Długoterminowe oszczędzanie

Oszczędzanie

Od początku swojej kadencji prezes GPW kładzie nacisk na pozytywne aspekty długoterminowego oszczędzania i zabiega o wprowadzanie systemu zachęt oraz ulg podatkowych lub zwolnień z podatku dochodowego przychodów ze sprzedaży papierów wartościowych. Jak zapewnia strona rządowa, takie rozwiązania nie są wykluczone.

Jak wynika z danych ZUS, przy aktualnie obowiązującym kształcie funkcjonowania krajowego systemu emerytalnego, obecni 30-latkowie otrzymają emeryturę, która będzie wynosić zaledwie ok. 30 proc. ostatniej pensji. Na takim poziome szacowana jest bowiem tzw. stopa zastąpienia. Dane te powinny nam uświadomić, jak ważne jest oszczędzanie, aby uzupełnić niską kwotę szacowanej przyszłej emerytury.

Dla porównania przytacza się np. sytuację w Chinach. W Państwie Środka PKB  w przeliczeniu na osobę wynosi ok. 14 tys. USD, czyli o niemal połowę mniej niż w Polsce. Tymczasem stopa oszczędności w tym kraju jest dziewięć razy wyższa niż w Polsce. U nas, jak wynika z ostatnich badań, systematycznie oszczędza około 13 proc. Polaków.

Długoterminowe

 

Jak mógłby wyglądać system zachęt?

Na ulgi mogłyby liczyć osoby, które oszczędzają co najmniej 5-10 lat. Prezes giełdy chciałaby, aby inwestor, który ulokuje środki na rynku kapitałowym na okres 10 lat, był zwolniony z całości podatku od wypracowanych zysków. Z kolei oszczędzający przez 5 lat, zapłaciłby połowę kwoty podatku.

Koniunktura na giełdzie zmienną jest

Długoterminowe oszczędzanie miałoby obejmować nie tylko giełdę. Zmienność koniunktury na rynku akcji oraz panujące trendy, skłaniają do wykorzystania innych rynków, w tym przede wszystkim obligacji i papierów dłużnych. W zamiarze, oszczędzający mógłby w czasie trwania inwestycji dokonać zamiany papierów wartościowych np. z akcji na obligacje.

Dla rządzących istotne są wyliczenia

Budowanie oszczędności Polaków, jak twierdzi Ministerstwo Rozwoju, jest jednym z głównych elementów tzw. Planu Morawieckiego, czyli Strategii Na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jednak w celu podjęcia ostatecznych decyzji, potrzebne są wyliczenia zarówno krótko- jak i długoterminowych skutków wprowadzonych zmian dla budżetu i oszczędności. Zdaniem prezes giełdy, skutki budżetowe dla finansów publicznych przedstawionej propozycji odroczone są dla budżetu co najmniej na 5 lat.

Kalkulator

Miejmy zatem nadzieję, że na zapowiedziach się nie skończy. Zmiany są potrzebne giełdzie w celu dalszego rozwoju, a jeszcze bardziej inwestorom, którzy szukają sposobu i miejsca do zainwestowania swoich oszczędności.

 

[caldera_form id=”CF59783f0929545″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.