Jak sprawić, by Twoje dziecko było geniuszem finansowym

Większość dzieci nie martwi się o pieniądze tak jak dorośli, ponieważ ich potrzeby zaspokajają hojni rodzice. Jak więc nauczyć dzieci planowania budżetu i oszczędzania?

Niektórzy z Was z pewnością nieraz słyszeli słowa sfrustrowanego rodzica: „Czy myślisz, że pieniądze rosną na drzewach?”. Można je zwykle usłyszeć z ust zdenerwowanego dorosłego, który próbuje uciszyć jęki dziecka i spełnić jego zachcianki, w sytuacji gdy nie stać go na nie.

Pomoc dziecku w wyrobieniu właściwego podejścia do pieniędzy jest bardzo ważna. Szczególnie biorąc pod uwagę to, że ponad połowa młodych ludzi w badaniu twierdzi, że trudno im nadążyć za rachunkami i wywiązać się z innych zobowiązań finansowych. Mniej niż jedna trzecia badanych ma tylko podstawową wiedzę o pojęciach finansowych jak np. stopy procentowe czy inflacja.

Umiejętność zarządzania pieniędzmi, kontrolowania wydatków oraz odkładania środków na nieprzewidziane sytuacje czy emeryturę w dużym stopniu zależy od tego, czego nauczymy się w dzieciństwie.

Badania pokazują, że wcześnie wyuczony nawyk oszczędzania, ma długotrwały wpływ na te osoby w dorosłym życiu. Annamaria Lusardi – profesor Szkoły Biznesu im. Jerzego Waszyngtona – mówi, że poziom wiedzy na temat finansów w znacznym stopniu zależy od majętności danej rodziny. Jeżeli przykładowo rodzina posiada akcje i oszczędności na emeryturę, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że dzieci z takiej rodziny będą znały terminy takie jak np. dywersyfikacja ryzyka. Poniżej przedstawiamy wskazówki, dzięki którym Twoje dziecko może stać się geniuszem finansowym:

1. Zachęć dzieci matematyką

Przedmiotem, który może mieć wpływ na zdolności finansowe dzieci jest matematyka. Według Shawna Cole – profesora w dziedzinie finansów z Harvard Business School – wiele decyzji dotyczących pieniędzy jest prostszych, jeżeli działania na liczbach nie stanowią dla Ciebie problemu.

Wielu ludzi podejmuje niekorzystne decyzje finansowe, ponieważ nie rozumieją pozytywnych i negatywnych konsekwencji swoich wyborów.  Matematyka pozwala ludziom zrozumieć koncepcje takie jak wykładniczy wzrost, które mogą się okazać przydatne do zrozumienia np. koncepcji naliczania odsetek.

2. Uzależnij kieszonkowe od wykonania obowiązków

Dzieci, które dostają kieszonkowe lepiej rozumieją kwestie finansowe niż te, które kieszonkowego nie mają. Badanie pokazuje również, że samo dawanie kieszonkowego jest nieskuteczną strategią.

Jeżeli nie stosujesz kieszonkowego i dajesz dzieciom pieniądze za każdym razem, gdy o nie poproszą, powinieneś rozważyć uzależnienie tych „wypłat” od wypełniania przez nie obowiązków. dzieci powinny zdawać sobie sprawę z tego, że muszą na nie zapracować. Musisz być jednak gotowy na to, że dzieci zaczną Cię prosić o pieniądze za wszystko co zrobią lub o co je poprosisz.

[caldera_form id=”CF59783f8b861a6″]

3. Rozmawiaj o długach

Wielu rodziców nie lubi rozmawiać ze swoimi dziećmi o problemach finansowych. Jednak jeżeli masz dług, to może lepiej powiedzieć o nim dzieciom. Badanie przeprowadzone na  Uniwersytecie Karoliny Północnej wykazało, że dzieci w wieku szkolnym mają dużą świadomość sytuacji finansowej swoich rodziców, niezależnie od tego czy rodzicie rozmawiali z nimi o finansach czy też nie. 

To może być doskonały moment, by porozmawiać o tym, na co cię stać a na co nie. Może to im pomóc w dokonywaniu trudnych wyborów, ćwiczeniu samokontroli i ograniczaniu pragnienia natychmiastowej nagrody.

4. Wyjaśnij decyzje zakupowe

Dzieci uczą się naśladując innych i dostrzegając wzorce w doświadczeniach, wyjaśniają Dr David Whitebread i Dr Sue Bingham z Uniwersytetu w Cambridge. W ten sposób każda wycieczka do sklepu i każdy zakup prezentu mogą stanowić okazję do wyjaśnienia różnicy między zachciankami i potrzebami. 

Psycholog Claudia Hammond pisze w swojej książce „Mind Over Money”, że dzieci obserwują Cię, gdy wydajesz pieniądze. Dlatego też omówienie decyzji zakupowych – wyjaśnienie co stanowi okazję, a co nie – może naprawdę pomóc.

5. Pokaż dzieciom, że praca popłaca

Przekupywanie dzieci, żeby się dobrze uczyły w szkole może nie być najlepszą strategią wychowania właściwie zmotywowanych dorosłych.

Nauczenie dzieci różnicy między ich aktualnym „ja” i przyszłym „ja” , (czyli tym jak będzie wyglądało życie w przyszłości) i pokazanie im jakie konsekwencje będą miały podejmowane dziś przez nie decyzje, w dużym stopniu zmieni ich zachowania finansowe.

6. Pieniądze nie zawsze dają szczęście

Pieniądze mogą zapewnić szczęście, ale zależy na co je wydasz. Badanie pokazuje, że wydawanie pieniędzy na zdobywanie nowych doświadczeń daje więcej szczęścia niż kupowanie kolejnych przedmiotów. Dzieje się tak dlatego, że dość szybko dostosowujemy się do nowych rzeczy, podczas gdy swoimi doświadczeniami zazwyczaj dzielimy się z innymi.

Jeżeli Twoje dzieci skorzystają z choć kilku z tych wskazówek, możesz być pewny, że dzięki Tobie są już na dobrej drodze, by stać się geniuszami finansowymi.

 

Materiał źródłowy: „How to make your child a money genius”

Jeden komentarz

  1. Ciekawy, ciekawy, ale czuję niedosyt. Poproszę o rozwinięcie artykułu.

    Dobrze jest kilkulatka nauczyć, że czasem idziemy do sklepu pooglądać i nie zawsze trzeba z niego wyjść z zakupami. Mina sprzedawcy w sklepie zabawkowym, z którego 3 latek wychodzi zadowolony bez zabawki i bez płaczu – bezcenna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.