7 przyczyn hossy na giełdzie

7 przyczyn hossy na giełdzie

Początek roku nasi inwestorzy mogą uznać za wyjątkowo udany. WIG20 urósł o blisko 14% w zaledwie 1,5 miesiąca. Dobre nastroje zaczęły się już pod koniec 2016 rok, w przeciągu ostatnich 3 miesięcy zwyżki na głównym indeksie sięgają blisko 25%. Warto więc zastanowić się co spowodowało tak dobre nastroje na giełdzie?

  1. Wygrana Donalda Trumpa

Można różnie oceniać zachowanie nowego prezydenta USA, jednak jeżeli ograniczymy się jedynie do pola gospodarczego to należy wpływ jego działań rozpatrywać zdecydowanie pozytywnie. Zapowiedzi obniżki podatku CIT spowodowały, że na giełdy w USA zawitał hurra optymizm. Obniżki podatków od przedsiębiorstw powodują, że wyceny fundamentalne z modeli matematycznych pokazują zdecydowanie wyższe wyceny niż aktualne. Dodatkowo stymulacja fiskalna w postaci obniżki podatku powinna przełożyć się na zdrowie amerykańskiej gospodarki, co po części wpłynęło pozytywnie na GPW.

  1. Wzrost inflacji

Ostatnie odczyty inflacji pokazują, że na świecie dynamicznie rośnie inflacja. Dynamika wzrostu inflacji szczególnie duża jest w przypadku Polski. Wysoka inflacja powoduje, że inwestorzy uciekają z obligacji oraz lokat bankowych i szukają alternatywnych możliwości inwestycyjnych. Akcje są dość dobrym zabezpieczeniem przed inflacją dlatego wielu inwestorów dynamicznie przerzuca pieniądze na ten rynek. Dobrym zabezpieczeniem przed inflacją są także surowce i tutaj możemy obserwować boom inwestycyjny.7 przyczyn hossy na giełdzie

  1. Wejście w kolejną fazę cyklu koniunkturalnego

Gospodarka światowa przechodzi w inflacyjną fazę hossy. To oznacza, że inwestorzy są coraz bardziej odważni i kupują dynamicznie aktywa inwestycyjne. Widząc, że giełdy w USA i Europie Zachodniej są już rozgrzane, giełdowi gracze szukają ryzyka na mniej rozwiniętych rynkach. Większe przepływy na giełdy krajów rozwijających się widać nie tylko w Polsce, ale także w Rosji, Turcji, Argentyny, Brazylii i wielu innych krajach, które można zaliczyć do grupy emerging markets.

Zamów bezpłatny newsletter, a będziesz otrzymywał na swojego maila ciekawe artykuły o inwestowaniu.

  1. Wyjaśnienie sytuacji z frankiem szwajcarskim

Swoje trzy grosze do hossy dołożył także prezes Kaczyński, który zapowiedział, że nie będzie forsował na siłę przewalutowania kredytów frankowych. Stwierdził, że „frankowcy” powinni sami dochodzić swoich roszczeń w sądach. Wypowiedź ta spowodowała, że zmniejszyło się ryzyko ciążące na sektorze bankowym a to w konsekwencji spowodowało wzrost kursu akcji spółek z sektora. Szczególnie mocno urosły kursy spółek Getin Noble, PKO BP oraz Millenium czyli banki o dużym udziale kredytów frankowych.

  1. Start z niskiego poziomu

Nie bez znaczenia dla wyjaśnienia obecnej hossy pozostaje fakt, że w ostatnich latach giełda bardzo mocno ucierpiała ze strony polityków. Zapowiedzi nierynkowych rozwiązań w gospodarce, likwidacja OFE oraz wzrost zadłużenia państwa niewątpliwie odcisnęły swoje piętno na indeksach, szczególnie na WIG20. Fakt, że startujemy z niskiego pułapu, w stosunku do giełd na zachodzie Europy i USA, może powodować, że odbicie będzie bardzo dynamiczne.

  1. Przyśpieszenie PKB

Trzeci kwartał 2016 roku nie był łaskawy dla Polskiej gospodarki. Większe ożywienie gospodarcze możemy obserwować dopiero w czwartym kwartale 2016 roku. Polska gospodarka w tym okresie była prawdopodobnie najszybciej rozwijającą się gospodarką Unii Europejskiej. Dobre fundamenty polskiej gospodarki będą prawdopodobnie wspierane w kolejnych kwartałach dzięki nowej perspektywie budżetowej i uruchomieniu środków pieniężnych na inwestycje.

7 przyczyn hossy na giełdzie

  1. Niskie stopy procentowe

Polska, podobnie jak inne kraje UE oraz USA, mocno luzowało politykę pieniężną w ostatnich latach. Niskie stopy procentowe powodują, że przedsiębiorstwa oszczędzają znaczne kwoty na obsłudze kredytu. Kredyt jest tani co powoduje, że wiele przedsiębiorstw jest w stanie podejmować nowe projekty inwestycyjne i pokazywać lepsze wyniki dzięki zmniejszeniu kosztu odsetek. Obniżki stóp procentowych nie działają natychmiastowo na gospodarkę ale w odstępie kilku kwartałów, tak wiec obecnie widzimy poprawę wyników związaną z poprzednią serią obniżek stóp procentowych.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.