Duże czy małe spółki na ostatni kwartał roku?

Indeks WIG20 imponuje relatywną siłą od początku roku. Motorami wzrostowymi barometru dużych spółek są w ostatnim czasie spółki surowcowe korzystające z osłabienia notowań dolara amerykańskiego i z wyższych cen surowców przemysłowych. Dobrze prezentuje się również sektor detaliczny dla którego sprzyjające jest umocnienie złotego względem euro, jak i dolara amerykańskiego.

Imponująca siła blue chips

W drugiej połowie sierpnia br. na rynku dużych spółek pojawiła się nowa fala optymizmu. Notowania WIG20 wybiły się na nowe maksima cenowe dyskontując spodziewaną dalszą poprawę wyników finansowych spółek oraz sprzyjającą koniunkturę na rynkach emerging markets. Trwający już 10 miesięcy dynamiczny rajd w górę sprawia, iż inwestorzy coraz częściej zadają sobie pytanie na ile bieżące wyceny dyskontują zakładaną poprawę finansów spółek i wyższe zyski.

Przyjrzyjmy się notowaniom najczęściej stosowanemu wskaźnikowi wyceny jakim jest miara C/Z (kapitalizacja rynkowa spółki do wypracowywanych zysków). Dla indeksu WIG20 wskaźnik ten przedstawia się następująco:

WIG20PE

P/E dla indeksu WIG20

[caldera_form id=”CF59783f0929545″]

Wskaźnik P/E dla spółek z indeksu WIG20 wzrósł od czerwca ub. r. do maja br. z poziomu 11,0x do 22,0x. W kolejnych dwóch miesiącach wycena tego wskaźnika została skorygowana w dół za sprawą publikacji wyników finansowych spółek za IV kw. ub. i I kw. 2017 r. Mimo wzrostu giełdowych kursów wartość P/E obniżyła się z 15,0x. Tym samym wydaje się, że indeks WIG20 nadal ma potencjał do zwyżek. Aktualne wyceny spółek pod kątem wskaźnika C/Z nie są jeszcze wygórowane biorąc pod uwagę historyczne poziomy tego wskaźnika i spodziewaną dalszą poprawę wyników finansowych spółek.

Bierna postawa średniaków

Nieznacznie droższy wskaźnikowo jest natomiast segment średnich spółek. Obecny poziom wskaźnika C/Z to 16,8x. Segment ten oferuje jednak całkiem dobrą płynność, a wyniki spółek również powinny się poprawić po absorbcji szoku związanego z kosztami wyższych płac.

mWIG40PE

P/E dla indeksu mWIG40

 

Relatywna słabość małych spółek dobiega końca?

Obok dużych spółek, pod kątem wyceny atrakcyjnie prezentują się małe spółki i wśród tych walorów można znaleźć ciekawe propozycje inwestycyjne. W przypadku maluchów bardzo ważne są dane makro dotyczące naszej gospodarki. W ubiegłym tygodniu GUS podał dane o PKB za II kw. 2017 r. (4,4 proc. r/r). Jednak rozczarował poziom inwestycji. Oczekiwania co do wzrostu PKB w 2017 r. pozostają nadal na poziomie 4 proc. Ekonomiści spodziewają się, że okres gorszych wyników małych spółek może potrwać jeszcze trzy miesiące, czy pół roku m.in. z powodu wzrostu kosztów w wyniku presji płacowej. Oprócz wycen i spodziewanych wyników finansowych spółek, na rynku małych spółek równie istotny jest poziom napływu środków do krajowych funduszy inwestycyjnych.

Poniżej prezentujemy wykres wskaźnika C/Z dla indeksu sWIG80. Aktualny poziom tego wskaźnika (4,8x) jest tylko nieznacznie niższy od wcześniej analizowanego C/Z=15,3x dla indeksu WIG20.

sWIG80PE

P/E dla indeksu sWIG80

Podsumowując:

Indeks sWIG80 silnie zyskiwał na wartości do kwietnia br. Ostatnie miesiące przyniosły spadkową korektę, jednak długoterminowy trend wzrostowy został utrzymany. Ocenia się, że przedsiębiorstwa zgrupowane w indeksie sWIG80 mają dobre perspektywy. Wycena wskaźnikowa indeksu sWIG80 znajduje się na atrakcyjnym poziomie. Pozytywny sygnał wysłany przez indeks WIG20 w drugiej połowie sierpnia br. związany z kontynuacją trendu wzrostowego, powinien z czasem przełożyć się stopniowo na lepsze postrzeganie przez inwestorów spółek z tzw. szerokiego rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.