Redukcja sumy bilansowej na horyzoncie

Na czerwcowym posiedzeniu Zarząd Rezerwy Federalnej podjął decyzję o podwyższeniu stóp procentowych o 0,25 proc. Był to ruch spodziewany przez inwestorów. Konsensus rynkowy nie został jednak wypełniony w odniesieniu do projekcji na przyszłość. Zgodnie z komunikatem po posiedzeniu, do końca roku spodziewana jest jeszcze jedna podwyżka i kolejne trzy ruchy w kierunku zacieśnienia polityki pieniężnej w 2018 r.

Dokonana w czerwcu podwyżka stóp procentowych o 0,25 proc. do poziomu 1-1,25 proc. stanowi czwartą decyzję tego typu w trwającym od grudnia 2015 r. cyklu podwyżek stóp procentowych. Wcześniej amerykański rynek mógł cieszyć się z rekordowo długiego, trwającego siedem lat, okresu najniższych w historii stóp procentowych w USA.

Co z notowaniami dolara amerykańskiego?

Kurs dolara amerykańskiego umacniał się wobec koszyka pozostałych walut od drugiej połowy 2016 r. do stycznia tego roku. Okres kolejnych 4 miesięcy to osłabienie notowań amerykańskiej waluty. Częściowo na taki stan rynku mogła mieć wpływ realizacja zysków i naturalna spadkowa korekta. Ważne są również dane makro dotyczące kondycji amerykańskiej gospodarki i inflacji, a te wypadają ostatnio poniżej oczekiwań. Przedstawiciele Rezerwy Federalnej w swoich wystąpieniach coraz częściej wyrażają obawy względem sytuacji inflacyjnej w USA.

Wykres indeksu USD Index

Wykres indeksu dolara amerykańskiego

Wykres indeksu dolara amerykańskiego

[caldera_form id=”CF59783f0929545″]

Podwyżki stóp procentowych i redukcja sumy bilansowej

Początkowo inwestorzy liczyli, że redukcja sumy bilansowej zastąpi proces dalszego zacieśniania polityki pieniężnej. Przedstawiciele FED w ostatnich wypowiedziach sugerują jednak, że proces redukcji ma nastąpić obok, a nie zamiast podwyżek stóp procentowych. Jeżeli tak się stanie, mogą odmienić się perspektywy notowań dolara amerykańskiego w średnim i długim terminie.

O tym, iż redukcja sumy bilansowej jest dodatkowym (a nie zastępczym) elementem zacieśniania polityki pieniężnej przekonuje rynek długu. Szczególnie widoczne jest to na tzw. długim końcu krzywej rentowności, w momencie kiedy przedstawiciele FEDu przypominają inwestorom o swoich planach. Poniżej prezentujemy rentowności 10-letnich obligacji USA. Zaraz po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta, ustanowione zostało maksimum na poziomie 2,65 proc. Od tego momentu rentowności tych papierów obniżają się i proces ten może być kontynuowany, do czasu jasnego przekazu co do szczegółów przeprowadzenia wspomnianej redukcji sumy bilansowej i kolejnych podwyżek stóp. Obecnie rentowność 10-letnich obligacji spadła do poziomu 2,15 proc.

Obligacje 10-letnie USA – wykres rentowności

Rentowność obligacji 10-letnich

Rentowność obligacji 10-letnich

Z dostępnych informacji wynika, że redukcja sumy bilansowej to proces, który potrwa przez okres ponad 3 lat. Polegać ma na stopniowym rolowaniu co miesiąc określonej części bilansu (wyrażonej w USD), a przychody z pozostałej części zapadających aktywów z portfela FED nadal będą reinwestowane. Limit rolowanych aktywów ma być zwiększany co kwartał. Teraz inwestorzy czekają na szczegóły tego planu. Jak zapewniają przedstawiciele FEDu, sam proces redukcji ma być „przewidywalny, dobrze zrozumiały i stopniowy”.

Podsumowując, FED przygotował inwestorów na najgorszy wariant, zapowiadając konsekwentne decyzje po stronie podwyżek stóp procentowych przy równoczesnej redukcji sumy bilansowej. Wydaje się, że taki scenariusz jest możliwy, jeżeli towarzyszyć mu będzie poprawa wskaźników makroekonomicznych i wzrost inflacji. Jak na razie gospodarce USA zdecydowanie nie grozi przegrzanie. Ostatnie odczyty wskazują, że inflacja jest niższa od oczekiwań, a dane o aktywności gospodarczej wypadają słabiej od oczekiwań. W kontekście realizacji planów FEDu warto również wspomnieć o kończącej się w lutym 2018 r. kadencji Janet Yellen. Prezes FEDu w ostatnich wypowiedziach zapewniała, że chce wypełnić swoją kadencję i jak na razie nie rozmawiała z prezydentem o planach na przyszłość. Janet Yellen nie chce zdradzić, czy pozostanie na stanowisku przez drugą kadencję, jeśli otrzyma stosowaną nominację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.