“AI” sięga po Twoje pieniądze na pięć różnych sposobów (cz.1)

Rozwój AI [Artificial Intelligence – sztuczna inteligencja] może zmienić Twoją sytuację finansową – ale na lepsze, czy na gorsze?

Istnieje mnóstwo książek i filmów, opowiadających fantastyczne historie o tym, jak roboty powstają przeciwko ludzkości, albo jak ludzie są zmuszeni do służenia swoim panom AI. Ale do tego jeszcze daleko, o ile w ogóle to nastąpi. Nie znaczy to, że ludzie nie martwią się sztuczną inteligencją i zagrożeniami, jakie może ona stwarzać dla naszego społeczeństwa. Czy roboty mogą przejąć rządy? Czy AI jest mądrzejsza od nas? Czy będziemy zbędni? Krótkie odpowiedzi: być może, tak, nie (miejmy nadzieję).

Wiele osób także zastanawia się nad tym, w jakie znaczenie sztuczna inteligencja będzie miała dla naszych pieniędzy. Nie ma wątpliwości, że AI będzie mieć wpływ na nasze pieniądze na wiele sposobów, ale jak pokażemy, niekoniecznie w sposób negatywny. Zanim przejdziemy do pięciu sposobów wywierania wpływu przez AI na nasze pieniądze, krótkie wyjaśnienie.

Łatwo używać jest terminu „AI”, ale czym to tak naprawdę jest sztuczna inteligencja? Pokrótce, jest to pojęcie zbiorowe obejmujące teorie i technologie umożliwiające komputerom (albo dokładnie systemom komputerowym) wykonywanie działań, które zazwyczaj wymagają ludzkiej inteligencji. Obejmuje to umiejętność nauki na podstawie doświadczeń.
I o co ten cały hałas? AI jest w stanie przetwarzać o wiele więcej danych szybciej i dokładniej niż ludzie. To znaczy, że maszyny będą w stanie wykonać wiele zadań szybciej i z mniejszą liczbą błędów, znacznie podwyższając wydajność.
I wreszcie, powszechne nieporozumienie, które należy wyjaśnić: AI to nie to samo, co robotyka.
AI to oprogramowanie i kodowanie, które jest w stanie wykonywać zadania, które wcześniej mogły być wykonywane wyłącznie dzięki ludzkiej inteligencji. Robot to maszyna realizująca zadania, która winna być sterowana przez osobę lub przez AI.

A teraz wracajmy do pieniędzy…

1. AI odbierze Ci pracę

Od razu zapuśćmy się na głębokie wody: AI odbierze Ci pracę, a w konsekwencji, dochody. To największa obawa, zwłaszcza ludzi, którzy wykonują pracę fizyczną i powtarzalną.
Te rodzaje pracy dojrzały już do automatyzacji, jaką może wnieść AI i wiele z takich zawodów albo już zostało poddanych automatyzacji, albo jest w trakcie tego procesu. Mówi się na przykład, że do roku 2030 30% pracy ludzkiej zostanie zastąpiona.

Ale to nie jedyny sektor, który przeczuwa nadchodzący sądny dzień. Wiele zawodów biurowych także będzie podlegać automatyzacji. Zadania w zakresie wprowadzania danych i inne zadania administracyjne mogą zostać zastąpione przez AI, która ma tą przewagę, że jest zdolna przetwarzać większe ilości danych, szybciej, popełniając mniejszą liczbę błędów. Błądzenie jest rzeczą ludzką, lecz nie dotyczy to AI.
Nawet obsługa klienta, często uznawane za zdominowaną przez ludzi, jest zastępowana przez AI. Jakkolwiek potrzeba trochę czasu, aby obsługa klienta w klepach, czy obsługa telefoniczna została wyeliminowana, chatboty stają się coraz bardziej popularne na całym świecie.

Konkluzja: AI odbierze Ci pracę i wyśle na bezrobocie.

Być może, chociaż nie do końca jest to prawda. Badanie przeprowadzone przez firmę McKinsey wykazało, że chociaż 45% zawodów może zostać zautomatyzowane, to mniej niż 5% zostanie w całości zautomatyzowane. Więc zamiast być zastąpionym przez AI, może trzeba będzie przyzwyczaić się do pracy równoległej z AI.
Oczywiście, jeśli automatyzacja przejmie dużą część wykonywanej pracy, jedna osoba może wykonywać więcej zadań. Oznacza to, że będzie mniejsze zapotrzebowanie na pracę ludzką niż wcześniej. Czy spowoduje to wzrost bezrobocia i upowszechnienie się ubóstwa?
W dłuższym horyzoncie czasowym, najprawdopodobniej nic złego się nie stanie. To nie pierwszy raz, kiedy świat przechodzi ogromną zmianę w wykonywaniu pracy. Kiedy industrializacja wybuchła w XIX wieku, ludzie musieli dostosować się do nowego sposobu pracy. Wielu rzemieślników straciło pracę, bo fabryki mogły produkować to samo o wiele taniej.

Naturalne jest, że zawody podlegają zmianom i ewoluują wraz z postępem technologicznym. Większość z nas nie wykonuje zawodów, jakie istniały 200 lat temu, podobnie jak ówcześni ludzie nie wykonywali zawodów, jakie istniały 200 lat przed nimi.
Zazwyczaj, zmiana następuje stopniowo. Dlatego w krótkim horyzoncie czasowym, przed nami mogą być trudne czasy, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.

Jednakże, przynajmniej w odniesieniu do pieniędzy istnieją pewne rozwiązania. Popularną odpowiedzią jest powszechny dochód podstawowy – polityka, zgodnie z którą każdy otrzymuje comiesięczną minimalną kwotę, niezależnie od zatrudnienia. Jednakże, obecnie nie ma konsensusu co do tego, jak to ma wyglądać w praktyce.

2. AI zapewni Ci bogactwo

……. zapraszamy do artykułu “AI” sięga po Twoje pieniądze na pięć różnych sposobów (cz.2)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.