7 nowych technologii, które wstrząsną giełdą

Tempo w jakim rozwija się cywilizacja jest zdumiewające. W ciągu ostatnich 100 lat powstały samoloty pasażerskie, Internet, telefonia komórkowa i wiele innych. Część technologii, które zrewolucjonizowały ludzkość zdążyły już wyjść z użycia. W tym artykule przyjrzymy się najbardziej obiecującym technologiom i zastanowimy się, które branże i spółki mogą najbardziej na nich zyskać.

7. Samochody samosterujące

Niewątpliwie technologia, która dopiero raczkuje jednak już pierwsze prototypy tych samochodów możemy znaleźć na drogach Doliny Krzemowej. Ta technologia może zmienić reguły gry nie tylko w sektorze samochodowym. Obecnie ilość traconego czasu na prowadzenie samochodu jest dramatyczna, szczególnie w dużych miastach. Każdy, kto stał w długim korku wie, że są przyjemniejsze i bardziej produktywne rzeczy, które można zrobić. Ilość czasu, która w ciągu życia człowieka może zostać uwolniona dzięki odciążeniu go od prowadzenia samochodu może być na tyle duża, że powstaną nowe gałęzie przemysłu. Na tej technologii oprócz producentów samochodów zyskają także producenci gier, którzy postarają się zapełnić czas podróżującym.

6. Drony

Technologia dronów bardzo dynamicznie się rozwija. Obecnie drony wykorzystywane są głównie w celach rekreacyjnych. Coraz częściej implementuje się je do innych celów m.in. wojskowych. W tej pracy, gdzie życie ludzkie jest bardzo zagrożone, bezzałogowe samoloty bardzo dobrze się sprawdzają. Drony mogą być wykorzystywane do monitoringu terenu. W Polsce PKP Cargo wykorzystuje drony do monitoringu terenu, dzięki czemu udało się znacząco zmniejszyć ilość kradzieży. W przyszłości na tej technologii zyskają spółki zajmujące się dostawą przesyłek m.in. Integer. Można sobie wyobrazić sytuację, w której zamawiamy sobie wieczorem przez Internet np. książkę i następnego dnia rano mamy ją pod drzwiami. Wynalazek ten też może znacząco wpłynąć na handel.

5. Druk 3D

Technologia druku 3D także znacząco wpłynie na spółki giełdowe – przede wszystkim zapoczątkowując nową rewolucję przemysłowa w krajach rozwiniętych. Obecnie wiele procesów produkcyjnych jest zlecanych do krajów rozwijających się, gdzie koszty pracy są niewielkie. Wadą takiego rozwiązania jest jednak czas produkcji. Jeżeli zdecydujemy się na produkcję nowego produktu w krajach rozwijających się, od momentu zlecenia przez produkcję i transport do kraju docelowego może upłynąć wiele miesięcy. W tym okresie produkt może wyjść już z mody i słabo się sprzedawać. Alternatywą jest rozwój technologii 3D, która pozwoli błyskawicznie wdrożyć pomysły w życie. Technologia 3D może zapoczątkować rewolucję w przedsiębiorstwach przemysłowych.

Zamów bezpłatny newsletter, a będziesz otrzymywał na swojego maila ciekawe artykuły o inwestowaniu.

4. Technologie w genetyce

W 1977 roku Frederick Sanger odkrył terminację łańcucha sekwencjonowania DNA. Ten wynalazek pozwala naukowcom czytać sekwencje nukleotydową cząsteczki DNA. Od tego czasu genetyka przezywa dynamiczny rozwój. W chwili obecnej są spółki na polskiej giełdzie (np. Genomed), które wykorzystują DNA do określania prawdopodobieństwa wystąpienia określonej choroby. W przyszłości rozwój tej technologii może pozwolić nie tylko na wczesną diagnostykę, ale także na modyfikację już istniejącego DNA w celu leczenia chorób. Docelowo nawet organy zniszczone przez chorobę będą mogły zostać odtworzone i dzięki temu poprawi się jakość życia pacjentów. Zyskać na tej technologii mogą m.in. innowacyjne spółki biotechnologiczne.

ca78d5ad-753f-4e64-ac9c-fe0ffb660a1f

 

3. Internet rzeczy

Obecnie w sieci internetowej znajduje się ocean informacji w postaci tekstu, cyfr, filmów i muzyki. Co się stanie, jeżeli pójdziemy krok dalej i do Internetu będą podłączone rzeczy? Wyobraźmy sobie jazdę samochodem, który nie będzie się zatrzymywał na czerwonych światłach, ponieważ samochód skomunikuje się z sygnalizacją świetlną i jeżeli nie będzie tłoku na drodze automatycznie włączy nam zielone światło. To jest tylko niewielki przykład tego jak Internet Rzeczy (IoT) może zrewolucjonizować przyszłość. IoT mocno zamiesza w przedsiębiorstwach produkcyjnych, transporcie etc. oraz doprowadzi do powstania nowych branż jak też całych gałęzi przemysłu.

2. Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja (AI) – dziedzina wiedzy obejmująca logikę rozmytą, obliczenia ewolucyjne, sieci neuronowe, sztuczne życie i robotykę. Przeciwnicy sztucznej inteligencji argumentują, że spowoduje bezrobocie, przejmie kontrolę nad ludzkością, a następnie ją zgładzi. Z drugiej strony zwolennicy sztucznej inteligencji sugerują, że AI może ułatwić nam życie i nadać dynamikę rozwoju naszej cywilizacji. Wiele wskazuje na to, że podobnie jak w przypadku innych wynalazków Sztuczna inteligencja nie spowoduje bezrobocia. Będzie to raczej narzędzie, które wyeliminuje nudne i powtarzalne rzeczy z życia człowieka a pozwoli skupić się na bardziej kreatywnej pracy. Obecnie na polskiej giełdzie istnieją spółki, które zajmują się sztuczną inteligencją np. Stanusch Technologies.

1. Zimna fuzja

Energia z wody? Brzmi równie absurdalnie jak 200 lat temu lot samolotem, czy 100 lat temu Internet. Energia, która nie zanieczyszcza środowiska, jest praktycznie darmowa i łatwo implementowana. Zjawisko zostało zaobserwowane w 1989 roku przez naukowców z University of Utah. Od tego czasu przeprowadzono setki eksperymentów, które osiągnęły podobne rezultaty i pozwoliły wygenerować nadwyżki energii. Technologia ta jednak nie jest opanowana i tylko 3 na 10 prób zainicjowania reakcji jest zakończona sukcesem (tj. pozwala wygenerować nadwyżki energii). Zdaniem Micho Kakau, jednego z najbardziej znanych fizyków i futurystów uda się tę technologię opanować do 2050 roku. Tania energia elektryczna może zrewolucjonizować całą gospodarkę, przyczyniając się do upadku przedsiębiorstw energetycznych.

Podsumowanie

Wiele z wymienionych technologii zapewne nigdy nie powstanie i nie wpłynie na spółki giełdowe. Inne są już jednak na tyle rozwinięte, iż w najbliższych latach mogą zrewolucjonizować giełdę. Jedno jest pewne. Na giełdzie czeka nas sporo ciekawych trendów, które inwestorzy mogą rozpoznać i wykorzystać do osiągania wysokich zysków.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.