Bądź własnym architektem: patrz jak Twoje oszczędności rosną

Czy masz wystarczająco silną wolę, aby samodzielnie trzymać się budżetu? Garrett Meccariello mówi nam jak to zrobić.

Samo-sabotaż. Tak, czasami sami jesteśmy swoimi największymi wrogami, jeśli chodzi o trzymanie się własnego budżetu. W odniesieniu do każdej decyzji o oszczędnościach, zawsze występuje pokusa, aby wydać trochę na siebie. Co się stanie, kiedy głupi pomysł budżetu osobistego przeszkadza w planach zakupowych? Cóż by innego: czujemy się źle.

Odczucia te są na drugim biegunie w stosunku do znakomitego uczucia, kiedy wydajemy pieniądze na rzeczy, które nas uszczęśliwiają. Kiedy rzeczywistość obejmująca rachunki i oszczędności zaczyna nam przeszkadzać, przychodzi czas, aby dokonać wyboru. Decydujemy pomiędzy tym co chcemy zrobić właśnie teraz, a tym o czym wiemy, że wymaga dłuższego czasu.

Nikt nie lubi, aby mu przypominać, że ciężko zarobionych pieniędzy nie można wykorzystywać na kupno czegoś, co naprawdę chcemy kupić. Dla dobra naszej przyszłości już pora posłuchać głosu rozsądku w naszej głowie.

Bez wsparcia i przygotowania

Aby uzyskać pomoc w przestrzeganiu założeń własnego budżetu, można ściągnąć aplikację lub wejść na odpowiednią stronę internetową w tym pomagającą. Te aplikacje lub strony zachęcają nas do wydawania mniej lub oszczędzania więcej. Ale co się dzieje, kiedy te cyfrowe narzędzia nie są w stanie powstrzymać nas przed przypadkowymi zakupami? Te kuszące momenty pojawiają się niemal codziennie.

Jeśli to brzmi znajomo, nie jesteś sam. Pomyśl o chwilach, kiedy jesteś z przyjaciółmi w knajpce za rogiem lub gdy zaspokajasz głód przekąskami w stołówce firmowej. Tych sytuacji trudno uniknąć; nawet twoi przyjaciele mogą cię zachęcać „jeszcze tylko jeden”. Trzymanie się budżetu może oznaczać różnicę między odczuwaniem winy a finansowym komfortem.

Narzędzia do unikania pokus

Należy planować z dużym wyprzedzeniem. Opracuj codzienny budżet, a karty kredytowe i debetowe zostaw w domu. Kwoty zaplanowane na codzienne wydatki winny być w gotówce (zamiast w plastiku), aby można było pilnować, ile wydajesz w danym dniu; w ten sposób widzisz, co Ci zostaje za każdym razem, kiedy zaglądasz do portfela.

I co najważniejsze? Kiedy opróżnisz portfel, już nie ma nic do wydania. Kiedy nie podobają Ci się banknoty, można otrzymać kartę debetową lub portfel cyfrowy z kwotą, jaką możesz wydać.

Można też postępować sprytniej co do sposobu wydawania pieniędzy. Zaplanuj spotkania towarzyskie i przygotuj się do nich. Jednym ze sposobów jest to, aby zjeść w domu przed wyjściem z przyjaciółmi. Marże na jedzenie i napoje w kawiarniach, barach i restauracjach są bardzo wysokie, skutkując szybkim przekroczeniem Twojego budżetu.

Jasne, może to być wyzwanie, nawet dla osób z wysoką świadomością wydatków. Kluczem jest myślenie o przyszłych celach już dzisiaj i planowanie z wyprzedzeniem, szczególnie kiedy nie brak jest narzędzi technologicznych służących ratowaniu Twojego budżetu. Przestrzeganie tej strategii niewielkich zmian zapewni Ci lepszą sytuację finansową w dłuższym horyzoncie czasowym. Jaki wynika stąd morał? Jakkolwiek, kierowany impulsem chwili, może nie będziesz w stanie więcej zaoszczędzić, to jednak kilka prostych czynności pomoże Ci pomóc w spełnieniu marzeń w przyszłości. Wystarczy tylko zacząć.

Materiał zredagowany z : Be your own choice architect: see your savings grow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.