Projekt uregulowania polskich rzek

Projekt uregulowania polskich rzek można porównać do największych i najważniejszych projektów w historii naszego kraju. Skalę inwestycji można porównać do budowy miasta Gdyni czy też Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP). O wielkości tego przedsięwzięcia świadczyć może wielkość nakładów inwestycyjnych na jego realizację sięgających około 70 do 100 mld złotych, co oznacza, że każdy Polak zainwestuje w to przedsięwzięcie (za pośrednictwem Państwa) około 2.700 zł. Projekt realizowany będzie etapami do 2030 roku. Od sukcesu realizacji tego przedsięwzięcia zależeć będzie przyszłość gospodarcza naszego kraju. Nas jako inwestorów nurtuje pytanie, które spółki mają szanse skorzystać na tym programie?

Źródło: https://twitter.com/MGMiZS_GOV_PL

Źródło: https://twitter.com/MGMiZS_GOV_PL

Sprzęt budowlany

Niewątpliwie do pogłębiania i oczyszczania rzek potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Szczególnie przydatne mogą okazać się dźwigi i sprzęt specjalistyczny mi. dźwigi typu „Pająk”. Niewątpliwie liderem w wynajmie i obsłudze dźwigów w Polsce jest spółka Herkules SA. Obecnie spółka rozwija się w kierunku dźwigów niezbędnych do budowy wiatraków. W Polsce obecnie nie ma firm, które zajmowały by się wynajem sprzętu do pogłębiania rzek. Być może istnieje szansa, że Herkules uszczknie coś z tego gigantycznego tortu.

Firmy budowlane

Polskie firmy budowlane nie mają obecnie dużego doświadczenia przy regulowaniu rzek. Wynika to z tego, że Państwo nie inwestowało do tej pory w tego typu przedsięwzięcia. Istnieje wiec niebezpieczeństwo, że dużą część projektów przejmą zagraniczne firmy. Jednym z głównych zadań tej inwestycji jest jednak pobudzenie gospodarki, dlatego miejmy nadzieję, że uda się także coś uzyskać dla sektora budowlanego. Spółki, które bezpośrednio lub pośrednio mogą zyskać to m.in.: Mostostal Warszawa, Mostostal Płock, Mostostal Zabrze, Budimex.

Źródło: https://twitter.com/MGMiZS_GOV_PL

Źródło: https://twitter.com/MGMiZS_GOV_PL

Energetyka

Polska nie ma silnych rzek takich jak np. Norwegia, dlatego wykorzystanie polskich rzek do produkcji praktycznie darmowej energii elektrycznej raczej nie wchodzi w grę. Niemniej jednak projekty związane z uregulowaniem rzek np. budowa zbiorników retencyjnych mogą w pewnym stopniu wpłynąć na ten stan rzeczy. Ponadto budowane zbiorniki wodne mogą posłużyć jako akumulatory energii, co może przyczynić się do efektywnego gospodarowania energią. Istnieją w Polsce już zbiorniki, które służą do akumulowania energii – pompują wodę w górę w nocy (gdy zapotrzebowanie na energię jest małe) a spuszczają w dzień (gdy rośnie zapotrzebowanie na energię) w ten sposób racjonalnie gospodarując energią. Głównym beneficjentem takiego rozwiązania może być Tauron, który działa na południu Polski gdzie nachylenie terenu jest większe.

Górnictwo węgla kamiennego

Połączenie Śląska z morzem od dawna było obiektem zainteresowania. Polska potrzebuje dobrej sieci rzek aby tanio móc eksportować nadwyżki produkowanego surowca. Poprawa żeglowności polskich rzek z pewnością powinna przyczynić się do obniżenia kosztów transportu węgla do portów w Gdańsku, gdzie dalej może płynąć w inne rejony Europy. Ten wariant stoi jednak pod dużym znakiem zapytania, w związku z odchodzeniem świata od energetyki węgla kamiennego. Niewykluczone jest jednak, że w przyszłości znajdą się metody produkcji „czystej” energii elektrycznej z węgla. Jeżeli tak się stanie głównym beneficjentem może być JSW ale także Famur i Kopex.

Źródło: https://twitter.com/MGMiZS_GOV_PL

Źródło: https://twitter.com/MGMiZS_GOV_PL

Podsumowując

Nie wnikając czy dane przedsięwzięcie będzie opłacalne dla Polskiej gospodarki, nie można podejść jednak do tego obojętnie. Gigantyczne wydatki inwestycyjne związane z tym projektem przeszły małym echem w mediach. Warto jednak zwrócić uwagę na to, które spółki mogą zyskać na tym projekcie. Niewątpliwie przy samej realizacji projektu zostaną uruchomione wielkie inwestycje, które mogą stać się kołem zamachowym polskiej gospodarki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.