Wpływ igrzysk olimpijskich w Brazylii na gospodarkę

Wpływ igrzysk olimpijskich w Brazylii na gospodarkę

Międzynarodowy Komitet Olimpijski ma coraz większe problemy ze znalezieniem kandydatów do organizacji Igrzysk Olimpijskich. Demokratyczne kraje już nie kupują argumentu, że goszczenie imprezy jest mądrą inwestycją. Należy zadać sobie pytanie, jakie są koszty a jakie korzyści organizacji wielkiej imprezy, które sektory gospodarki na organizacji igrzysk zyskują a które tracą? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania na przykładzie najbliższych igrzysk w Rio de Janeiro 2016.

Wpływ igrzysk olimpijskich w Brazylii na gospodarkę

Wpływ igrzysk olimpijskich w Brazylii na gospodarkę

Koszty organizacji igrzysk w Rio de Janeiro 2016

Koszty organizacji igrzysk olimpijskich są bardzo wszechstronne. Obejmują m.in. budowę obiektów olimpijskich, budowę wioski olimpijskiej, organizację ceremonii otwarcia i zamknięcia, organizację zawodów, zapewnienie bezpieczeństwa, przebudowę komunikacji… i wiele innych. Część z tych nakładów inwestycyjnych pozostanie społeczeństwu na przyszłość jak np. poprawa komunikacji, obiekty olimpijskie, duża część zostanie wydana na projekty, które nie przyniosą pożytku społeczeństwu – część z obiektów w długim terminie będzie generować jedynie koszty. Łączne koszty organizacji igrzysk w Brazylii można oszacować na około 40 mld realów brazylijskich, czyli około 12 mld dolarów.

Przychody z organizacji igrzysk w Rio de Janeiro 2016

Do głównych korzyści, które wymieniają zwolennicy organizacji wielkich imprez należy zaliczyć przyjazd turystów. Turyści przybywający do kraju zostawiają znaczne kwoty pieniędzy, m.in. poprzez wydatki na hotele, restauracje, bilety. Brazylijczycy szacują, że dzięki olimpiadzie do kraju przybędzie dodatkowo 350-500 tys. turystów, którzy mogą zostawić w kraju około 0,7-1 mld dolarów. Jest to więc blisko 10-15 razy mniej niż wydatki na igrzyska.

Do korzyści można zaliczyć też „efekt mnożnikowy inwestycji”. Wydatki na budowę obiektów sportowych powodują, że zyskują nie tylko firmy, które budują te obiekty, ale także ich dostawcy i pracownicy. Pracownicy z kolei wydają swoje pieniądze na różnego rodzaju dobra konsumpcyjne m.in. na żywność. Farmerzy, którzy sprzedają więcej żywności, wydają je na sprzęt rolniczy, nawozy itd. To powoduje, że jeden dolar wydana na takiej inwestycji, dzięki efektowi mnożnikowemu, przynosi wielokrotne korzyści gospodarce. Problem jednak w tym, że taki sam efekt można by uzyskać wydając pieniądze nie na budowę wielkich stadionów, ale np. szpitali, szkół i dróg, które w dużo lepszym stopniu służą społeczeństwu.

Kto zyskuje na igrzyskach olimpijskich w Brazylii?

Branża budowlana – główny beneficjent, głównie dzięki budowie obiektów olimpijskich, przebudowa komunikacji, dróg.

Branża hotelowa – niewątpliwie wzrost liczby turystów powoduje, że właściciele hoteli mogą nakładać na klientów wyższe ceny w okresie organizacji wielkich imprez.

Branża gastronomiczna – organizacja igrzysk sprzyja wydatkom w restauracjach.

Podsumowanie

Po ekonomicznej klapie organizatorów wielkich imprez, których szczególnym przykładem jest Grecja, należy jednoznacznie rozprawić się z mitem zbawiennego wpływu wielkich imprez na gospodarkę. W ostatnich latach przeprowadzono szereg badań, z których żadne nie potwierdziło zwrotu z tej „inwestycji”. Jednoznacznie należy stwierdzić, że na organizacji igrzysk nie zyskują kraje, które je organizują, ale Międzynarodowy Komitet Olimpijski oraz wąska grupa osób, która zajmuje się organizacją igrzysk w danym kraju. Nie należy spodziewać się w związku z tym wielkich korzyści dla gospodarki Brazylii.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.