Holandia powiedziała stop

Strefa euro

Na globalną koniunkturę w tym miesiącu wpływ miały dwa istotne wydarzenia. Za oceanem amerykańska Rezerwa Federalna podejmowała decyzje w sprawie stóp procentowych, natomiast na Starym Kontynencie, Holendrzy poszli do urn w wyborach parlamentarnych. Oba te wydarzenia zbiegły się w czasie z poprawą klimatu inwestycyjnego na rynkach akcji w Europie Zachodniej (tzw. developed markets) oraz z umocnieniem euro.

Z pewnością zwycięstwo Partii Ludowej w wyborach parlamentarnych w Holandii uspokoiło inwestorów przed kwietniowymi wyborami prezydenckimi we Francji i wrześniowymi wyborami do niemieckiego Bundestagu. Indeksy giełdowe rynku niemieckiego i francuskiego (DAX i CAC) ustanowiły nowe długoterminowe maksima cenowe. Oprócz wzrostu zachodnich giełd, obserwowaliśmy umocnienie euro na rynku walutowym. Kurs wspólnej waluty odnotował aprecjację względem dolara z poziomu 1,045 do 1,075.

Notowania pary EUR/USD

EURUSD

EURUSD

Nie będzie Nexitu

W połowie ubiegłego roku, świat był pełen obaw, czy Brytyjczycy zdecydują się pozostać w strukturach Unii Europejskiej, czy też zdecydują się na podążenie własną ścieżką. Sondaże przed referendum wskazywały na większe prawdopodobieństwo, iż do Brexitu nie dojdzie. Rzeczywistość okazała się jednak odmienna. Mieszkańcy kraju na wyspach opowiedzieli się za opuszczeniem Unii, a rynki akcji doświadczyły kilkudniowej przeceny. Były zatem podstawy do obaw przed wyborami w Holandii. Podkopana została również wiara w sprawdzalność sondaży. Holendrzy okazali się jednak konserwatywni i wybrali stary porządek i sprzeciwili się Nexitowi.

Czy jest możliwe dalsze umocnienie euro, czy jednak dolar odzyska dotychczasowy blask?

Dolar ma za sobą trzy podwyżki stóp procentowych dokonanych przez Rezerwę Federalną. USD w okresie od czerwcowego Brexitu w ubiegłym roku do stycznia br. odnotował istotne umocnienie wobec koszyka pozostałych walut.

Amerykański FED zapowiedział jeszcze dwie podwyżki stóp procentowych w tym roku i trzy podwyżki stóp w 2017 r. Po klęsce Donalda Trumpa w Kongresie, z dnia na dzień maleje wiara w stymulację gospodarki przez amerykański rząd. Inwestorzy powątpiewają, że Donald Trump wprowadzi z życie w 2017 r. swoje programy stymulacyjne.

[caldera_form id=”CF59783f0929545″]

Rosnące notowania USA niekorzystne dla naszego rynku

W tym miejscu warto wspomnieć, o negatywnych skutkach umocnienia dolara. Wyższy kurs USD będzie bowiem miał negatywny wpływ na obsługę długów krajów, które mają zadłużenie w amerykańskiej walucie. Gospodarki rynków wschodzących będą miały wyższe obciążenia z tytułu spłaty długów wyrażonych w dolarze. Są to konsekwencje wzrostu stóp procentowych za oceanem. Stąd też m.in. relatywna słabość naszej giełdy w ostatnich tygodniach wobec indeksów giełd Europy Zachodniej.

Notowania USD Index

USDIndex

Podsumowując, wynik wyborów parlamentarnych w Holandii, przerwał falę populizmu, która zagrażała demokracji i rynkom finansowym na całym świecie. Inwestorzy z większym optymizmem spojrzeli na zbliżające się wybory prezydenckie w Francji, a indeksy giełdowe Europy Zachodniej zareagowały wzrostem. Umocniły się również notowania euro. Z kolei kontynuowany cykl podwyżek stóp procentowych USA i nakreślona przez FED ścieżka działań w tym, oraz w przyszłym roku będą generalnie wspierały notowania dolara amerykańskiego. Przedstawiciele Rezerwy zasygnalizowali jednak, że dostosują swoje decyzje do aktualnej sytuacji. Dla gospodarek rozwijających się, z punktu widzenia obsługi ich długów dolarowych, korzystniej byłoby, aby FED nie działał zbyt agresywnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.