Technologia, która może ratować życie – i ogólnoświatowy system zdrowotny

Urządzenia nadające się do noszenia mają w najbliższej przyszłości zrewolucjonizować świat opieki zdrowotnej poprzez dostarczanie podłączonej do sieci opieki. Poprzez monitorowanie zdrowia 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, nowa technologia powinna radykalnie poprawić wyniki i wygodę pacjenta, jak również zniwelować koszty jego obsługi.

Twój nadgarstek dzwoni. Zerkasz i widzisz, że już zrobiłeś swoją dzienną dawkę 10,000 kroków. Prawdopodobnie pomyślisz: i co z tego? Jest duże prawdopodobieństwo, że ty lub ktoś kogo znasz kupił w przeciągu ostatnich paru lat monitor aktywności, taki jak Fitbit lub Jawbone.

A co jeśli twój następny gadżet będzie w stanie przewidzieć aspekty zdrowotne? Co jeśli będzie nawet w stanie uratować ci życie? Właśnie to mają w planach przyszłościowo myślący eksperci ze świata opieki zdrowotnej. Są oni częścią akcji, która ma na celu przeobrażenie takich urządzeń ze zwykłych gadżetów w podłączoną do sieci opiekę cyfrową, gdzie urządzenia cyfrowe będą mogły monitorować cię w czasie rzeczywistym, by następnie poinformować lekarza w przypadku, gdyby Twój stan uległ pogorszeniu.

Przewidywanie ataku serca

Nowy samoprzylepny plaster jest jednym z przykładów takiej nowoczesnej technologii. W wyniku współpracy pomiędzy firmą Vital Connect ze Stanów Zjednoczonych i międzynarodowym zespołem do spraw zdrowia firmy Philips opracowano nowe urządzenie zasilane przez baterię, które może pomóc wykryć pierwsze objawy ataku serca lub niewydolności oddechowej.

Działa poprzez przyklejenie do klatki piersiowej i nieprzerwane monitorowanie ośmiu kluczowych danych biometrycznych, włączając w to zmienność tętna, postawę i oddech. Plaster wysyła dane do platformy cyfrowej, która może wykryć pierwsze objawy zagrożenia zdrowia. Zazwyczaj takie objawy występują od sześciu do ośmiu godzin przed zdarzeniem, co oznacza, że lekarze mają czas, aby interweniować.
Taka opieka prewencyjna nie tylko służy danej osobie, ale także ma ogromne potencjalne korzyści dla systemu zdrowotnego, który często boryka się z problemami finansowymi i kadrowymi.

Zaglądanie w przyszłość na 30 dni wprzód

Umożliwienie ludziom korzystania z podłączonej do sieci opieki w ich domach i codziennych aktywnościach przyczynia się w dużej części do rozwiązania problemów związanych ze zdrowiem, ponieważ pozwala ludziom żyć normalnie i jest stosunkowo niedrogie.
Kolejna innowacja firmy Philips wykorzystuje analitykę predykcyjną, by przewidywać nie tylko na 8 godzin, ale na pełne 30 dni w przód. Już od paru lat starsi i słabowici ludzie mogą nosić naszyjnik wykrywający upadek, który, wyczuwając że noszący go upadł i nie podnosi się przez określoną ilość czasu, automatycznie wzywa pomoc.
Teraz Philips podłączył naszyjnik Lifeline do potężnego oprogramowania analityczno-predykcyjnego nazwanego CareSage, który jest w stanie wyliczyć, czy drobne zmiany w aktywności i chodzie noszącego oznaczają prawdopodobieństwo zasłabnięcia w nadchodzącym miesiącu.   Wtedy powiadamia on osobę za nich odpowiedzialną.
Mogłoby to również zaoszczędzić pieniądze w pozbawionym gotówki systemie zdrowotnym. W badaniu przeprowadzonym przez Partners Healthcare – grupę świadczeń opieki medycznej non-profit ze Stanów Zjednoczonych – przeanalizowano przypadki 580 pacjentów, którzy używając naszyjnika Lifeline bez CareSage byli poddani drogiej hospitalizacji w sumie 560 razy w tym okresie czasu. Badanie oszacowało, że używając Cares Sage można było uniknąć 40% z tych przypadków hospitalizacji, co potencjalnie zaoszczędziłoby 2,2 mln USD.

Wprowadzenie do użytku powszechnego

Na chwilę obecną większość z urządzeń następnej generacji przeznaczona jest dla osób cierpiących na choroby przewlekłe. To tam będą one miały największy wpływ, zarówno pod względem zaoszczędzonych pieniędzy, jak i poprawy jakości życia. Ale w przeciągu kolejnych paru lat ta technologia może też zostać dostosowana do zwykłych ludzi.
W międzyczasie można oczekiwać, że nowe monitory aktywności wprowadzone w tym roku zostaną wzbogacone o usługi zdrowotne, takie jak spersonalizowane programy fitness oparte na wytycznych medycznych. Więc może jeszcze nie spisuj gadżetów na straty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.