Cykl prezydencki w USA

Najbliższe wybory prezydenckie w USA odbędą się 8 listopada 2016 r. Amerykanie wybiorą 45tego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Wśród ubiegających się o nominację z ramienia Demokratów znaleźli się Hillary Clinton i Bernie Sanders. Z kolei o nominację wśród Republikanów ubiegają się m.in. Donald Trump, Ted Cruz oraz Marco Rubio.

 

Aktualne notowania republikanów na stanowisko prezydenta USA przedstawiają się następująco:

Republikanie

Republikanie

 

Poniższy wykres prezentuje natomiast notowania demokratów na stanowisko prezydenta.

Demokraci

Demokraci

 

Niezależnie od tego, z którego ugrupowania zostanie wyłoniona nowa głowa państwa, rok wyborczy w Stanach Zjednoczonych intuicyjnie uważany jest przez inwestorów jako dobry okres dla lokowania środków w akcje, ze względu na próby wykazania korzystnego stanu gospodarki przez kończącego kadencję prezydenta. Tymczasem z poniższych podsumowań wynika, iż wcale tak nie jest. Rok wyborów prezydenckich w latach 2000-2012 nie wykazuje sprzyjających okresów dla inwestycji w akcje. Średnia uzyskana przez indeks S&P500 w roku wyborczym liczona od stycznia do połowy listopada wynosi minus 7,18%. W statystyce tej szczególnie fatalnie prezentuje się rok 2008, kiedy to giełda akcji w USA straciła od stycznia do połowy listopada aż ponad 40%, dyskontując kryzys płynnościowy w Europie.

S&P500

S&P500

Istnieje natomiast inna zależność związana z tzw. „cyklem prezydenckim”. Wykazuje ona zależność  słabego zachowywania się giełdy między kwietniem, a październikiem drugiego roku po wyborach. Teoria ta częściowo pokrywa się zasadą „sell in may and go away” i częstych załamań rynku w okolicach października danego roku. Po ostatnim wskazaniu z III kw. 2014 r., kiedy indeks S&P500 notowany był w okolicach poziomu na poziomie 1.850 pkt, w kolejnych kwartałach notowania tego indeksu osiągnęły maksimum na poziomie 2.150 pkt.

Natomiast dobry okres dla inwestycji w akcje rozpoczyna się w III kw. drugiego roku po wyborach prezydenckich w USA i trwa przez dłuższy czas.

Wykres S&P500

Wykres S&P500

Jak pokazuje powyższy wykres, opisaną zależność warto uwzględniać w swoich strategiach inwestycyjnych, szczególnie jeśli w grę wchodzi dłuższy okres.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.