Niepewność przed wyborami we Francji

Zmienność globalnych nastrojów i ciążące nad globalnym rynkiem finansowym czynniki ryzyka politycznego powodują, iż inwestorzy w ostatnich tygodniach chętniej zwracają się w stronę spółek o największej kapitalizacji. Tym bardziej, że walory z indeksu WIG20 wcześniej uległy silnej przecenie i teraz oferują atrakcyjne poziomy wyceny. Stopniowo do łask wracają też wybrane spółki z indeksu mWIG40. W związku z niepewnością, którą powoduje wynik drugiej tury wyborów prezydenckich we Francji, jak na razie inwestorzy preferują jednak wyższą płynność.

WIG20 vs mWIG40

Porównanie WIG20 vs mWIG40

Na koniunkturę wśród średnich spółek istotny wpływ ma saldo wpłat i wypłat z funduszy inwestycyjnych.

W pierwszych dwóch miesiącach tego roku dodatni bilans sprzedaży jednostek funduszy inwestycyjnych był najwyższy od pięciu miesięcy i jeden z najwyższych w ciągu minionych 12 miesięcy. W lutym napływ środków do funduszy detalicznych był najwyższy od 22 miesięcy.

Również w marcu polskie fundusze inwestycyjne zanotowały wysoki napływów środków. Zwraca jednak uwagę ujemne saldo wpłat i wypłat funduszy akcyjnych. Szczególnego odpływu środków doświadczyły m.in. fundusze skupiające się na akcjach małych i średnich przedsiębiorstwach.

Można z pewnością ocenić, iż ujemne saldo w tych funduszach powiązane jest z obserwowaną od początku marca br. korektą spadkową na indeksie mWIG40.

Barometr średnich spółek w okresie ostatnich 7 tygodni odnotował zniżkę z poziomu blisko 5 tys. pkt. do 4,7 tys. pkt. Przełamanie wcześniejszych minimów cenowych z marca br. (4.730 pkt.), spowodowało, iż nad rynkiem zawisło ryzyko głębszej korekty. Na szczęście dla posiadaczy akcji mid caps, w drugiej połowie kwietnia br. rynkowe nastroje wyraźnie poprawiły się. Korzystny wynik I tury wyborów prezydenckich we Francji przełożył się na napływ nowych środków na akcje największych spółek oraz wybranych walorów z indeksu mWIG40.

W najbliższym czasie wiele zależeć będzie od postawy posiadaczy jednostek uczestnictwa detalicznych funduszy akcyjnych.

Klimat inwestycyjny na świecie jest neutralny. Dobra koniunktura utrzymuje się na rynkach emerging markets. Indeks mWIG40 skutecznie obronił pierwsze techniczne wsparcie znajdujące się na poziomie 4.670 pkt. Obiecujący wizerunek ma otwarta 25 kwietnia br. wzrostowa luka w przedziale 4.775-4.811 pkt. Obecnie notowania mWIG40 zmierzają do swojego maksimum z początku marca br. (4.961 pkt.). Wynik konfrontacji indeksu z tym istotnym technicznym oporem będzie rzutował na postawę inwestorów w maju.

 

Saldo funduszy w marcu

Saldo funduszy w marcu

Szansą na poprawę nastrojów wobec średnich spółek mogą być korzystne dane makro z naszej gospodarki.

Według ostatnich podsumowań GUSu sprzedaż detaliczna w marcu wzrosła o 9,7 proc. r/r, wobec prognozy na poziomie 8,2 proc. r/r. Lepiej od oczekiwań wypadła również produkcja przemysłowa, która w marcu wzrosła o 11,1 proc. r/r, wobec szacunków na poziomie 7,15 proc. Zwraca uwagę również silny wzrost produkcji budowlano – montażowej.

Podsumowując:

Indeks średnich spółek jest mocno skorelowany z nastrojami globalnymi. Wzrost ryzyka geopolitycznego, niepewność wobec II rundy wyborów prezydenckich we Francji oraz niespełnione dotychczas obietnice prezydenta Trumpa, skłoniły inwestorów do ograniczenia ekspozycji na fundusze małych i średnich spółek. Ucierpiał na tym przede wszystkim barometr mWIG40, który po okresie wcześniejszych dynamicznych wzrostów, poddał się korekcie i wykazuje relatywną słabość względem indeksu WIG20. W drugiej połowie kwietnia br. sytuacja zewnętrzna stopniowo normowała się, co powinno pozwolić indeksowi mWIG40 powrócić do wzrostów. Miejmy również nadzieję, że respektowane przez inwestorów powiedzenie „Sell in May and go away”, w najgorszym przypadku znajdzie uzasadnienie jedynie do pierwszej części tej sentencji.

[caldera_form id=”CF59783f0929545″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.