Sekrety finansowe polskich par – wyniki badania ING

Polskie pary podchodzą mniej chętnie do wspólnego zarządzania pieniędzmi niż w mieszkańcy innych krajów Europy. Co piąty Polak będący w związku nie posiada wspólnego konta, a blisko co czwarty jest skłonny trzymać w tajemnicy przed partnerem część swoich wydatków. Jednocześnie Polacy najczęściej w Europie zgadzają się z poglądem, że warto regularnie omawiać kwestie finansowe ze swoją drugą połówką – wynika z międzynarodowego badania „Finansowy Barometr ING”

Najbardziej popularny w Europie model zarządzania finansami w związku to posiadanie wspólnego konta bankowego (z którego finansowane są wspólne wydatki) oraz kont indywidualnych na własne potrzeby partnerów. W Polsce, podobnie jak w innych krajach Europy, około połowa par zarządza pieniędzmi w ten sposób. Polacy na tle Europy wydają się jednak bardziej powściągliwi w sprawach wspólnych finansów. Rzadziej decydują się na rezygnację z kont indywidualnych oraz częściej deklarują, że nie posiadają wspólnego konta.

Mieszkańcy Polski wykazują stosunkowo dużą gotowość do utrzymywania w tajemnicy przed partnerem spraw finansowych, takich jak niektóre wydatki, długi czy oszczędności (26% mężczyzn a 19% kobiet). W Europie większym od Polaków przyzwoleniem do posiadania finansowych sekretów w związku charakteryzują się tylko Turcy.

“Najczęściej wymienianym przez Polaków powodem posiadania sekretów finansowych w związku jest potrzeba prywatności. Mieszkańcy Polski nieco rzadziej niż przeciętni Europejczycy deklarowali, że oceniają swoje związki jako bardzo bliskie. Zapytani wprost o powody utrzymywania sekretów finansowych przed partnerem wskazywali najczęściej, że „niektóre rzeczy są moją prywatną sprawą” (36%), albo wręcz „moje finanse to nie interes mojego partnera” (11%) . Oprócz tego wyraźnie były dwie motywacje trzymania finansowych tajemnic przed partnerem – chęć zwiększenia oszczędności, gdy uważamy naszego partnera lub partnerkę za rozrzutnych (33%), lub odwrotnie – chęć zwiększenia wydatków, gdy sądzimy, że nasz partner za bardzo je kontroluje (15%)” – powiedział Karol Pogorzelski, ekonomista ING Banku Śląskiego.  

Polacy najczęściej ze wszystkich badanych krajów zgadzają się z poglądem, że warto regularnie omawiać kwestie finansowe z drugą połówką, ponieważ takie działanie zbliża do siebie pary (71%), pomaga tworzyć związek (74%) i zwyczajnie jest pożyteczne z punktu widzenia finansów (82%).

“Szczera rozmowa o priorytetach względem wydatków i oszczędności w związku wydaje się zdrowsza i bardziej satysfakcjonująca dla obu partnerów na dłuższą metę, niż trzymanie tych spraw w sekrecie. Potwierdzają to wyniki badania ING, z których wynika, że Polacy najbardziej entuzjastycznie z mieszkańców wszystkich badanych krajów podchodzą do omawiania spraw finansowych w związku”  – dodał Karol Pogorzelski.  

 

Źródło : Sekrety finansowe polskich par – wyniki badania ING  (Autor – Miłosz Gromski)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.