Czy bać się „jastrzębi” z FEDu?

Wall Street

Komitet Otwartego Rynku FOMC, w swoich prognozach na początku 2016 r. zakładał cztery podwyżki stóp procentowych w USA w całym roku. Prognozy te okazały się jednak przestrzelone.FED długo zwlekał z decyzją z uwagi na utrzymującą się niepewność na rynkach finansowych, początkowo powodowaną obawami o wynik głosowań nad Brexitem, a w kolejnych miesiącach wynikami wyborów prezydenckich w USA. Ostatecznie Rezerwa Federalna podniosła stopy w ubiegłym roku tylko raz.

Do podwyżki tej doszło dokładnie 12 miesięcy po wcześniejszym podniesieniu kosztu pieniądza. Aktualny zakres stóp w USA wynosi 0,5%-0,75%. Decyzja ta była prognozowana przez ekonomistów z niemal 100% pewnością. FED zaprezentował ponadto swoje prognozy na 2017 r. przy pomocy tzw. wykresu kropkowego „dot plot”. Projekcja ta została zmodyfikowana na bardziej „jastrzębią”. FED dostrzega bowiem konieczność dokonania trzech podwyżek stóp w tym roku, a nie dwóch jak to wynikało jeszcze po wrześniowym posiedzeniu i kwartalnych projekcjach makro.

Zamów bezpłatny newsletter, a będziesz otrzymywał na swojego maila ciekawe artykuły o inwestowaniu.

Poniżej przedstawiamy aktualną tabelę obrazującą rozkład prawdopodobieństwa poziomu stóp procentowych spodziewanego po ostatnim posiedzeniu w tym roku. Największe prawdopodobieństwo przypisywane jest przedziałowi 1,00-1,25% (32,8%). W porównaniu do poprzedniej projekcji, zwraca natomiast uwagę wzrost prawdopodobieństwa osiągnięcia na koniec roku stóp procentowych w przedziale 1,25-1,50% (27,5%).

Stopy w USA

Prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych w USA

Źródło: CME Group FED Watch Tool.

W jaki sposób podwyżka stóp w USA może wpłynąć na rentowność i atrakcyjność aktywów krajów emerging markets w tym Polski?

Na poniższym wykresie przestawiliśmy notowania indeksu MSCI z zaznaczonymi miejscami, kiedy FED podwyższał stopy procentowe w USA. Wyższa rentowność w Ameryce przekłada się na umocnienie notowań dolara amerykańskiego i osłabia rynki rozwijające się. Z sytuacją tą mieliśmy do czynienia w grudniu 2015 r., jak i w połowie grudnia 2016 r. Z kolei okres w którym FED wstrzymywał się z podwyżkami, tj. pierwsze III kw. ub. r., sprzyjał koniunkturze na emerging markets.

Indeks MSCI

Indeks MSCI

Na całym świecie obserwujemy tzw. „polowanie na wyższą rentowność”. Wyższe stopy w USA mogą teoretycznie powodować odpływ kapitałów z rynków wschodzących. Z drugiej strony największe banki centralne świata nadal prowadzą luźną politykę monetarną. W tej sytuacji odpływ kapitału z Polski jest mało prawdopodobny, gdyż nasze aktywa oferują atrakcyjną stopę zwrotu, przy równoczesnym umiarkowanym poziomie lokalnego ryzyka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.