Kiedy decydujemy się wreszcie opuścić rodzinne gniazdo?

W najnowszym badaniu Barometru ING postanowiono przebadać w jakim wieku przeciętnie zdecydowaliśmy się na opuszczenie naszego domu rodzinnego by wynająć lub kupić własne mieszanie. Dzięki pozyskaniu informacji od respondentów z aż 15 krajów głównie europejskich ale też USA i Australii możemy zauważyć panujące trendy i zwyczaje kulturowe mieszkańców poszczególnych krajów.

W zamożniejszych krajach wcześniej się wyprowadzamy

W krajach bardziej zamożnych jak Niemcy, Austria czy Wielka Brytania, młodzi ludzie wyprowadzają się zwykle po ukończeniu szkoły średniej lub zawodowej rozpoczynając nowy etap w swoim życiu. Najczęściej przenoszą się „na swoje” wraz z rozpoczęciem studiów wyższych lub pracy po ukończeniu szkoły zawodowej czyli około 20 roku życia, co jest trochę wcześniej niż przeciętnie w krajach Europejskich gdzie średnia wieku w momencie opuszczenia „rodzinnego gniazda” to 22 lata.

W takich krajach jak Polska, Rumunia, Hiszpania, Włochy, Czechy, młodzi ludzie dzielą się na osoby podejmujące decyzję o wyprowadzce tak jak powyżej czyli w wieku ok. 20 lat i na tych, którzy z wyprowadzką czekają do 25 roku życia czyli najczęściej do ukończenia studiów i podjęcia swojej pierwszej pracy umożliwiającej zarobienie na własne utrzymanie.


Co częściej wybieramy, wynajem czy zakup?

Wyprowadzając z domu rodzinnego ankietowani wszystkich krajów najczęściej postanawiali wynająć swoje pierwsze mieszkanie. Patrząc jednak na podział procentowy zauważamy bardzo duże różnice miedzy krajami jak Hiszpania, Włochy, Polska a krajami gdzie mieszkania w dużych aglomeracjach są dość drogie jak Austria, Francja, Niemcy. W Niemczech aż 88% badanych wybrała wynajem pierwszego mieszkania i tylko 9% zdecydowała się na zakup własnego lokum po wyprowadzce z rodzinnego domu.

W Polsce na wynajem zdecydowało się jedynie 55% respondentów (średnia w Europie to 66%), za to aż 26% postanowiła kupić mieszkanie co jest tylko o 2% więcej niż średnia z odpowiedzi Europejczyków. Wyraźnie częściej Polacy wskazują natomiast „inną odpowiedź”  19% (średnia w Europie to 10%). Można podejrzewać, że odpowiadają tak ponieważ zakup ich pierwszego mieszkania lub domu został sfinansowanych przez rodziców pomimo osiągnięcia już przez siebie wieku dorosłego.

Polacy pierwsze „M” kupili mając przeciętnie 32 lata

Zgodnie z wynikami ankiety, zapytani Polacy o wiek w jakim kupili swoje pierwsze mieszkanie lub dom średnia wyszła niecałe 32 lata (dokładnie 31,7). Polska pod tym względem plasuje się gdzieś w 2/3 stawki gdzie najniższą średnią wieku może się pochwalić Wielka Brytania (27,4) za to Niemcy średnio kupowali swoje pierwsze mieszanie dopiero po ukończeniu 33 lat (dokładnie 33,2) . Oczywiście liczna grupa Polaków może liczyć na sfinansowanie swojego pierwszego mieszkania już w wieku 20-23 lata przez rodziców.

Materiał źródłowy : Raport ING o sytuacji mieszkaniowej Polaków 2018

Jak podobał ci się ten artykuł?
Sending
User Review
0 (0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.