Czym jest technologia blockchain?

Czy sprawdzając stan swojego konta kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy ktoś może manipulować podanymi tam liczbami? Skąd banki wiedzą, że dana transakcja rzeczywiście miała miejsce?

Ilu z nas słyszało o technologii blockchain tylko dlatego, że to na niej opiera się Bitcoin, czyli kontrowersyjna wirtualna kryptowaluta powstała w 2009 r. Technologia blockchain ma jednak wiele innych potencjalnych zastosowań, co powoduje, że jest ona jednym z najpopularniejszych pomysłów z obszaru fintech. Technologia blockchain, podobnie jak księga rachunkowa, to sposób na zapisywanie transakcji. Jednak w przeciwieństwie do tradycyjnych ksiąg rachunkowych, przechowywane dane są sprawdzane i potwierdzane cyfrowo w ramach procesu, w którym powstały.

Sposób na bezpośrednie relacje

Technologia blockchain pozwala stronom wyeliminować pośrednika i stworzyć bezpośrednią relację. Pozwala to ograniczyć koszty i usprawnić procesy. Ponadto każdy z dostępem do sieci blockchain ma podgląd działań drugiej strony. W pewnym sensie oznacza to, że strony transakcji finansowej mogą sobie bardziej zaufać. Firma blockchain R3 uruchomiła w styczniu 2016 r. pilotaż cyfrowego systemu księgowego bazującego na technologii blockchain, który połączył banki z różnych krajów w ramach środowiska testowego. Eksperyment pokazał możliwy sposób dokonywania rozliczeń bezpośrednio pomiędzy bankami, a nie przez izby rozliczeniowe. Technologia blockchain ma szansę usprawnić usługi oferowane klientom banków. Jak wytłumaczono to w Białej Księdze, technologia blockchain mogłaby zostać wykorzystana w obszarze płatności międzynarodowych.

Jak działa technologia blockchain?

Blockchain to swego rodzaju rozproszona baza danych. Oznacza to, że dane są przechowywane w kilku fizycznych lokalizacjach, jednak co istotne, każda z tych lokalizacji ma ten sam „wgląd” do przechowywanych informacji. W technologii blockchain, bloki informacji oznaczone datą są powiązane ze sobą chronologicznie, w sposób przypominający połączenie pomiędzy poszczególnymi ogniwami łańcucha. Te bloki danych mogą zarówno rejestrować i potwierdzać czas i kolejność transakcji. Ponieważ każdej transakcji przypisanych jest kilka bloków danych cyfrowych, zafałszowanie lub zniszczenie informacji jest trudniejsze.

Wszystko jasne?

Niektórzy autorzy sugerują, że blockchain może pomóc obniżyć koszty nowoczesnych usług finansowych świadczonych osobom, które nie mają pełnego dostępu do bankowości. Wirtualna kryptowaluta bazująca na technologii blockchain może być przechowywana w cyfrowych portfelach i można z niej korzystać tak samo, jak z rachunku bankowego. Według rocznego raportu Banku Światowego zatytułowanego Global Financial Inclusion, jeszcze w 2014 r. prawie 48% ludności nie miało rachunku w banku lub u innego dostawcy usług finansowych.

Zamów bezpłatny newsletter, a będziesz otrzymywał na swojego maila ciekawe artykuły o inwestowaniu.

Znalezione nie kradzione

Technologia blockchain może być z powodzeniem wykorzystywana także przez inne sektory, nie tylko przez sektor bankowy. Technologia blockchain jest opracowywana na potrzeby „inteligentnych kontraktów”, które mogą usprawnić sprzedaż łatwo psujących się produktów, np. dobrych win, które mogą łatwo zepsuć się podczas transportu. Gdyby transportowane wino było przechowywane w pomieszczeniach wyposażonych w inteligentne czujniki, przekazywane dane dotyczące wilgotności i temperatury powietrza mogłyby być zapisywane przy użyciu technologii blockchain. W przypadku awarii systemu kontroli warunków powietrza i temperatury, system „wiedziałby” o tym i byłyby w stanie powiadomić użytkowników lub nawet zaktualizować kontrakt nabywcy.

Łańcuch pewności

Zarówno kupujący jak i sprzedający mieli by większą pewność, że jakość wina nie ulegnie zmianie w trakcie transportu, i że robią dobry interes.

Więcej na temat potencjalnych możliwościach wykorzystania technologii blockchain znajdziesz tutaj.

 

 

Materiał źródłowy : „What is blockchain?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.