Umiejętne użytkowanie samochodu z turbosprężarką podnosi bezpieczeństwo np. podczas manewru wyprzedzania, jak i komfort jazdy, przy równoczesnym obniżeniu zużycia paliwa, szczególnie przy wyższych prędkościach. Jednocześnie silniki z doładowaniem, cechują się większą mocą, a także momentem obrotowym, już w zakresie niskich prędkości obrotowych. Jednostkowe zużycie paliwa jednostki z turbosprężarką jest odpowiednio niższe w porównaniu do silnika wolnossącego.
Niekorzystna dla silnika z turbo, jak i dla portfela jego właściciela, jest jazda samochodem przy maksymalnej prędkości, co obniża żywotność jednostki i równocześnie niekorzystnie wpływa na kwestię bezpieczeństwa.
Spostrzeżenia z motoryzacji idealnie oddają cechy charakterystyczne certyfikatów Turbo ING.
Na pierwszy plan wysuwa się kwestia rozsądnego korzystania z dźwigni finansowej. Główną zaletą dźwigni jest potencjalnie wyższy zysk, niż w przypadku bezpośredniej inwestycji w instrument bazowy. Wadą korzystania z lewara jest powiększanie straty w przypadku ruchu przeciwnego do zajętej pozycji i trudność z precyzyjnym ustawieniem zlecenia stop loss. Warto ponadto zauważyć, że lewary są różnej wielkości. Generalnie, główna zasada mówi o tym, iż im wyższy lewar, tym większe ryzyko. Przykładowo lewar 5 oznacza, że jeśli baza (cena PKO BP) zmieni się o 1%, wycena certyfikatu (kwotowanie animatora) zmieni się o 5%.
Poniższy wykres w motoryzacji prezentuje moc silnika z turbodoładowaniem, a w świecie finansów oddaje główne cechy dźwigni finansowej.
Prezentujemy również przykład certyfikatu turbo long na akcje PKO BP, obrazujący jak przykładowo zmienia się wartość certyfikatu, przy zmianie kursu instrumentu bazowego.
W tabelce poniżej zaprezentowaliśmy aktualnie dostępne certyfikaty long i short na akcje PKO BP. Poszczególne pola tabeli dostarczają inwestorowi informacji na temat wspomnianej dźwigni finansowej, najbliższych ofert kupna i sprzedaży oraz dzienną zmianę procentową certyfikatu.
Podsumowując, certyfikaty ING Turbo oferują inwestorowi możliwość dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Dzięki certyfikatom ING Turbo mamy dostęp do szerokiego wachlarza instrumentów bazowych, w tym do indeksów światowych, akcji spółek krajowych i zagranicznych, walut i surowców. Instrumenty te oferują mechanizm dźwigni finansowej, który umożliwia osiągnięcie wysokich potencjalnych zysków. Ważne jest jednak przy tym umiejętne zarządzanie wielkością pozycji i nieprzekraczanie poziomu 1-2% wartości portfela w odniesieniu do wartości inwestycji w jeden instrument turbo. Tylko takie rozsądne korzystanie z dźwigni finansowej, pozwoli nam w długim terminie cieszyć się z dobrodziejstw płynących z ING Turbo.