Postaw na spółki z siłą względną

Dzisiaj mija 200 lat od powstania pierwszej giełdy w Warszawie. Pierwsza sesja odbyła się 12 maja 1817 roku, gdzie handlowano kilkunastoma papierami wartościowymi, głównie obligacjami i wekslami. Obecnie na Rynku Głównym GPW notowanych jest 486 spółek. Zatem w jaką spółkę zainwestować? Wybór nie jest łatwy, ale pomocnym narzędziem dla inwestora może okazać się wskaźnik siły względnej, który pozwala wybrać spółki  z siłą względną wobec indeksu giełdowego.

Co to jest siła względna?

Siła względna to iloraz cen dwóch składowych. Pierwszy parametr to kurs obserwowanej spółki, a drugi to indeks do którego chcemy go porównywać. Zadaniem wskaźnika siły względnej jest wskazanie, który z porównywalnych instrumentów jest silniejszy, czyli jego kurs rośnie szybciej lub spada wolniej w porównaniu do indeksu giełdowego. Jest to dobra metoda na przefiltrowanie większej ilości spółek w celu wybrania liderów w indeksie.

Jakie przewagi daje nam inwestowanie zgodnie z siłą względną?

Na rysunku nr 1 zaprezentowano jak statystycznie w ujęciu procentowym przedstawiają się stopy zwrotu z inwestycji w akcje. Okazuje się, że w większości przypadków można oczekiwać przeciętnych wyników z inwestycji w akcje,  porównywalnych z indeksem szerokiego rynku (indeks WIG). Natomiast około 25% akcji spółek generuje ogromne straty oraz 25% walorów notowanych na giełdzie pozwala na uzyskiwanie ponadprzeciętnych stopy zwrotu z inwestycji.

Rozkład stóp zwrotu z inwestycji w akcje

W tym kontekście ważną rolę odgrywa wskaźnik siły względnej, ponieważ inwestowanie zgodnie ze wskazaniami wskaźnika pozwala uniknąć inwestowania w najsłabsze akcje. Tym samym inwestor ma możliwość uzyskiwania wysoce rentownych inwestycji z akcji przez bardzo długi czas (dopóki generują wysoką siłę relatywną inwestycja będzie utrzymywana).

Gdzie można znaleźć wskaźnik siły względnej?

Wskaźnik siły względnej znajduje się m.in. na portalu dla inwestorów Stooq.pl, gdzie po wyszukaniu danego waloru można porównać notowania spółki z indeksem giełdowym, np. WIG. W ten sposób można wskazać, czy kurs spółki rośnie szybciej niż benchmark. W rezultacie narzędzie to pozwala wyznaczyć najsilniejsze spółki z danego segmentu rynku.

Podsumowanie

Umiejętność polegająca na wyszukiwaniu silnych spółek jest jednym z filarów skutecznej strategii inwestycyjnej. Obecnie wyznaczenie siły relatywnej stało się prostsze ze względu na bezpłatnie dostępną funkcję analizy wykresów m.in. na portalu Stooq.pl. Analiza stóp zwrotu osiąganych przez silne spółki pozwala sądzić, że warto ten element analizy uwzględniać przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

Zamów bezpłatny newsletter, a będziesz otrzymywał na swojego maila ciekawe artykuły o inwestowaniu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.