Zbliża się czas żniw

Na GPW trwa właśnie sezon publikacji raportów za IV kw. 2015 r. Spółki podsumowują swoje osiągnięcia, chwalą się wynikami i zaczynają podejmować decyzje o podziale zysków. Szczególnie te największe coraz chętniej chcą podzielić się nim z akcjonariuszami, czyli wypłacić dywidendę.

Szukając atrakcyjnych akcji, w które chcemy zainwestować nasze pieniądze, warto więc zainteresować się spółkami dywidendowymi. Tym bardziej, że niektóre z nich zapewniają nam naprawdę atrakcyjny dochód z tego tytułu. W tym roku sowitą dywidendę powinny zapewnić m.in.: ABC Data, AC Autogaz ,PCM, Polwax, PZU, Famur, Bogdanka, GPW, Kogeneracja, Lena Lighting, IMS.

 

Jakie są korzyści z inwestowania w spółki dywidendowe?

W zeszłym roku stopa dywidendy dla indeksu WIG wyniosła 2,3%, a dla WIG20 aż 4%. Nie jest to poziom zwalający z nóg, ale wyraźnie lepszy niż zapewniają nam lokaty bankowe. To pierwsza i bezpośrednia zachęta do wybierania spółek dywidendowych. Druga jest może mniej oczywista, ale wcale nie mniej ważna. Aby spółka mogła wypłacić dywidendę, zazwyczaj musi wypracować w poprzednim roku zysk (zdarzają się wyjątki wynikające z zasad księgowania). Jeśli sytuacja ta powtarza się przez lata, mamy namacalny dowód, że spółka ma solidne fundamenty i prowadzony przez nią biznes jest opłacalny. Szczególnie istotne jest to przy inwestowaniu długoterminowym, kiedy mniej interesują nas krótkotrwałe fluktuacje cen, a nawet liczone w latach cykle hossy-bessy. Ważniejszy jest stały i stabilny dochód oraz jak największa pewność zachowania kapitału.

 

Gdzie szukać informacji o dywidendzie?

Po pierwsze powinniśmy przejrzeć strategię spółki na najbliższe lata i jej strony internetowe.  Tam możemy znaleźć założenia polityki dywidendowej, tzn. jaka część wypracowanego zysku będzie wypłacana jej akcjonariuszom.  Jeśli chodzi o konkretne lata, to wysokość dywidendy najpierw zgłasza zarząd spółki. Często propozycja taka pojawia się wraz z publikacją wyników za poprzedni rok, ewentualnie jako raport bieżący ze spółki. Potem musi być ona jeszcze zaaprobowana przez akcjonariuszy na WZA. Najczęściej ma to miejsce w drugim kwartale roku, a wypłata zazwyczaj w trzecim.

 

O czym trzeba pamiętać w przypadku dywidendy?

Jeśli dywidenda zostanie już zatwierdzona powinniśmy pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze ważniejszy nawet od dnia wypłaty jest dzień ustalenia prawa do dywidendy. Jako, że proces rozliczania transakcji giełdowych na GPW trwa obecnie dwa dni, akcje spółki trzeba mieć zapisane na swoim rachunku właśnie dwa dni sesyjne przed tą datą (po zakończeniu sesji). W praktyce sprowadza się to do tego, że można kupić akcje w trakcie sesji i sprzedać dzień później, a prawo do dywidendy zostanie już nam przypisane. Tu jednak pojawia się druga kwestia. Następnego dnia notowania starują bowiem z poziomu obniżonego właśnie o wysokość dywidendy.

 

Dywidenda. Przykład rynkowy:

Poniżej mamy wykres GPW. Z zysku w 2014 r. spółka wypłaciła 2,40 zł dywidendy. Na dzień ustalenia prawa do dywidendy wyznaczono 15 lipca 2015 r. By nabrać uprawnienia, trzeba było mieć akcje na swoim rachunku po zakończeniu notowań w dniu 13 lipca (dwa dni sesyjne wcześniej). Następnego dnia (tj. 14 lipca) kurs odniesienia został obniżony o wysokość dywidendy, co obrazuje widoczna na wykresie luka cenowa.

przykład rynkowy - dywidenda GPW dywidendy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.