Sześć wskazówek od miliardera

Czy jesteś gotowy na sukces finansowy w dłuższym terminie? Przeczytaj sześć wskazówek Warrena Buffeta na temat zarządzania finansami i inwestycjami.

Możesz się zastanawiać czy miliarder może mieć coś ważnego do powiedzenia przeciętnemu konsumentowi. Warren Buffet wysłał w lutym list do inwestorów jego funduszu – Berkshire Hathaway. Podsumował w nim 50 lat jego pracy i nawiązał do jego największych sukcesów i porażek finansowych na przestrzeni lat (cała treść listu). Wyciągałem sześć moim zdaniem najistotniejszych wskazówek.

1. Zadbaj o własne interesy

„Nie pytaj fryzjera czy potrzebne Ci cięcie” mówi Buffett. Weź pod uwagę, że ktoś może nie być obiektywny. Jeżeli ryzyko niepodejmowania działań jest niskie, najlepiej zaczekać. Upewnij się, że nadszedł odpowiedni czas na realizację transakcji lub skorzystanie z opcji finansowej.

2. Dwa plus dwa zawsze będzie cztery

Ostrożnie podchodź do stwierdzeń, że dane rozwiązanie zmieni Twoje życie. Miej własny rozsądek i sam oceń sytuację (wykonaj własne obliczenia). Nie zaszkodzi też poczekać i zobaczyć, co się wydarzy. „Jeżeli ktoś powie Ci, że takie podejście jest bardzo przestarzałe – schowaj portfel, jedź na wakacje i wróć za kilka lat” mówi Buffett.

3. Nie odrzucaj transakcji tylko dlatego, że oczekujesz więcej

Buffett nie skorzystał z możliwości sprzedaży pewnych akcji w 1964 r. ponieważ oferta była o jedną ósmą punktu procentowego niższa niż oczekiwał. „Obruszyłem się… i nie złożyłem oferty. To była bardzo głupia decyzja” pisze, „szczególnie, że cena była nadal o 50% wyższa od kosztu pierwotnego zakupu”.

Zamów bezpłatny newsletter, a będziesz otrzymywał na swojego maila ciekawe artykuły o inwestowaniu.

4. Nie idź za tłumem

Z obawy przed pozostaniem w tyle możesz niechcący powielać błędy innych. Buffett krytykuje osoby, które nie potrafią zrezygnować z przedsięwzięcia, w które szybko weszła konkurencja. „Stare powiedzenie, ‘inni to robią zatem i my powinniśmy’, zwiastuje kłopoty w każdej dziedzinie” mówi. Buffett jest znany ze swoich odmiennych poglądów.

5. Postaw na jakość za odpowiednią cenę

Niska cena może być tylko pozorną oszczędnością. Bardziej uzasadnione może być rozważenie długoterminowych korzyści. „Zapomnij o kupowaniu dobrego biznesu w rewelacyjnej cenie; w zamian za to kupuj rewelacyjny biznes za dobrą cenę” stwierdza Buffett.

6. Bądź gotowy na niespodziewane

Porady Buffeta są w większości konserwatywne. Nikt nie umie przewidzieć, co przyniesie przyszłość. „Nie czułem szczególnych obaw 10 września 2001 r.” dodaje odnosząc się do dnia poprzedzającego ataki terrorystyczne w Stanach Zjednoczonych z 11 września. Powinniśmy jednak w jakiś sposób zabezpieczać się przed nieprzewidywalnymi zdarzeniami.

Materiał źródłowy: „Six of the best from a billionaire”

Twoje porady

Czy Buffett ma rację? Czy jesteś konserwatystą czy wręcz przeciwnie? Czy takie podejście Ci się opłaciło?
Podziel się swoją opinią w komentarzach poniżej.

 

6 komentarzy

 1. avatar
  Michał Brejdak,

  Głównie miałem na myśli dywersyfikacje spółek w portfelu. Mając spółki z różnych gałęzi gospodarki np. energetyka, technologia, żywność, produkty zaspokajające podstawowe potrzeby.
  Ma Pan racje, że w przypadku krachu prawdopodobnie wszystko zacznie tracić w mniejszym lub większym stopniu ale mając zdywersyfikowany portfel z części spółek uda nam się uratować więcej włożonego kapitału. Jest też prawdopodobieństwo, że nie wszystko poleci w dół a niektóre firmy produkujące dobra podstawowe mogą nawet zyskać na wartości.

 2. avatar
  Stanisław,

  Panie Michale. Tak, ale gdy giełda traci to straci wszystko. Czy dywersyfikację rozumiemy jako różne spółki w portfelu akcji czy szerzej? Nieruchomości, surowce, obligacje?

 3. avatar
  Michał Brejdak,

  Panie Stanisławie, według mnie jednie dywersyfikacja zainwestowanego kapitału mogłaby w pewnym stopniu Pana zabezpieczyć. Jeśli inwestycje będą ulokowane w różnych gałęziach gospodarki, które nie mają bezpośrednio na siebie wpływu to jest szansa uratowania choć części zainwestowanego kapitału.

 4. avatar
  Stanisław,

  Dobrą radą jest 5. Często człowiek myśli, że ustrzelił mega okazję, a to zwykły badziew. Jakieś sugestie jak zabezpieczyć się przez podobnymi wydarzeniami jak opisanymi w 6? Stoploss to chyba nie..

 5. avatar
  Fabian Koss,

  Wskazówki dosyć ogólne, ale takie rzeczy zawsze są przydatne, a przede wszystkim – motywujące.

 6. avatar
  Karol Bankowy,

  Dzięki za wpis. Interesujące podejście do tematu, o niektórych wskazówkach nawet nie słyszałem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.