Turbo w praktyce

Umiejętne użytkowanie samochodu z turbosprężarką podnosi bezpieczeństwo np. podczas manewru wyprzedzania, jak i komfort jazdy, przy równoczesnym obniżeniu zużycia paliwa, szczególnie przy wyższych prędkościach. Jednocześnie silniki z doładowaniem, cechują się większą mocą, a także momentem obrotowym, już w zakresie niskich prędkości obrotowych. Jednostkowe zużycie paliwa jednostki z turbosprężarką jest odpowiednio niższe w porównaniu do silnika wolnossącego.

Niekorzystna dla silnika z turbo, jak i dla portfela jego właściciela, jest jazda samochodem przy maksymalnej prędkości, co obniża żywotność jednostki i równocześnie niekorzystnie wpływa na kwestię bezpieczeństwa.

Spostrzeżenia z motoryzacji idealnie oddają cechy charakterystyczne certyfikatów Turbo ING.

Na pierwszy plan wysuwa się kwestia rozsądnego korzystania z dźwigni finansowej. Główną zaletą dźwigni jest potencjalnie wyższy zysk, niż w przypadku bezpośredniej inwestycji w instrument bazowy. Wadą korzystania z lewara jest powiększanie straty w przypadku ruchu przeciwnego do zajętej pozycji i trudność z precyzyjnym ustawieniem zlecenia stop loss. Warto ponadto zauważyć, że lewary są różnej wielkości. Generalnie, główna zasada mówi o tym, iż im wyższy lewar, tym większe ryzyko. Przykładowo lewar 5 oznacza, że jeśli baza (cena PKO BP) zmieni się o 1%, wycena certyfikatu (kwotowanie animatora) zmieni się o 5%.

Poniższy wykres w motoryzacji prezentuje moc silnika z turbodoładowaniem, a w świecie finansów oddaje główne cechy dźwigni finansowej.

wykres

Prezentujemy również przykład certyfikatu turbo long na akcje PKO BP, obrazujący jak przykładowo zmienia się wartość certyfikatu, przy zmianie kursu instrumentu bazowego.

tabelka

[caldera_form id=”CF59783f0929545″]

W tabelce poniżej zaprezentowaliśmy aktualnie dostępne certyfikaty long i short na akcje PKO BP. Poszczególne pola tabeli dostarczają inwestorowi informacji na temat wspomnianej dźwigni finansowej, najbliższych ofert kupna i sprzedaży oraz dzienną zmianę procentową certyfikatu.

LongShort

Podsumowując, certyfikaty ING Turbo oferują inwestorowi możliwość dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Dzięki certyfikatom ING Turbo mamy dostęp do szerokiego wachlarza instrumentów bazowych, w tym do indeksów światowych, akcji  spółek krajowych i zagranicznych, walut i surowców. Instrumenty te oferują mechanizm dźwigni finansowej, który umożliwia osiągnięcie wysokich potencjalnych zysków. Ważne jest jednak przy tym umiejętne zarządzanie wielkością pozycji i nieprzekraczanie poziomu 1-2% wartości portfela w odniesieniu do wartości inwestycji w jeden instrument turbo. Tylko takie rozsądne korzystanie z dźwigni finansowej, pozwoli nam w długim terminie cieszyć się z dobrodziejstw płynących z ING Turbo.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.