znaleźć gdzie indziej. To gorący temat, rozwijający się w miarę mówienia.
Tak więc, jeśli chodzi o to, czy krypto jest na dobrej drodze, aby stać się nową gotówką; widzimy, że wszystkie opcje są kontynuowane, ponieważ okazały się odpowiednie i przydatne. Dywersyfikacja jest zatem bardziej prawdopodobna… przynajmniej na razie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.