Nowy produkt na rynku obligacji – obligacje loteryjne

Ministerstwo Finansów przygotowało nową ofertę dla wszystkich zainteresowanych pomnażaniem swoich oszczędności. Już niebawem każdy Polak będzie mógł zakupić 10-miesięczne obligacje skarbowe uprawniające do udziału w loterii tzw. obligacje loteryjne, w której będzie można wygrać nagrody pieniężne.

Jak to działa?

Od dłuższego czasu rząd przymierzał się do opracowania planu, mającego na celu skłonić Polaków do oszczędzania. Wstępna koncepcja Ministerstwa Finansów zakłada, że w pierwszej połowie 2018 roku na rynku będzie oferowana sprzedaż 10-miesięcznych obligacji skarbowych, po 100 zł każda, z oprocentowaniem 1,8 proc., z czego połowa odsetek trafia do właściciela, natomiast druga połowa odsetek przeznaczona jest na nagrody pieniężne. Każdy, kto pożyczy państwu pieniądze, weźmie udział w losowaniu nagród pieniężnych. Nagrody nie będą podlegać podatkowi od gier hazardowych, a jedynie podatkowi dochodowemu jak odsetki. Obligacje oprócz możliwości wylosowania nagrody, będą dawać gwarantowany dochód.

Ile jest do wygrania?

Jeśli te obligacje cieszyłyby się taką samą popularnością jak 3-miesięczne obligacje to mogłoby się okazać się rocznie w „puli nagród” byłoby 23,4 mln zł. Gdyby przyjąć, że nagrodą byłoby 1 mln zł, prawdopodobieństwo zgarnięcia tej wygranej wynosiłoby 1 do miliona. To i tak 14 razy lepiej niż trafić „szóstkę” w Lotto.

Skąd pomysł?

Idea długoterminowego oszczędzania w postaci obligacji loteryjnych jest nowością w Polsce, ale za granicą jest to powszechna praktyka. Tego typu instrumenty z powodzeniem sprzedawane są m.in.: w Szwecji, Danii, Irlandii, Indiach, Japonii czy Wielkiej Brytanii.

Czy będzie zainteresowanie?

Dane dotyczące sprzedaży obligacji detalicznych sugerują, że oferta MF będzie cieszyć się zainteresowaniem. W całym 2017 roku sprzedano rządowe papiery oszczędnościowe o łącznej wartości 6,9 mld zł. Najpopularniejsze z nich to obligacje 2-letnie, potem 4-letnie i 3-miesięczne. Kupują je najczęściej osoby w średnim wieku, które cenią sobie stały i pewny dochód z inwestycji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.