REIT-y, czyli nowe możliwości inwestycyjne na polskim rynku kapitałowym

Inwestowanie w spółki przynoszące akcjonariuszom stały dochód staje się coraz bardziej popularną formą lokowania kapitału nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Do tego grona podmiotów oprócz spółek dywidendowych zaliczamy tzw. REIT -y (ang. Real Estate Investment Trust). Są to firmy posiadające nieruchomości biurowe pod wynajem i dzielące się prawie całym zyskiem z akcjonariuszami. Inwestycja w tego typu spółki jest bardzo popularna za granicą. Na świecie działa obecnie ponad 400 REIT -ów, z czego większość , przeszło 230 w USA. Skalę popularności potwierdzają liczby. Amerykanie dotychczas zainwestowali w tej formie około biliona dolarów!

W Polsce ten rodzaj inwestycji również ma szansę zyskać na popularności, ponieważ jest to nowość na naszym rynku. Potencjał rozwoju tego segmentu inwestycji jest ogromy. Polacy lubią i chcą inwestować w nieruchomości. W tym roku za najlepszą formę lokaty kapitału uznało je prawie 50 proc. ankietowanych. Pięć lat temu niewiele mniej, bo blisko 45 proc. – wynika z badań Deutsche Banku.

Dotychczas była to forma inwestycji zarezerwowana dla bogatych, ponieważ aby kupić mieszkanie na wynajem trzeba mieć 100-200 tys. zł oraz wiedzę. Przybliżoną formę lokowania kapitału w nieruchomości oferują fundusze inwestycyjne. Jednak fundusze te nie inwestują bezpośrednio w nieruchomości tylko w firmy z branży deweloperskiej.

Zamów bezpłatny newsletter, a będziesz otrzymywał na swojego maila ciekawe artykuły o inwestowaniu.

Naprzeciw oczekiwaniom inwestorów wyszedł rząd, przedstawiając program „Polski REIT ”. Ma on na celu zachęcenie Polaków do regularnego oszczędzania poprzez lokowanie pieniędzy w REIT -y. Poza tym REIT -y mają być sposobem, aby część budowanych biurowców była własnością polskich drobnych ciułaczy, a nie zagranicznych firm nieruchomościowych.

Inwestor nabywający udziały w takiej spółce poprzez zakup akcji na giełdzie ma zagwarantowaną stałą coroczną dywidendę. Najczęściej spółki  określają w statucie przekazanie nie mniej niż określony % zysku w formie dywidendy w ręce akcjonariuszy. Porównując średnią rentowność najmu z ostatnich 10 lat, która wynosiła 4-5 proc. w skali roku, ze średnim oprocentowaniem lokat na poziomie 2-3 proc., czy rentownością obligacji skarbowych oferujących 1,5-2,0 proc., inwestycja w REIT -y wydaje się bardzo kusząca dla przeciętnego Kowalskiego. Poza tym, w średnim i długim terminie stopy zwrotu z akcji REIT -ów przekraczają średnie stopy zwrotu z rynku akcji. Z przeprowadzonych badań na amerykańskim rynku akcji wynika, że inwestycje w REIT -y dawały średnio 6,0-8,0 proc. większą stopę zwrotu niż w pozostałe akcje.

Źródło: http://www.economist.com/

Źródło: http://www.economist.com/

 

Warto zwrócić uwagę, że nasz rynek powierzchni komercyjnych jest największy w regionie. Aż 40 proc. wszystkich powierzchni biurowych w naszej części Europy mieści się w Polsce. Dopóki mamy bardzo niskie stopy procentowe, najem będzie bardzo atrakcyjnym sposobem lokowania nadwyżek finansowych. Nie wiadomo jednak czy będzie tak samo dochodowy biznes w przyszłości, gdy stopy procentowe wzrosną, a konkurencja na rynku wynajmu może wymusić spadek cen.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.