Spowolnienie gospodarcze to nie problem

W ostatnich latach polska gospodarka radziła sobie bardzo dobrze na tle koniunktury panującej w strefie euro. Wzrost gospodarczy w Polsce utrzymywał się powyżej 3% podczas, gdy gospodarki krajów rozwiniętych borykały się ze skutkami niedawnego kryzysu finansowego. Jednak publikowane od kilku miesięcy dane makroekonomiczne sygnalizują spowolnienie w naszym kraju. Jako winowajcę wskazuje się zastój w inwestycjach i opóźnione przetargi publiczne. Co na to wyniki finansowe giełdowych spółek?

Raporty finansowe spółek za II i III kw. wykazały solidne wyniki finansowe małych, dynamicznie rozwijających się spółek. Po drugiej stronie znalazły się duże firmy, które zmagać się muszą z regulacjami ze strony Skarbu Państwa. Należy jednak zwrócić uwagę na zamrożenie inwestycji publicznych w budownictwie infrastrukturalnym, co miało negatywny wpływ przede wszystkim na branżę budowlaną i brak zamówień ze strony administracji publicznej, co rzutowało negatywnie na sektor informatyczny. Jest jednak szansa na poprawę i większą ilość kontraktów publicznych.

Jak to wygląda pod kątem branż?

Branżowo, dobrą formę utrzymują spółki przemysłowe. Pozytywne informacje wciąż płyną z sektora automotive i producentów mebli. Firmy te nie powinny mieć większych problemów z poprawą wyników wypracowanych w ubiegłym roku, gdyż w dalszym ciągu korzystają ze sprzyjającego otoczenia makroekonomicznego wokół tych branż w Europie Zachodniej. Dynamikę wzrostu wykazuje ponadto branża turystyczna, która swój cykl koniunkturalny ma jeszcze przed sobą.

Zamów bezpłatny newsletter, a będziesz otrzymywał na swojego maila ciekawe artykuły o inwestowaniu.

Nieznaczny wzrost przychodów przy wyższych zyskach

Najistotniejsza jest utrzymująca się tendencja wzrostu marżowości wypracowywana przez silne fundamentalnie spółki średniej kapitalizacji. Silne fundamentalnie spółki z indeksu sWIG80 oraz wiele przedsiębiorstw z indeksu mWIG40 mimo spowolnienia w gospodarce, w ubiegłych dwóch kwartałach wypracowały kilkuprocentowy wzrost przychodów. Jednocześnie zyski operacyjne, jak i zyski netto wzrosły w tym okresie przy jeszcze wyższej dynamice. Oznacza to poprawę efektywności działania mierzoną marżowością. Spółki te dostarczają wysokiej jakości wyniki, które są powtarzalne. Zarządy udowadniają, że są w stanie wykorzystać dobrą koniunkturę panującą w przynależnej branży.

Pytanie o koniunkturę

Pytanie o koniunkturę

Utrzymanie ratingu wskazuje na poprawę na horyzoncie

W tym tygodniu agencja S&P500 podtrzymała rating kredytowy Polski i podwyższyła perspektywę z negatywnej do stabilnej. Finanse państwa ocenione zostały pozytywnie, dodatkowo oczekuje się poprawy w 2017 r. Warto przypomnieć, że ta sama agencja na początku 2016 r. obniżyła rating naszego kraju. W komunikacie napisano, że w tym roku oczekuje się spowolnienia wzrostu gospodarczego do 3,0%, zaznaczając równocześnie, że niższy PKB nie wpłynie niekorzystnie na stan finansów publicznych. W kolejnych latach analitycy agencji oczekują „stopniowego przyspieszenia tempa wzrostu gospodarczego wskutek wyższej aktywności inwestycyjnej związanej z przyspieszeniem wykorzystania środków unijnych oraz wyższej konsumpcji będącej pochodną pozytywnych zjawisk zachodzących na rynku pracy, w szczególności wzrostu wynagrodzeń”.

Czy obserwowane od kilku miesięcy spowolnienie ma charakter przejściowy, czy jest to już trwała tendencja?

Podsumowując, obecne spowolnienie gospodarcze w naszym kraju z dużym prawdopodobieństwem cechuje przejściowy charakter. Dotyka ono jedynie segmentów rynkowych, które nie w pełni przygotowały się na taką możliwość. Silne fundamentalnie spółki nie odczuwają spowolnienia, a chwilowe wahania koniunktury wykorzystują do umocnienia swojej pozycji, by z jeszcze większym impetem rozwinąć skrzydła, kiedy gospodarka powróci na ścieżkę stabilnego wzrostu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.