Koszt zielonych domów jest zbyt wysoki, mówi Europa w badaniu przeprowadzonym przez ING.

Wiele osób nie chce płacić za ograniczenie wpływu na środowisko wynikającego z użytkowania swoich domów.
Niektórzy mówią, że już robią wystarczająco dużo.

Życie w sposób bardziej zrównoważony może być istotne, ale według międzynarodowego badania ING obejmującego niemal 15 000 osób z 15 krajów „przejście na zielone” jest zbyt kosztowne dla wielu osób w Europie.
Połowa z nich przyznaje, że mogą robić więcej na rzecz ograniczenia wpływu na środowisku wynikającego z użytkowania swoich domów. Jednakże, zazwyczaj przeszkodą jest tu przystępność, co oznacza, że wsparcie ze strony władz, czy innych organizacji, jak banki, mogłoby przyczynić się do upowszechnienia tych rozwiązań.

Więcej informacji w całym raporcie – Międzynarodowe Badanie ING Domy i Hipoteki – Zrównoważone Domy 2018 (wersja eng.).
Siedem z dziesięciu (tj. 70%) spośród 13 krajów w Europie mówi, że starają się ograniczać swój osobisty wpływ na środowisko. Osiem na dziesięć (tj. 78%) przyznaje, że „współpracując możemy ograniczyć nasz wpływ na środowisko”.

„Mógłbym zrobić więcej, ale…”

A ponad połowa (tj. 55%) przyznaje, że mogłaby robić więcej. Kiedy Europejczycy przyznający, że mogą robić więcej, są pytani, dlaczego tego nie robią, jako kluczowe przyczyny wskazują brak środków lub wiedzy.
82% z nich uważa, że dotowanie urządzeń efektywnych energetycznie to dobry pomysł. Ale duża część nie jest gotowa na wkład wyższy od jednotygodniowych dochodów.
Kolejną komplikacją jest to, że ludzie mają różne opinie na temat tego, czy mieszkanie we własnych domach ma istotny wpływ na środowisko. Jedynie 30% zgadza się, a 34% „ani się nie zgadza, ani nie jest przeciwna” takiemu stwierdzeniu. Spośród 31%, którzy się nie zgadzają, 18% także twierdzi, że już ograniczyli wpływ ich domów na środowisko.
Około połowa (tj. 51%) już wprowadziła fizyczne zmiany w swoich domach w celu ograniczenia wpływu na środowisko.

„Po prostu mnie na to nie stać”

Wiele osób mówi, że nie pokryją, albo nie mogą pokryć kosztów ograniczania wpływu ich domu na środowisko. Kiedy respondenci sprawdzają wskaźniki efektywności i rachunki, to głównie po to, aby przekonać się, czy ich na to stać, a wpływ na środowisko ma ponownie niższy priorytet.

Wcześniejszy raport – Międzynarodowe Badanie ING Domy i Hipoteki – Koszt Domów i ceny 2018 (wersja eng.), podkreśla aspekt przystępności jako generalny problem. Na przykład, ponad połowa (tj. 57%) respondentów w Europie wskazuje na to, że mieszkania w ich okolicy są drogie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.