Mieszkanie plus

Kilka dni temu rząd przedstawił szczegóły programu wsparcia na rynku mieszkaniowym, nazywanego “Mieszkanie Plus”. Z opublikowanego materiału dowiadujemy się, iż program ten składa się z trzech głównych filarów: wsparcie dla budownictwa społecznego, mieszkania budowane na gruntach skarbu państwa w ramach Narodowego Funduszu Mieszkaniowego (głównie pod wynajem) oraz indywidualne Konta Mieszkaniowe, które mają zachęcić do oszczędzania na cele mieszkaniowe.

W ramach nowego programu, który ma zastąpić dotychczas funkcjonujące programy „Mieszkanie dla młodych” i „Rodzinę na swoim”, rząd planuje utworzyć  Narodowy Fundusz Mieszkaniowy, który będzie dysponował gruntami Skarbu Państwa. Grunty te mają umożliwić budowę tańszych mieszkań. Dodatkowo łatwiejszy dostęp do posiadania własnego M, ma umożliwić możliwość wcześniejszego najmu lokali, z opcją późniejszego wykupu na własność. W tym miejscu pojawia się kwota najmu w przedziale od 10 do 20 zł za 1 mkw.

filary

Dotychczas funkcjonujące programy z założenia miały stanowić pomoc dla młodych ludzi kupujących swoje pierwsze mieszkanie. Dopłatę do zakupu mieszkania otrzymywały osoby kupujący nieruchomość na kredyt. Nowy program skierowany jest bardziej w stronę osób, które chcą wynajmować mieszkanie (wzorem standardów w Europie Zachodniej), program ten ma ponadto wspierać oszczędzających na własne mieszkanie.

Warto ponadto zwrócić uwagę, iż MdM oraz RnS kierowane były wyłącznie do osób, które nie posiadają własnego mieszkania. Założenia nowego programu uwzględniają również te osoby. Potencjalny zainteresowany będzie mógł skorzystać z tzw. dedykowanego subkonta mieszkaniowego, które umożliwi odkładanie środków np. na remont posiadanej nieruchomości lub przyszłą budowę domu. Konta te będą premiowane za systematyczne oszczędzanie poprzez odkładane składki.

Program Mieszkanie plus różni się ponadto od MdM oraz RnS, okresem jego realizacji. Dotychczas działające programy wspierały nabywców w okresie kilkuletnim. W programie MdM nabywca nieruchomości otrzymywał bezzwrotną pożyczkę, która mogła być traktowana jako wkład własny przy zaciągnięciu kredytu hipotecznego. Nowy program z założenia ma charakter wieloletni. Na konferencji prasowej poświęconej prezentacji założeń programu jako okres realizacji programu wskazano 10-15 lat, a może więcej.

nfm

Czy spółki deweloperskie skorzystają z tytułu „Narodowego Programu Mieszkaniowego ‘Mieszkanie +”?

Aby w pełni ocenić wpływ programu na rynek, potrzebna jest znajomość dokładnych rozwiązań, które prawdopodobnie poznamy dopiero w IV kw., kiedy projekt ustawy trafi pod obrady Sejmu.

Spółki deweloperskie liczą, że wykorzystają utrzymujące się sprzyjające tendencje w branży w kolejnych latach, a nowy program zwiększy popyt na mieszkania. Po drugiej stronie jednak na przeszkodzie optymistycznych wizji rysowanych przez zarządy spółek deweloperskich stoi niż demograficzny i rosnąca liczba pustostanów w największych aglomeracjach miejskich.

3 komentarzy

 1. avatar

  Rozdawnictwo na prawo i lewo ;/ Jestem ciekaw jak długo udźwignie to budżet państwa… Człowiek odkłada całe życie, ciężko pracuje na własny kąt po to by Ci “biedni i uciśnieni” nie robiąc NIC mieli tyle samo ;/// KOSZMAR!

 2. avatar

  Czy oni już trochę nie przesadzają? Najpierw 500+, teraz dom+, co następne? Samochody+?

 3. avatar

  Czyli więcej kasy wyciąganej z mojego portfela i rozdawanej nierobom.

  >:(

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.