Analiza rynku gazu

Analiza rynku gazu to kolejna analiza fundamentalna surowców prezentowana na naszym blogu. Wnioski płynące z analizy w odniesieniu do czynników wpływających na ceny gazu są zbieżne z wnioskami jakie zostały postawione po analizie rynku złota i ropy naftowej. Co jest również istotne, przy analizie rynku gazu, to czynnik polityczny. Był on często wykorzystywany w ostatnich kilkunastu latach, szczególnie ze strony Rosji, jednego z głównych graczy na rynku europejskim. W odniesieniu do Rosji przyszłość rynku gazu wygląda bardzo słabo. To pozwala między innymi zrozumieć dlaczego Rosja po inwazji na Ukrainę w 2014 roku nie używała jako broni kwestii gazu.

Analiza rynku gazu: do czego używany jest gaz naturalny

Główną zaletą gazu w porównaniu do pozostałych paliw kopalnych jest relatywnie niska szkodliwość jeżeli chodzi o zanieczyszczenie środowiska. Szczególnie jeżeli zestawimy takie parametry jak emisja dwutlenku węgla w przypadku zużycia ropy naftowej czy węgla. Gaz naturalny zużywany jest w wielu obszarach aktywności człowieka. Oczywiście konsumentem gazu są gospodarstwa domowe. Jest on również wykorzystywany jako paliwo zamiast benzyny czy diesla.

Głównym zastosowaniem gazu naturalnego jest jednak energetyka. Dotyczy to zarówno tradycyjnej energetyki, a ostatnio w przypadku odnawialnych źródeł energii. Gaz idealnie nadaje się właśnie do uzupełnienia niedoborów mocy w okresach szczytowych zapotrzebowania na energię elektryczną. Sama energetyka odpowiada za około 40 % światowego zużycia gazu ziemnego.

Z tego punktu widzenia nie ma ryzyka jak w przypadku ropy naftowej, gdzie głównym konsumentem ropy naftowej jest paliwo do samochodów. Paradoksalnie ewentualne przejście na samochody elektryczne spowodowałoby wzrost popytu na energię elektryczną. Czyli i na gaz ziemny.

Analiza rynku gazu: podaż gazu

Roczna, światowa produkcja gazu ziemnego wynosi około 3 500 mld metrów sześciennych. W przypadku producentów gazu, podobnie jak w przypadku OPEC, został stworzony związek producentów gazu: Gas Exporting Countries Forum, w skrócie GECF. Do organizacji tej należą: Algieria, Boliwia, Egipt, Gwinea, Iran, Libia, Nigeria, Katar, Rosja, Trynidad i Tobago, Wenezuela. W związku z tym, jeżeli zrobić podział podaży gazu naturalnego z uwzględnieniem między innymi GECF, produkcja wygląda tak:

produkcja-gazu-analiza-rynku-gazu-w-podziale-na-organizacje

[caldera_form id=”CF59783f0929545″]

Za wzrost produkcji w kategorii „reszta świata” odpowiadają między innymi Chiny. Analizując tylko kraje OECD, struktura producentów gazu naturalnego według krajów jest następująca:

analiza-rynku-gazu-producenci

 

Jak widać na powyższej grafice, za wzrost produkcji gazu odpowiada, podobnie jak w przypadku ropy naftowej, USA i rewolucja łupkowa.

Analiza rynku gazu: popyt na gaz

popyt-na-gaz-rozbicie-regiony-świata

W przypadku gazu ziemnego popyt jest albo rosnący albo stabilny.

Analiza rynku gazu popyt i podaż w kolejnych latach

W najbliższych latach będziemy obserwowali wzrost popytu na gaz, jednak produkcja gazu będzie jeszcze wyższa. Zostało to potwierdzone w ostatniej projekcji amerykańskiej EIA dotyczącej produkcji ropy naftowej, gazu ziemnego oraz węgla. Główną rolę na rynku będzie odgrywać USA, który stanie się powoli znacznym eksporterem gazu.

Analiza rynku gazu: ceny gazu

Patrząc na poniższy wykres i rozwój sytuacji na rynku gazu nie dziwi, że wykres cen gazu wygląda tak a nie inaczej w ostatnich dwudziestu latach (kontrakty na gaz w USA):

ceny-gazu-ziemnego-USA

Ceny gazu spadły od szczytu o prawie 90 % (!)

Zestawiając ceny gazu z cenami ropy naftowej w USA (WTI) widać jak rewolucja łupkowa najpierw wpłynęła na ceny gazu w USA. Ceny gazu załamały się znacznie wcześniej niż ceny ropy naftowej.

porównanie-cen-gazu-i-cen-ropy-naftowej (1)

Analiza rynku gazu podsumowanie

Wygląda więc na to, że przyszłość rynku gazu wygląda diametralnie inaczej niż to do czego przyzwyczailiśmy się w poprzednich latach. Rynek ropy naftowej zmienił się ze względu na rewolucję łupkową ale to co wydarzyło się na rynku gazu można nazwać totalną rewolucją i zmianą układu sił. A szczególnie traci na tym Rosja bo to ona wcześniej rozdawała karty na rynku gazu.

Streszczenie artykułu napisanego przez Michała Stopkę

Pełna treść artykułu dostępna na stronie michalstopka.pl

michal-stopka-logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.