Wysokie wyceny spółek na Wall Street

Amerykański indeks giełdowy obrazujący koniunkturę giełdowa na Wall Street w pierwszej połowie lipca br. wzbił się na historyczne maksima cenowe. Porcja nowych środków finansowych, która napłynęła na akcje amerykańskich spółek to m.in. efekt odpływu pieniędzy ze Starego Kontynentu w obawie o skutki czerwcowego Brexitu. Czy jednak tak wysokie wyceny amerykańskich akcji są uzasadnione z fundamentalnego punktu widzenia?

Miarą atrakcyjności akcji na rynkach finansowych są wskaźniki wyceny rynkowej. Najczęściej używany jest mnożnik P/E obrazujący stosunek wartości rynkowej do wypracowywanych zysków. Wskaźnik ten osiąga w ostatnim czasie bardzo wysokie poziomy, najwyższe od 2012 r.

P/E dla spółek w USA

P/E w USA

Źródło: http://www.gurufocus.com

Zamów bezpłatny newsletter, a będziesz otrzymywał na swojego maila ciekawe artykuły o inwestowaniu.

Równocześnie S&P500 notuje maksima cenowe.

Indeks S&P500

Indeks S&P500

 

Uzasadnieniem dalszych zwyżek indeksu S&P500 byłby wzrost wyników finansowych spółek, który przyczyniłby się do uatrakcyjnienia wycen i spadku wskaźnika P/E na niższe poziomy. Dotychczasowe tendencje są jednak odwrotne.

Zyski wypracowywane przez amerykańskie spółki według prognoz w II kw. 2016 r. obniżyły się w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku o 5,8 proc., co równocześnie oznaczałoby piąty spadkowy kwartał z rzędu.

EPS (zysk na akcję) dla spółek z indeksu S&P500

Wzrost EPS

Wzrost EPS

Źródło: http://www.multpl.com

Gdzie szukać wskazówek i podpowiedzi przydatnych w prognozowaniu dalszej koniunktury?

W próbach szacowania dalszej koniunktury na amerykańskim rynku akcji najbardziej skuteczne są wskaźniki wyprzedzające. Jednym z nich jest indeks wskaźników wyprzedzających (LEI) – opracowywany przez Conference Board. Obejmuje on wskaźniki ekonomiczne, które wyprzedzają zmiany zachodzące w twardych statystykach makro. W ostatnim czasie wskaźnik ten ulega pogorszeniu, przestrzegając inwestorów przed zbytnim optymizmem.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.