Wrzesień statystycznie należy do najsłabszych miesięcy, jeśli chodzi o koniunkturę giełdową. W tym roku statystyka ta niestety znalazła potwierdzenie. Moment słabości przytrafił się również dużym spółkom, które od dłuższego czasu wykazywały relatywną siłę.
Korektę na indeksie WIG20 zapoczątkowały uwarunkowania techniczne związane z silnym oporem wyznaczonym na barometrze dużych spółek w latach 2013-2015. Pod koniec września br. doszło do osłabienia rynków wschodzących, do których zalicza się również warszawski parkiet.
Wykres indeksu rynków wschodzących MSCI

Indeks rynków wschodzących
Początek końca ery taniego pieniądza
Ważnym wydarzeniem w kalendarium makro w tym miesiącu było posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Po wydaniu komunikatu i wystąpieniu prezes Janet Yellen, dolar umocnił się, a rentowność amerykańskich obligacji wzrosła. Rynki finansowe zdyskontowały zapowiedzi podwyżki stóp procentowych w grudniu i kolejnych trzech podwyżek w 2018 r. Dodatkowo, co najważniejsze od przyszłego miesiąca konieczne będzie zainicjowanie procesu redukcji tzw. sumy bilansowej. Całość sumy to niebagatelna kwota 4,5 bln USD. Początkowo redukcja będzie wynosiła 10 mld USD miesięcznie.
Odwrócone QE
Wzmianki na temat konieczności redukcji sumy bilansowej pojawiały się już wcześniej, jednak inwestorzy mieli nadzieję na łagodniejsze stanowisko FEDu w obliczu niewielkiej presji inflacyjnej w USA. Członkowie Rezerwy potwierdzili jednak swoje jastrzębie nastawienie, co rynków stanowiło jednoznaczną zapowiedź rozpoczęcia procesu „odwróconego QE”. Podobne nastawienie prezentuje w ostatnich miesiącach Europejski Bank Centralny. Do dalszego ograniczania swojego programu QE dojdzie prawdopodobnie również w październiku.
Dolar odzyskuje siły
Stratedzy rynkowi próbują uspokoić rynki zwracając uwagę na fakt, iż deklarowane przez FED powolne tempo redukcji sumy bilansowej powinno ograniczać ewentualne wstrząsy na rynkach. Z drugiej strony jednak trwający cykl zacieśniania polityki pieniężnej i planowane kolejne podwyżki stóp procentowych będą powodowały umocnienie notowań dolara amerykańskiego i obciążały kondycję finansową spółek, które posiadają zadłużenie w USD.
Notowania pary walutowej USD/PLN

Wykres pary USD/PLN
Podsumowując: Zmiany postrzegania polityki banków centralnych będą niekorzystnie oddziaływać na koniunkturę na rynkach akcji. Polska postrzegana jest jednak jako bardzo silny parkiet z koszyka rynków wschodzących. Zatem może zachowywać się bardziej stabilnie, podobnie do rynków Eurolandu.