Judasz na giełdzie – czyli ile jest warte 30 srebrników Judasza

30 srebrników za tyle sprzedał Jezusa Judasz Iskariota. Ewangelia wg św. Mateusza „Wtedy jeden z Dwunastu, imieniem Judasz Iskariota, udał się do arcykapłanów i rzekł: «Co chcecie mi dać, a ja wam Go wydam». A oni wyznaczyli mu trzydzieści srebrników. Odtąd szukał sposobności, żeby Go wydać.

Nie jest dziś znana dokładna waga srebrnika. Przyjmuje się, że 1 srebrnik, mógł zawierać od 8,4 g. do 16,8 g. srebra. Przyjmijmy dla dalszych obliczeń średnią wagę srebrnika na poziomie  12,6 gr. Przy takiej wadze, 30 srebrników, które zarobił Judasz zawierało około 378 gram czystego srebra.

Dziś rynkowa wartość jednego grama srebra to 2,31zł tak więc 30 srebrników było by dziś warte 873 zł. Nie jest to wygórowana kwota jak na sprzedaż Chrystusa. W starożytnym Rzymie można było za 30 srebrników kupić np.:

– 200 litrów wina;

– 600 bochenków chleba;

– 5 kilogramów wieprzowiny;

– 1 gęś.

Ile dziś byłoby warte 30 srebrników Judasza?

Judasz Iskariota powiesił się zdając sobie sprawę co zrobił. Nie jest znany z Pisma Świętego los tych 30 srebrników. Rozważmy co by się stało gdyby Judasz zainwestował te 30 srebrników. Założenia inwestycyjne:

 1. Jezus został zamordowany w wieku 33 lat czyli w 33 roku naszej ery. Obecnie mamy rok 2016 tak wiec okres inwestycji to 1983 lata.
 2. Inwestujemy srebro na odpowiednio 1,5% rocznie. Nie są to jakoś wyszukane stopy zwrotu, raczej bardzo konserwatywne założenia.
 3. Nie uwzględniamy podatków. W starożytnym Rzymie nie było podatków dochodowych a pojawiły się pod koniec XIX wieku.
 4. Inwestujemy całą kwotę czyli 378 gram srebra.

Przy 1,5% stopie zwrotu

Gdyby 378 gram srebra zainwestowano na 1,5% rocznie to dziś po 1983 latach mielibyśmy 3 232 781 099, 00 ton srebra. Przy założeniu, że 1 gram srebra kosztuje 2,31 zł wartość judaszowej inwestycji wyniosła by dziś 7 467 724 339 282 900,00 zł. Jest to więc około 5000 razy więcej niż wynosi całe PKB Polski!

Powstaje więc pytanie, skoro tak łatwo było zrobić fortunę inwestując na tak długi okres czasu to dlaczego dziś nie ma na ziemi osoby, która dysponuje podobnym majątkiem? Rozwiązania można szukać w 3 czynnikach:

 1. Dziedziczenie. Z pewnością po taki majątek zgłosiło by się wielu spadkobierców, twierdzących, że są potomkami Judasza. Przy założeniu, że co pokolenie przeżywa 5 dzieci a pokolenie jest około 25 lat to statystycznie (przy rozkładzie normalnym) z 99,999% prawdopodobieństwem można powiedzieć, że w każdym z nas płynie Judaszowa krew.
 2. Wyliczenia nie uwzględniają okresowej destrukcji kapitału. Średnia stopa zwrotu 1,5% została wyliczona na podstawie ciągłego przyrostu. Oczywiście jest to średnia raz uda się zarobić 50% rocznie a raz stracić. W historii zdarzały się jednak okresy kompletnej destrukcji kapitału (stopa zwrotu minus 100%). Bardzo prawdopodobne jest wiec, że podczas tak długiego okresu inwestycji majątek w pewnym momencie skurczył by się do zera i nie było by podstawy do jego wzrostu wartości.
 3. Przyjęta stopa zwrotu wynosi 1,5%, z jednej strony nie jest to wygórowaną stawką, ale z drugiej strony musimy wziąć pod uwagę, że w okresie średniowiecza (prawie 1000 lat inwestycji) okres wzrostu gospodarczego praktycznie zmalał do zera. Gdy rozpoczynało się Oświecenie rozwój cywilizacyjny Europu był niższy niż w momencie upadku Cesarstwa Rzymskiego (po 1000 lat różnicy). Przykładowo w Starożytnym Rzymie znano astronomię, budowano kanalizacje, wiadukty natomiast pod koniec średniowiecza ludzkość myślała, że ziemia jest płaska, wodę czerpano bezpośrednio z rzek a akwedukty były już tylko ruinami i nie wiedziano do czego służą.

Podsumowując

Morał z historii dla długoterminowych inwestorów jest następujący.

 1. Jeżeli w długim terminie chcemy pomnażać kapitał musimy inwestować w bardzo zdywersyfikowany portfel, w różne klasy aktywów w różnych regionach świata.
 2. Powinniśmy inwestować na rynkach, które szybko się rozwijają i szybko ucinać nierentowne inwestycje.

Zamów bezpłatny newsletter, a będziesz otrzymywał na swojego maila ciekawe artykuły o inwestowaniu.

Jeden komentarz

 1. avatar

  Nie spodziewałem się takiego artykułu w tym miejscu, dlatego tym bardziej mnie zaciekawił i przeczytałem do końca. Oczekuję więcej podobnych tematów. Nie zawsze 100% rynku kapitałowego. Artykuł ciekawostka. Czekam na inne tego typu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.