Rośnie apetyt na inwestycje w fundusze

Na naszym blogu często poruszamy tematykę oceny i prognozowania koniunktury giełdowej. Wskazujemy na jakie elementy analizy rynku zwracać uwagę, aby trafnie przewidzieć sytuację na giełdzie. Zaliczamy do nich przede wszystkim czynniki makroekonomiczne. Jednym z nich jest analiza napływu kapitału do funduszy inwestycyjnych.

Okazuje się, że bieżące monitorowanie struktury napływu kapitałów do poszczególnych funduszy jest dobrym barometrem określającym nastroje na rynku kapitałowym, co może stanowić cenną wskazówkę dla każdego inwestora. Zatem zapraszam do lektury i podzielenia się własnymi opiniami na temat takiej analizy rynku.

Rys. 1 Saldo wpłat i wypłat detalicznych funduszy inwestycyjnych (mln zł)
Źródło: AnalizyOnline

Saldo wpłat i wypłat dwukrotnie wyższe niż we wrześniu

Co miesiąc portal finansowy AnalizyOnline publikuje szczegółowe analizy dotyczące napływu kapitału do poszczególnych funduszy inwestycyjnych. Z ostatnim zestawieniem inwestorzy mogli zapoznać się 14 listopada br. Okazało się, że październik był jednym z najlepszych miesięcy w roku pod względem sprzedaży jednostek funduszy. W tym czasie saldo wpłat i wypłat całego rynku wyniosło ponad +1,85 mld zł i było blisko dwukrotnie wyższe niż miesiąc wcześniej.


Tabela 1 Saldo wpłat i wypłat do funduszy (mln zł)
Źródło: Na podstawie AnalizyOnline

Fundusze akcji wracają do łask inwestorów

Kolejny miesiąc z rzędu struktura napływów potwierdziła, że polscy inwestorzy cenią sobie bezpieczeństwo inwestycji. W październiku do funduszy gotówkowych i pieniężnych trafiło ponad +1 mld zł netto. Zaskakująco, na drugim miejscu uplasowały się fundusze mieszane, gdzie trafiło do nich przeszło +580 mln netto – najwięcej w tym roku oraz w ciągu ostatnich 10 lat. Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszyły się fundusze dłużne, gdzie bilans sprzedaży jednostek wyniósł +319 mln zł – najmniej od maja br. Ciekawostką jest fakt, że po dwóch miesiącach przewagi umorzeń nad wpłatami, napływu środków doświadczyły także fundusze akcyjne, gdzie trafiło do nich 175 mln zł. Wprawdzie największy udział w tym mają akcje zagraniczne, to widać, że inwestorzy coraz bardziej przekonani są do inwestowania w akcje.

Pozytywne przesłanki za hossą

Ostatni raport dotyczący napływu kapitału do funduszy inwestycyjnych wykazał, że poprawia się sentyment inwestorów do akcji. Wzrost ekspozycji w ten rodzaj aktywów rodzi nadzieję na utrzymanie trendu wzrostowego w gronie blue chipów oraz zmianę trendu w segmencie małych i średnich spółek na GPW.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.