Czy decydujemy się na wspólne zarządzanie finansami z naszym partnerem?

Badanie ING na temat oszczędności ujawnia efekt pary czyli o tym, jak wspólne podejście do finansów może umocnić Twój związek.

Jak mówi przysłowie, co dwie głowy, to nie jedna, a wspólny problem, to problem mniejszy o połowę. Wyniki międzynarodowej ankiety ING na temat oszczędności z 2018 r. potwierdzają, że wspólne zarządzanie finansami przez partnerów lub gospodarstwo domowe, może mieć dobry wpływ na nasze emocje i samopoczucie.

Sześćdziesiąt jeden procent ze wszystkich 14 806 respondentów w Europie, Stanach Zjednoczonych i Australii wskazuje, że są w związku lub innym romantycznym układzie z drugą osobą. Jak pokazuje raport, ponad połowa Europejczyków będących w związku (53%) twierdzi, że ich finanse są w dużym stopniu bądź całkowicie połączone.

Efekt bliskości

Siedemdziesiąt dwa procent Europejczyków, którzy mają wspólne finanse, uważa, że jest blisko ze swoim partnerem, w porównaniu do tylko 45% tych, którzy nie łączą swoich finansów. Jednakże wyniki badania pokazują także różnice pomiędzy poszczególnymi państwami (zapoznaj się z pełnym raportem w wersji angielskiej).

1. Podejście indywidualne
Austria jest krajem, z którego najmniejsza liczba respondentów (36%) odpowiedziała, że wspólnie z partnerem zarządza swoimi finansami. Zaraz za nią uplasowało się Zjednoczone Królestwo (39%).

2. Czy to ważne?
Wpływ wspólnego zarządzania finansami osób pozostających w związkach na ich poczucie szczęścia był najmniejszy u Australijczyków i Austriaków z 15 państw objętych badaniem .

3. Jedna drużyna
Krajem, w którym najwięcej respondentów (71%) zadeklarowało wspólne zarządzanie finansami, była Rumunia.

4. O krok za nimi
Kolejne kraje z najwyższą liczbą respondentów potwierdzających wspólne zarządzanie finansami w związku to Stany Zjednoczone (65%), Holandia (64%) i Hiszpania (63%).

5. Po co mierzyć się z tym w pojedynkę?
Rumuni i Hiszpanie w związkach, w których partnerzy mają osobne finanse, są dużo mniej skłonni do określania siebie jako szczęśliwych niż Ci, którzy je łączą.

6. Porozmawiajmy o tym
Polacy w największym stopniu (83%) ze wszystkich osób poddanych badaniu uważają, że regularne rozmowy na temat pieniędzy, mają pozytywny wpływ na finanse. Zdaniem 78% wzmacnia to związki.

7. Niewielu się z tym nie zgadza
Czesi i Luksemburczycy najmniej zgadzają się pod tym względem z Polakami, jednak różnice w Europie są nieznaczne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.