Temat wysokich lotów i upadków, czyli o spółkach technologicznych

W ostatnim czasie głośno zrobiło się w temacie spółek wysokich technologii. Pierwsza silna korekta notowań Nasdaq100 stała się pretekstem do stawiania złowieszczych prognoz dotyczących spółek wysoko technologicznych. Czy obawy te są uzasadnione?

Sektor wysokich technologii kreuje PKB

Sektor wysokich technologii jest istotną częścią amerykańskiej gospodarki. Przemysł ten odegrał wiodącą rolę w boomie gospodarczym lat 90. wspierany przez internet oraz wiele nowych technologii z tym związanych. Produkcja towarów zaawansowanych technologicznie ma znaczący wpływ na wzrost PKB. W latach 1977 i 2002 sektor ten odpowiadał nominalnie nawet za 2,0% i 3,8% wzrostu gospodarczego USA.

Z tego względu ważne jest śledzenie na bieżąco zmian jakie zachodzą w sektorze, po to aby skutecznie przewidzieć nadchodzący kryzys lub boom w sektorze. Nie jest to jednak takie łatwe, ponieważ czynników wpływające na kondycję sektora jest bardzo dużo i czasem napływają rozbieżne informacje, które nie pozwalają jednoznacznie określić jaka jest kondycja branży.

Wskaźnik Tech-Pulse Index skuteczną miarą sytuacji w branży spółek technologicznych

Naprzeciw temu problemowi stanęli ekonomiści, którzy opracowali specjalny wskaźnik Tech-Pulse Index opisujący ogólną sytuację w sektorze wysokich technologii. Do obliczenia wskaźnika służą dane dotyczące inwestycji w sprzęt IT, zakup komputerów osobistych i oprogramowania, zatrudnienie w sektorze informatycznym, a także produkcja przemysłowa sektora technologicznego.

Wartość indeksu rewidowana jest co miesiąc. W maju 2017 Tech Pulse Index wzrósł w ujęciu rocznym 0,1%, natomiast w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrósł o 7,5%. W tym samym czasie indeks Nasdax100 wzrósł odpowiednio +3,7% i +29,3%.

Tech Pulse Index

Źródło: http://www.frbsf.org/economic-research/indicators-data/tech-pulse/

Okazuje się, że zmiany tego wskaźnika mają istotny wpływ na postrzeganie spółek technologicznych notowanych na Nasdaq100 przez inwestorów giełdowych. Istotne korekty spadkowe indeksu Tech Pulse przekładają się na spadki notowań akcji spółek technologicznych na nowojorskiej giełdzie. Obecnie notowania tego wskaźnika lekko skorygowały, co stanowiło pretekst do realizacji zysków na giełdzie. Pytanie co dalej?

[caldera_form id=”CF59783f0929545″]

Zważywszy na skrajnie wysokie wzrosty i pozycjonowanie akcji spółek technologicznych ryzyko pojawienia się głębszej korekty spadkowej w tym sektorze jest bardzo duże. Na taki scenariusz sugeruje największy odpływ kapitału z funduszu ETF SPDR Tech Select Sector w tym roku.

Z drugiej strony w szczytach bańki internetowej z końca XX wieku wskaźnik C/Z dla indeksu Nasdaq przekraczał 60. A teraz? Wynosi 27,5 (według danych Reutera). Bardzo atrakcyjny poziom to nie jest, ale o skrajnej drożyźnie też nie sposób mówić. Dla porównania, średnia za ostatnich dziesięć lat to ok. 20.

Podsumowując, ostatnie silne wzrosty w segmencie spółek technologicznych stanowią pokusę do realizacji zysków, dlatego należy liczyć się z kontynuacją korekty notowań tych spółek. Jednak w dłuższym horyzoncie czasowym spółki z Nasdaq powinny znaleźć się w centrum zainteresowania kupujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.