Dywidenda, czy lokata? Wybór jest jeden

W ostatnich artykułach wskazywaliśmy uwagę na problem rosnącej inflacji w Polsce. Według najnowszych szacunków GUSu, w lutym ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 2,2% w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej. Był to jednocześnie najwyższy odczyt od 2012 roku. W tej sytuacji realne oprocentowanie niektórych lokat na rynku jest ujemne. W związku z tym jak uchronić się przed topniejącymi oszczędnościami w depozytach bankowych?

Spółki dywidendowe

Rozwiązaniem jest inwestowanie w spółki dywidendowe. Teraz jest dobry moment na podjęcie decyzji, jaką spółkę nabyć do swojego portfela nabyć, aby być uprzywilejowanym do otrzymania dywidendy. Pomału kończy się okres raportowania wyników finansowych za 2016 rok i zarządy spółek podejmują decyzje ws. podziału zysku między akcjonariuszami. W 2016 roku rekordowa liczba spółek, blisko 200 spółek z rynku głównego GPW wypłacała zyski w formie dywidendy. Pod względem procentowym było to aż 40,6% wszystkich spółek z rynku głównego.

Procent spółek z rynku głównego GPW, które wypłaciły dywidendy w latach 2006-2016

Źródło: opracowanie własne

Warto zauważyć, ze z roku na rok powiększa się odsetek spółek wypłacających dywidendy. Jeszcze 10 lat temu zyskami z akcjonariuszami dzieliło się zaledwie 15,4% spółek z głównego rynku. Obecnie wartość ta wzrosła do 40,6%. Zatem jest w czym wybierać.

Dobrą wiadomością dla inwestora jest również fakt, że wzrasta odsetek spółek regularnie wypłacających dywidendy. Z badań wynika, że ponad 1/3 spółek od 5 lat systematycznie dzieli się zyskami z akcjonariuszami. W 2016 wskaźnik ten wyniósł 38,9%.

Procent spółek płacących dywidendy regularnie od przynajmniej 5 lat spośród spółek dywidendowych

Źródło: opracowanie własne

 

Ciekawie prezentuje się również wskaźnik stopy dywidendy, który w latach 2011-2016 wynosił w przedziale 4,7%-8,9%.  Dla porównania, średnia stopa dywidendy dla rynku amerykańskiego utrzymuje się od wielu lat na poziomie około 2%. Poza tym stopa dywidendy jest znacznie wyższa niż oprocentowanie standardowej lokaty bankowej. Dlatego inwestowanie w spółki dywidendowe staje się w tym momencie bardziej racjonalne.

 

Stopa dywidendy spółek dywidendowych w latach 2011-2016

Źródło: opracowanie własne

 

Warto zwrócić uwagę, że stopa dywidendy jest często wyższa od oprocentowania standardowej lokaty bankowej. W związku z tym może stanowić dobrą alternatywę dla pomnażania naszych oszczędności. Poza tym, inwestowanie w spółki dywidendowe może przynieść dodatkowe profity z tytułu wzrostu notowań akcji. W okresie dobrej koniunktury giełdowej polowanie na dywidendy staje się dobrą okazją do powiększenia dochodów osobistych. Z drugiej strony należy pamiętać o ryzyku związanym z inwestowaniem na rynku akcji. Niemniej jest ono niższe niż w przypadku kupna akcji innych spółek, które nie wypłacają dywidendy. Ponieważ są to przeważnie przedsiębiorstwa o solidnych fundamentach, generujące stabilne zyski z perspektywą dalszego rozwoju.

Zamów bezpłatny newsletter, a będziesz otrzymywał na swojego maila ciekawe artykuły o inwestowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.