Czy powinieneś dla swoich dzieci zainwestować w akcje giełdowe lub fundusze inwestycyjne już od chwili ich urodzenia?

Jeżeli masz dostępne wolne środki, dobrym pomysłem może być założenie rachunków inwestycyjnych dla dzieci jak najwcześniej. Masz znacznie więcej czasu by skorzystać z kapitalizacji odsetek i potencjalnie pomnożyć swoją inwestycję. Dodatkowo nie musisz się ograniczać do kwoty, z którą zaczynasz. Jeśli masz możliwość wygospodarowania dodatkowych środków specjalnie na ten cel to skorzystasz na regularnym odkładaniu.

Ryzyko vs zyski

Pytanie jaka inwestycja byłaby najlepsza. Fundusz podążający za kierunkami zmian kapitałowych papierów wartościowych na świecie może często przynieść stabilniejsze i wyższe zyski. Chociaż nie do nas należy rekomendowanie konkretnych funduszy na rynku jest ich spory wybór wiec warto je między sobą porównać.

Kluczowym pytaniem jest kiedy chcesz, by twoje dzieci miały dostęp do inwestycji i ewentualnych zysków. Zakładam, że każdy portfel lub fundusz mógłby pracować przez co najmniej 10 lat; ­ to pozwoliłoby na podjęcie nieco większego ryzyka inwestycyjnego.

Zaakceptowanie wyższego ryzyka może sprawić, że inwestycja będzie rosła szybciej niż, gdyby środki leżały na rachunku bankowym. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma żadnej gwarancji otrzymania wysokiego zwrotu z inwestycji – wszystkie inwestycje niosą ze sobą mniejsze lub większe ryzyko.

Rozważ globalne podejście

Preferowaną opcją są zazwyczaj fundusze powiązane z globalnymi kapitałowymi papierami wartościowymi niż te ograniczone do danego kraju (jak np. WIG, DAX czy S&P500). Oznacza to równoczesne inwestowanie w różnych krajach. W rezultacie istnieje większa szansa wygenerowania zysku przy potencjalnym rozłożeniu ryzyka, które i tak podejmuje się inwestując w akcje.

Jeżeli tworzysz portfel ze spółek obecnych na polskiej giełdzie to postaraj się go jak najlepiej zdywersyfikować. Wybierz spółki z różnych gałęzi gospodarczych nie mających bezpośredniego wpływu na siebie. Zabezpieczysz się w ten sposób przed zbyt dużą stratą w przypadku kryzysu w którymś z sektorów gospodarczych.

[caldera_form id=”CF59783f8b861a6″]

Zadbaj o niskie koszty

Opłaty i obciążenia, pobierane za zarządzanie twoim portfelem zgodnie z jakąś określoną strategią, mogą znacząco obniżyć potencjalny dochód czy zysk z inwestycji. Wysokie opłaty mogą w znacznym stopniu niekorzystnie wpłynąć na Twoją sytuację – nawet 1-2% w skali roku robi różnicę.

Jeżeli fundusz lub spółki w twoim portfelu wypłacają regularne dywidendy, to należy od razu ponownie zainwestować te środki. W wielu funduszach jest to możliwe automatycznie. Ponowne zainwestowanie kwoty dywidendy ma kluczowe znaczenie w kontekście wyników inwestycyjnych w długiej perspektywie czasu.

Szansa u drzwi

Potencjalnie ofiarowujesz dzieciom wspaniały podarunek. Czemu więc nie sprawić, by był jeszcze lepszy? Badania pokazują, że dzieci już na wczesnym etapie życia uczą się znaczenia pieniądza. Badanie przeprowadzone w Zjednoczonym Królestwie wykazało, że podejście ludzi do pieniądza kształtuje się już w wieku 7 lat.

Jeżeli jest to możliwe, co roku zwiększaj po trochu swoje inwestycje, np. na urodziny dziecka. Może to stać się dobrym pretekstem, by porozmawiać w gronie rodziny o pieniądzach w ramach finansowej edukacji dzieci. Wielu dorosłych nie ma wiedzy finansowej – jedna osoba na trzy nie potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące np. sposobu oddziaływania inflacji na wartość pieniądza lub procent składany. Nie ma wątpliwości, że edukacja finansowa jest istotna, jeżeli chcesz by Twoje dzieci przez całe życie dokonywały najlepszych dla siebie wyborów.

 

 

Materiał źródłowy: „Should I set up investment fund portfolios for my children from birth?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.