Złoto lekiem na całe zło

W ostatnim czasie zaostrzyły się stosunki dyplomatyczne pomiędzy USA, a Koreą Północna. Spór dotyczy realizacji programu nuklearnego, który Phenian systematycznie rozwija wbrew ostrzeżeniom krajów ONZ. Eskalacja konfliktu przekłada się na zmianę sentymentu na rynkach kapitałowych. Wzrost awersji do ryzyka powoduje m.in. odpływ kapitału z rynku akcji. W takiej sytuacji inwestorzy szukają bezpiecznej przystani dla własnych pieniędzy. W konsekwencji na popularności zyskują alternatywne formy inwestycji, w tym złoto.

Znaczenie złota

Złoto należy do grona szlachetnych metali, które wykorzystywane jest głównie w przemyśle jubilerskim. Stanowi również opcję zabezpieczenia dla depozytów zgromadzonych w skarbcach banków centralnych. W ten sposób część rezerw gromadzonych jest właśnie w formie złotych sztabek. Złoto stało się również popularną formą inwestycji dla inwestorów giełdowych. Coraz więcej firm inwestycyjnych umożliwia inwestowanie w żółty kruszec poprzez nabycie jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, instrumentach CFD czy spekulując na certyfikatach ING Turbo.

Kiedy inwestować w złoto?

Generalnie inwestycja w złoto jest jedną z najbezpieczniejszych form lokaty kapitału. Na przestrzeni ostatnich 47 lat jedynie w 9 przypadkach roczna stopa zwrotu z inwestycji była ujemna i przekraczała 10%. W pozostałym okresie można było liczyć na przyzwoitą średnią stopę zwrotu na poziomie 18%. W tym roku ceny złota wzrosły już ponad 12%, ale potencjał wzrostu nie został jeszcze wyczerpany.

 

Trendy na tym rynku są zazwyczaj jednostajne i rzadko dochodzi do gwałtownego spadku wartości metalu. W długoterminowej historii notowań złota można zauważyć stabilny trend wzrostowy, co jest niewątpliwie zaletą dla inwestorów ceniących spokój. Największe profity z inwestycji można osiągnąć w czasie, kiedy na rynku akcji występowała korekta spadkowa. Jest na zazwyczaj wynikiem pogorszenia parametrów makroekonomicznych na świecie, co ma miejsce przypadku spadku tempa wzrostu gospodarczego, wzrostu bezrobocia, pojawienia się deflacji, itp. Istotną rolę odgrywa również sentyment inwestycyjny. Kiedy na rynku akcji dochodzi do wzrostu awersji do ryzyka, wywołane np. napięciami na podłożu politycznym, inwestycja w złoto staje się wtedy najbardziej rozsądną strategią.

[caldera_form id=”CF59783f0929545″]

 

Warto również zwrócić uwagę na kształtowanie się stóp procentowych na świecie. Chodzi o zmiany polityki pieniężnej w USA, która bezpośrednio warunkuje wycenę amerykańskiego dolara, czyli waluty w której wyceniane jest złoto. W sytuacji kiedy dochodzi do zacieśnienia monetarnego, czyli Fed decyduje się na podwyżki stóp, złoto staje się bezpieczna lokata na wzrost cen inflacji.

 

Notowania złota w cyklu podwyżek stóp procentowych w USA

 

 

Podsumowanie

Złoto było jest i będzie nie tylko bezpieczną lokatą dla pieniędzy, ale również atrakcyjną inwestycją, która w długim okresie przynosi przyzwoite stopy zwrotu. Przy inwestycjach w złoto na krótki termin można zainteresować się notowanymi na giełdzie certyfikatami ING Turbo. Przy niskiej dźwigni umożliwiają zaangażowanie niewielkich środków oraz zabezpieczają przed utratą kapitału za pomocą wbudowanego stop lossa.

Jeden komentarz

  1. FizzySlimKit,

    Doskonale opisany temat. Ciekawi mnie więcej informacji na ten temat. Pozdrawiam autora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.