Kto nie ma miedzi, ten w domu siedzi

„Kto nie ma miedzi, ten w domu siedzi” – mówi polskie przysłowie, które przeszło do życia codziennego i jest aktualne do teraz. Kto nie jest przekonany, że inwestycje w metale to dobra inwestycja, niech sprawdzi stopy zwroty, jakie można było osiągnąć lokując kapitał w metale szlachetne, takie jak złoto, srebro czy miedź.

Okazuje się, że w tym roku ta alternatywna forma inwestycji pozwoliła bardzo dużo zarobić. Dla przykładu, inwestor posiadający od początku 2016 roku złoto w portfelu mógł pochwalić się dwucyfrową stopą zwrotu (+27,1%). Jeszcze większe profity przyniosła inwestycja w srebro, która w tym samym okresie dała zarobić 42%!. Najmniej zyskowna okazała się inwestycja w miedź (+1%), ale warto zaznaczyć, że ta forma lokaty okazała się doskonałą ochroną przed utratą wartości pieniądza w czasie.

Ceny metali szlachetnych w perspektywie 1 roku

Wielu z Państwa jest zapewne ciekawych skąd wzięła się ta wielka gonitwa cen metali? W przypadku złota i srebra odpowiedzi należy szukać w sprawozdaniach światowej organizacji zrzeszającej producentów złotego i białego kruszcu. Z ostatnich publikacji wynika, że wzrost cen złota i srebra pociąga wzmożony popyt inwestycyjny ze strony funduszy inwestycyjnych i inwestorów oraz branży jubilerskiej, który wzrósł w samym 2kw16 o 141% r/r. Niebagatelny wpływ miało również bicie nowych monet w formie środka płatniczego oraz pełniące funkcję kolekcjonerską. Z przymrużeniem oka można stwierdzić, że również odbywające się Igrzyska Olimpijskie wpłynęły na większe zapotrzebowanie na te kruszce.

Zamów bezpłatny newsletter, a będziesz otrzymywał na swojego maila ciekawe artykuły o inwestowaniu.

Popyt na złoto

Źródło: http://www.gold.org/supply-and-demand/gold-demand-trends

Niepodważalny wpływ na kształtowanie się cen metali szlachetnych ma również amerykański Fed, który zwleka z podwyżką stóp w USA. Tym samym druga połowa roku powinna być korzystna dla posiadaczy złota oraz srebra. Katalizatorem wzrostu cen metali może być podwyższona awersja do ryzyka w wyniku wybuchu konfliktu (Ukraina?, Turcja?), czy zamachy terrorystyczne w Europie. W złoto i srebro możemy inwestować za pomocą certyfikatów inwestycyjnych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Pośrednio możemy nabyć akcje KGHM, który jest największym producentem srebra na świecie oraz czołowym producentem miedzi na rynku globalnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.