Polska w G20

Polska w G20

7-8 lipca w Hamburgu w Niemczech odbędzie się spotkanie G20 – przywódców krajów, którzy będą decydować o losach gospodarczych świata. G20 jest to grupa 19 państw (w domyśle najsilniejszych gospodarczo) i Unii Europejskiej. Grupa ta powstała w 1999 roku w momencie gdy Polska, zdewastowana przez socjalizm przed 1989, jeszcze nie była tak silna gospodarczo jak jest obecnie. W związku z tym powstaje pytanie czy po 18 latach ciągłego i w miarę dynamicznego wzrostu gospodarczego Polska ma potencjał, aby dołączyć do grona potęg gospodarczych.

Skład grupy

W skład grupy wchodzą:

– 4 kraje europejskie: Wielka Brytania, Francja, Niemcy i Włochy;

– 3 kraje północnoamerykańskie: USA, Kanada, Meksyk;

– 1 Afrykański: RPA;

– 2 Południowoamerykańskie: Brazylia, Argentyna

– Australia

– 6 azjatyckich:  Chiny, Indie, Indonezja, Japonia, Arabia Saudyjska, Korea Południowa

– oraz 2 kraje, które leżą w mniejszej części także na kontynencie europejskim: Rosja i Turcja.

Połowa krajów pochodzi więc z kontynentu azjatyckiego. Dlatego gdyby dołączyła Polska nie zachwiałoby to równowagą w tej grupie, w której przewagę ma Azja.

[caldera_form id=”CF59783f0929545″]

Siła gospodarcza

Polska nie ustępuje pozostałym krajom G20 pod względem siły gospodarczej. Gdyby mierzyć siłę kraju pod względem PKB to Polska znalazłaby się na 17 miejscu w tej grupie pod względem siły – wyprzedzałaby m.in. Argentynę i Afrykę Południową. Warto jednak zwrócić uwagę, że są na świecie bogatsze kraje, które nie są zaproszone do G20 m.in. Hiszpania, która znalazłaby się na 14 miejscu w tym rankingu.

Jeżeli chodzi o wielkość PKB na mieszkańca, Polska (12722$ rocznie na mieszkańca) plasowałaby się w połowie stawki. Wyprzedzałaby: Argentynę, Brazylię, Chiny, Indie, Indonezję, Rosję, Afrykę Południową, Meksyk i Turcję. Jednak ustępowałaby aż 10 krajom, z najbogatszą w tej stawce Australią (51,593$/rocznie na mieszkańca).

G20

Ludność, Powierzchnia

Gdyby Polska dołączyła do G20 nie ustępowałaby także pod względem liczby ludności. Co prawda znajdują się tutaj dwa giganty Chiny (1367 mln ludności) i Indie (1260 mln ludności), jednak znajdują się także mniejsze kraje Kanada (35 mln), Arabia Saudyjska (30 mln), czy też Australia (23 mln).

Powierzchniowo także Polska nie zamykałaby stawki, trzy kraje mają mniejszą powierzchnię od Polski: Włochy, Wielka Brytania, czy Korea Południowa, której powierzchnia stanowi mniej niż 1/3 powierzchni Polski.

Podsumowując

Polska jak najbardziej ma potencjał gospodarczy, aby starać się by uczestniczyć w życiu gospodarczym świata. Gdyby dołączyła do grona G20 byłaby jednym z najmniejszych krajów, jednak w żadnej kategorii nie byłaby ostatnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.