Kto nie ma miedzi, ten w domu siedzi

„Kto nie ma miedzi, ten w domu siedzi” – mówi polskie przysłowie, które przeszło do życia codziennego i jest aktualne do teraz. Kto nie jest przekonany, że inwestycje w metale to dobra inwestycja, niech sprawdzi stopy zwroty, jakie można było osiągnąć lokując kapitał w metale szlachetne, takie jak złoto, srebro czy miedź.

Okazuje się, że w tym roku ta alternatywna forma inwestycji pozwoliła bardzo dużo zarobić. Dla przykładu, inwestor posiadający od początku 2016 roku złoto w portfelu mógł pochwalić się dwucyfrową stopą zwrotu (+27,1%). Jeszcze większe profity przyniosła inwestycja w srebro, która w tym samym okresie dała zarobić 42%!. Najmniej zyskowna okazała się inwestycja w miedź (+1%), ale warto zaznaczyć, że ta forma lokaty okazała się doskonałą ochroną przed utratą wartości pieniądza w czasie.

Ceny metali szlachetnych w perspektywie 1 roku

Wielu z Państwa jest zapewne ciekawych skąd wzięła się ta wielka gonitwa cen metali? W przypadku złota i srebra odpowiedzi należy szukać w sprawozdaniach światowej organizacji zrzeszającej producentów złotego i białego kruszcu. Z ostatnich publikacji wynika, że wzrost cen złota i srebra pociąga wzmożony popyt inwestycyjny ze strony funduszy inwestycyjnych i inwestorów oraz branży jubilerskiej, który wzrósł w samym 2kw16 o 141% r/r. Niebagatelny wpływ miało również bicie nowych monet w formie środka płatniczego oraz pełniące funkcję kolekcjonerską. Z przymrużeniem oka można stwierdzić, że również odbywające się Igrzyska Olimpijskie wpłynęły na większe zapotrzebowanie na te kruszce.

Zamów bezpłatny newsletter, a będziesz otrzymywał na swojego maila ciekawe artykuły o inwestowaniu.

Popyt na złoto

Źródło: http://www.gold.org/supply-and-demand/gold-demand-trends

Niepodważalny wpływ na kształtowanie się cen metali szlachetnych ma również amerykański Fed, który zwleka z podwyżką stóp w USA. Tym samym druga połowa roku powinna być korzystna dla posiadaczy złota oraz srebra. Katalizatorem wzrostu cen metali może być podwyższona awersja do ryzyka w wyniku wybuchu konfliktu (Ukraina?, Turcja?), czy zamachy terrorystyczne w Europie. W złoto i srebro możemy inwestować za pomocą certyfikatów inwestycyjnych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Pośrednio możemy nabyć akcje KGHM, który jest największym producentem srebra na świecie oraz czołowym producentem miedzi na rynku globalnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.