CETA szansą dla polskich eksporterów?

W ostatnim czasie pojawiło się szereg kontrowersji wywołanych podpisaniem umowy w ramach CETA (porozumienie UE i Kanady w sprawie bezcłowego przesyłu towarów i handlu w zakresie żywności i rolnictwa). W Europie oraz Polsce wystąpiły protesty będące wyrazem obaw o zalew modyfikowanej genetycznie żywności, utratę miejsc pracy, spadek wynagrodzenia, czy zaniżanie standardów ochrony środowiska.

W tym artykule skupimy się jednak na potencjalnych szansach, które mogą wykorzystać polscy eksporterzy produktów spożywczych. Warto zauważyć, że na naszej giełdzie papierów wartościowych jest to silna grupa spółek, która od kilku lat wykazuje systematyczną poprawę wyników finansowych.

 

Co to jest CETA?

CETA to umowa gospodarczo-handlowa między Unią Europejską a Kanadą, której celem jest wsparcie wymiany handlowej i inwestycyjnej m.in. przez zniesienie prawie wszystkich ceł, zlikwidowanie ograniczeń w dostępie do zamówień publicznych i otwarcie rynku usług. Częściowo zacznie obowiązywać od 2017 roku.

 

CETA to nowe możliwości dla polskich eksporterów

Podpisanie porozumienia z Kanadą stwarza nowe możliwości dla polskiej gospodarki. Od lat Polska odnotowuje dodatnie saldo w handlu żywnością z Kanadą. Z danych Eurostatu wynika, że w 2015 roku wyniosło ono 49,1 mln EUR. Dane wskazują, że polska branża rolno-spożywcza relatywnie dobrze radzi sobie na kanadyjskim rynku, co może oznaczać korzyści z liberalizacji handlu. Potencjał do wykorzystania jest duży. Kanada to kraj 36 mln konsumentów o dużej sile nabywczej. PKB na mieszkańca wynosi 43,3 tys. USD, co oznacza, że jest wyższy niż w 82-milionowych Niemczech, które są czołowym odbiorcą naszej żywności. Oprócz zniesienia ceł i innych barier, Kanada staje się bardziej atrakcyjna dla polskich eksporterów ze względu na stabilność polityczno-ekonomiczną oraz jej umowy o wolnym handlu z USA i Meksykiem. Ponadto Kanada może stać się kluczowym rynkiem zbytu naszych produktów rolno-spożywczych, z powodu rosyjskiego embargo.

[caldera_form id=”CF59783f0929545″]

Co możemy zaoferować?

Według GUS największy udział w ubiegłorocznym eksporcie do Kanady miały słodycze. Poza tym dobrze sprzedaje się mięso i podroby, w tym głównie wieprzowina. W gronie towarów eksportowanych znajdują się również przetwory z owoców i warzyw z sokami zagęszczonymi na czele. Kluczową pozycję zajmują także napoje alkoholowe, w dużej mierze wódka i piwo.

 

Eksport polsko-kanadyjski w 2015 roku (w mln zł)

 

Jednak na tym rynku eksporterzy mają największą szansę z towarem z wyższej półki (klasa premium) i produktami wysoko przetworzonymi z wartością dodaną. Wynika to z tego, że kanadyjscy konsumenci mają wysokie dochody i są bardziej świadomi tego co kupią. Tym samym wymagają zdrowej żywności, a to jest główny atut naszych producentów.

Porozumienie handlowe z Kanadą może okazać się drogą do pogłębienia relacji handlowych dla giełdowych producentów żywności. Do grupy potencjalnych beneficjentów umowy CETA zaliczyć można m.in. spółkę: Ambra, Colian, Indykpol, Kania, Kofola, Pamapol, Tarczyński i Wawel.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.